Live Music
THURSDAY 9/28
15th Street Pub—Bluegrass Jam, 7 pm
Abou Karim Restaurant—Anson Wright Duo
Aladdin —John Mayall & The Bluesbreakers, Joe McMurrian, 8 pm, $22.50-25
Alberta St. Pub—Monty Green’s Bluegrass Invite, 9 pm, free
Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free
Amazon Cafe—EZ Connection
Andina Restaurant—Borikuas Trio
Andrea’s Cha Cha Club—Cubaneo, 10:30 pm
Ash St. Saloon—Drive, Skyscraper, Dirt Jake Replicas, Minerva, 9:30 pm, $5
Beale Street NW —Kinzel & Hyde, 8:30 pm, free
Berbati's Pan—The Blind Shake, USS Horsewhip, Book of Maps, $6
Biddy McGraw's—Noah Peterson, 9:30 pm
Blue Monk—7 Year Tango
Boons Treasury—Richard Day Reynolds, 8 pm, free
Buffalo Gap—John Craigie, Bill Bozley, 9 pm
Bungalow’s Martini—Open Mic, 9 pm
Clyde's Prime Rib—Jim Mesi, Steve Bradley
Crystal Ballroom—Ben Kweller, Sam Roberts Band, 9 pm, $18-20
Dan & Louis Oyster Bar—Luke Tan
Dante's—The Damnwells, Army of Me, Western Aerial, 9:30 pm, $5
Doug Fir —The Junior Boys, Ensemble, 9 pm, $10
Duff's Garage—Rich Lander, The Pleasure Seekers
Dunes—The Ettes, 9 pm
East Chinatown Lounge—Missnomer, 6 pm; Auditory Sculpture, 10 pm
Edgefield —Mark Alan, 7 pm, free
Fez—The Mello Outs, The Angry Orts, Fells Acres, 9 pm, $3
Gemini —Karaoke from Hell
Goodfoot —Cana Son, $5
Gravity Room—Goatwhore, Ceremonial Castings, Godless, Necryptic, Curien, 8 pm
Green Room —Garth Michael McDermott, 6 pm; So-Called Blues Band, 9 pm
Halibuts—Terry Robb, 8:30 pm, free
Hawthorne Theatre—The Casketeers, Mars Needs Women, Six Shooters, The Nekronotz, 9 pm, $6; Chad the Marinator, N8trak, Loki, 9 pm, free (balcony)
Heathman Hotel—Johnny Martin Trio, 7 pm
Holocene—Caps & Jones, fourcolorzack, Pretty Titty, 9 pm, $8
Imbibe —The Old Yellers, 5 pm
It’s A Beautiful Pizza —Grant Richards, Charlie Stanford, 7 pm
Jax —Centerpiece, 8:30 pm
Jimmy Mak's—Mel Brown B3 Organ Quartet, 9 pm, $5
Kells—Eric Tonsfeldt, 9 pm
Kennedy School—Big Island Shindig, 7 pm, free
Laurelthirst—Lewi Longmire Band, 6 pm; John Shipe, Al Toribio, 9:30 pm, $5
Lawrence Gallery—Cystic Fybrosis Benefit: Zuppa, $50
Mississippi Pizza—Joe Uregas, 6 pm; The Antiques, Hello Square, The Builders & The Butchers, 9 pm
Mississippi Studios—Mark Mallman, Music for Squares, 7:30 pm, $7
Mock Crest—Claes of Blueprints, Open Mic & Jammin, 8:30 pm
Monty's—Kenny Lee & The Sundowners’ Open Jam
Music Millennium NW —Mark Mallman, 5 pm; Ben Kweller, 6 pm
Portsmouth Club—Grand Union, 9:30 pm, free
Proper Eats Cafe—Jazz Jam, 7 pm
Red & Black Cafe—Andrea Niemiec Group, 8 pm
Red Room—The Prescott Trumbos, The Sweet Dizzies, Two Vandals Lawncare, Matt Gilligan, 8 pm
Roseland —Pat Benatar, Neil Giraldo, Hangface, 8 pm
Salty's on the Colombia—Patrick Burke
Satyricon—Roses Are Red, Rookie of the Year, Tokyo Rose, William Tell, Morgans Door, 6:30 pm, $8-10
The Nest Lounge—No Go Know, 8 pm
The Stein Haus—Haus Cats
Thirsty Lion—Dale the Nail
Tillicum Club—Rick Walter
Tin Shed —Kung Pao Chickens
Tonic—Secondafter, Mantic, Milkbomb
Towne Lounge—LKN
Wallbangers —Dueling Pianos
White Eagle —Garcia Birthday Band, 9:30 pm, $4
Wilf's Piano Bar—Patrick Lamb Band
WOW Hall (Eugene)—Buju Banton, Assassin, New Kidz, DJ Kal-El, 8 pm, $20
FRIDAY 9/29
15th Street Pub—Atterley, Black Tangerine, Bipolar Star, Quaker Gun, 10 pm
Abou Karim Restaurant—Anson Wright Trio
Aladdin —Planet Drum w/Mickey Hart, Zakir Hussain, 8 pm, $39.50-42
Alberta St. Pub—Zephyr, 6:30 pm, free; Beglan’s Irish Jam, 9 pm, free
Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free
Andina—John Butler Trio
Anna Bananas (St Johns)—Portland Groove Collective, 8:30 pm, free
Ash St. Saloon—Blue Skies for Black Hearts, Architects & Saboteurs, Yeltsin, The Neat, 9:30 pm, $5
Bagdad Theater—Dirty Martini, Amelia, Michael Jodell, 8 pm, $10-12
Bar Pastiche—Mark Ferguson, 8 pm, free
Beale Street NW —Danny Hay Davis, noon; Miss Kelly & The Nobody’s Bizness Band
Berbati's Pan—Man Man, Portugal. The Man, Alan Singley & Pants Machine, 9:30 pm, $10; Good Fridays w/Rev. Paula B, 5 pm (barside)
Biddy McGraw's—Billy Kennedy Happy Hour, 5:30 pm; St. James Gate, 9:30 pm
Blue Monk—Jon Koonce
Boons Treasury—Kevin Barber & The Happiness Boys, 9 pm, free
Bridge City Comics—MC Chris, 6 pm
Broderick Gallery—Hamilton Cheifetz, 8 pm, $9
Buffalo Gap—Lindsay Fuller, Rogue Motel, 9 pm
Clinton Corner—Pagan Jug Band, 9 pm
Clyde's Prime Rib—Sumo
Community Music Center—Free Marz String Trio, 8 pm, free
Dante's—MC Chris, The Punk Group, Konami Defense System, 9:30 pm, $12-14
Doug Fir —Lambchop, Tosca String Quartet, Rosie Thomas, 9 pm, $12-14
Driftwood Tavern—Open Mic w/Doc Michaels
Duff's Garage—Buffalo Creek, Jennifer Lynn
Dunes—Michael Columbia, 8 pm
Edgefield —John Bunzow, 7 pm, free
Food Hole—Smegma, Acre, Gowns, Arrington de Dionyso
Gravity Room—Sinnergy, Brace the Fall, Depth Charger, 8 pm
Green Room —Will West, 6 pm; Left Hand Monkey Wrench, 9:30 pm
Grolla—Eric Skye
Ground Kontrol—Time Lapse: Eternal Tapestry, Ezee Tiger, Sic Alps, Me Con, Moonchild, 9 pm, $4
Halibuts—Linda Hornbuckle, Janice Scroggins
Haven Coffee—Mike Moore, 7:30 pm
Hawthorne Theatre—Disseverence, Written in Ashes, See Emily Pray, 8 pm, $8
Heathman Hotel—Sandin Wilson
Holocene—Curumin, Honeycut, Tommy Guerrero, 9 pm, $8
Imbibe —Little Sue, 6 pm; The Freak Mountain Ramblers, 9:30 pm, $6
Jax —Hank Hirsh Quintet, 8 pm, free
Jimmy Mak's—Ben Fowler, $8
Jolly Roger—Earl & The Reggae Allstars, 10 pm, free
Jupiter Hotel—Affair at the Jupiter: Steve Malkmus & The Jicks, 10 pm, $10
Kay's —Jack McMahon, Garth Michael McDermott, 9 pm
Kells—Pete Yeates
Laurelthirst—Reggie’s Box of Chocolates, 6 pm, free; Radio Giants, 9:30 pm
Mississippi Pizza—Ida Viper, 6 pm; EZ Connection, 9 pm
Mississippi Studios—Crooked Jades, 9:30 pm, $15
Mock Crest—Sneakin’ Out, 9 pm
Montego Bay—Kat & The Roots Revolution, 10 pm, free
Noche—Jinete, 9 pm, free
Norse Hall—Oregon Dance Fair: Art Abram’s Swing Machine
Poor Richard’s—Southern Cross
Portsmouth Club—Joe McMurrian
Produce Row —Counterfeit Cash, 9 pm, free
Rake Art Gallery—Sedition Magazine Black & White Party: Vixens, DJ Tekorji, Phoenix, Jessica Something Jewish, 7:30 pm, $10
Red & Black Cafe—City Squirrel, 8 pm
Red Room—Lickity, Gilligan, Fetixsh, 9 pm
River City Saloon—Funk Shui, 9:30 pm
Satyricon—Pelican, Daughters, Nachmystium, 8 pm, $10-12
SEIU Local 503—Solidarity Salsa Party, 8 pm, $15
Siam Society—Adam Hurst, 9 pm
South Park Blocks—Blue Skies for Black Hearts, noon, free
The Artistery—5 Year B-Day: Bradley Hathaway, Dural Jr. Norman, 6 pm, $5; Ants Under Elephants Feet, The Watery Graves, Adrian Orange, 8 pm, free
The Hutch—Jellyroll, 9 pm
The Jazz Grotto—Craig Marquardo Band
The Signal—Lahar, The Hard Way, American Me, Proven, Kill the Shark, Murder in the Town, 7 pm, $6
The Stein Haus—Whiskey Hill Band
Thirsty Lion—Darby O’Gill
Tillicum Club—Tongue & Groove
Tonic—Manic D, Santotzin, Fogatron, Villagelliott
Towne Lounge—Dat’r, Atole, Flaspar, DJ Maxx Bass, 9 pm, $5
Twilight Room—Another Fine Crisis, 9 pm
Urban Rhythms—Alphonso Benito
Valentine’s—Shicky Gnarowitz, Mattress, 9 pm, $5
Wallbangers —Dueling Pianos
White Eagle —Reverb Brothers, 5:30 pm, free; Baseboard Heaters, 44 Long, 9:30 pm, $6
Wilf's Piano Bar—Tony Pacini
WOW Hall (Eugene)—Eleven Eyes, Disco Organica, Tyler Spencer, 8:30 pm, $5-6
Yola's Foster Road—Open Mic
SATURDAY 9/30
15th Street Pub—Downrite Walnut, Maria’s Arcade. The Rubber Burning Hot Rods, Shanghai Shanghai, 9 pm
Abou Karim Restaurant—Kacy Collen Trio
Aladdin —Madeleine Peyroux, Vienna Tang, 8 pm, $34.50-36
Alberta St. Pub—Stephan Mockli, 7 pm; Music for Squares, The Clampitt Family, 9:30 pm, $7
Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free
Andina Restaurant—Toshi Onizuka
Ash St. Saloon—Ronster, Titans of Oblivion, Pillowfight, Death Valley, 9:30 pm, $5
Bamboo Lifestyles—Infinitia Art Ensemble, $7
Beale Street NW —Bill Rhoades & The Party Kings
Berbati's Pan—Cark, Gordon Taylor, The Bugs of Lightning, DJ Austin Rich, $6
Biddy McGraw's—New Iberians
Blue Monk—Jump Off
Boons Treasury—Debra Arlyn Band, 9 pm, free
Buffalo Gap—Sarah Angela, Brian O’Dell, 9 pm
Clyde's Prime Rib—Carlee Smith
Crystal Ballroom—M. Ward, Mike Coykendall, 8 pm, $15
Dante's—Miss White Trash Pageant w/Jesus Presley, Mission 5, Vienna Sausage Boys Choir, 9 pm, $10-12
Devil’s Point—Diamond Tuck & The Privates, Muddy River Nightmare Band, 10 pm, $5
Doug Fir —MOFRO, The White Buffalo, Jonah Smith, 9 pm, $12-14
Duff's Garage—The Buckles
Dunes—Primes, 8 pm; DJs Dimon, Global Rucjus, Selector Pointblank, 8 pm
Edgefield —Beliss, 5 pm, free
French American Internatonal School—International Family Fair: Homowo African Arts, Kenikes Wahines Polynesian Review, Nat Am Intertribal, 10 am
Goodfoot —Piano Throwers, Z Boniks, $7
Grand Cafe—Doc Wilson, Lyle Ford, 6 pm
Gravity Room—Interstate, Hydrozeen, 8 pm
Green Room —Runaway Norm, 9:30 pm
Ground Kontrol—Kittenz, 10 pm, free
Halibuts—Warren Rand Trio
Hawthorne Theatre—Brian Copeland Band, 9 pm, $8-10
Heathman Hotel—Linda Lee Michelet
Holocene—Junkface, The Professional Man, Deer or the Doe, The Days, 9 pm, $8
Imbibe —Matthew Voth, 9 pm, $5
Jax —Qwen Mejia, 8:30 pm, free
Jimmy Mak's—King Louis & Baby James, $8
Jolly Roger—Earl & The Reggae Allstars, 10 pm, free
Kay's —Kirk Duncan, 9 pm
Kells—Tom May, 9:30 pm
Laurelthirst—Celilo, 6 pm, free; Lynn Conover Band, 9:30 pm
Lincoln Hall, PSU—Terry Robb, Alfredo Muro, Kate Power & Steve Einhorn, 8 pm, $10-15
Mac's Place—JR Sims & The Texas Special, 9 pm, $5
Mission Theatre—Dirty Martini, Susie Blue, 8:30 pm, $10-12
Mississippi Pizza—Mandala, 6 pm; Bossanouveau, 9 pm
Mississippi Studios—Harry Manx, 7 pm; Kaki King w/Christine Baze, Sarah Bettens, 9:30 pm, $15
Mock Crest—Eric Hatcher & The Worker Bees, 9 pm
Montego Bay—Kat & The Roots Revolution, 10 pm, free
Music Millennium NW —Jen Bresnahan & The Ex’s, 1 pm; Dirty Martini, 3 pm; Jen Amanda Richards, Stevi Marie, 5 pm; Kaki King, 6 pm
Ninth Ave Public House—The Wires, The Whips & The Whales
Norse Hall—Oregon Dance Fair: Salsa’s Afincando
Outlaws—No Quarter, 10 pm, $8-10
Poor Richard’s—Catfish
Portsmouth Club—Rhythm Method
Produce Row —Chickweed, 9 pm, free
Queen of Hearts Tavern—Danny Hay Davis, 9 pm
Red & Black Cafe—Mashuq, 8 pm
Red Room—Merrick Foundation, Madraso, Prize Country, 9 pm
Rock n Roll Pizza—Take Over, Almost Nothing, 7 pm
Rose Garden—Paul Simon, 7:30 pm, $39.50-69.50
Sabala's Mt. Tabor—Roller Girl Afterparty: The Rectangles, Fliptops, 13 Knots
Satyricon—Dear Whoever, The Burning Room, Slow Coming Day, From Aphony, Delay the Burial, 7 pm, $10
Someday—Moe! Staiano’s Moe!kestra!, 10 pm, $10
The Funky Church—Shabava, 8 pm, $10
The Jazz Grotto—Craig Marquardo Band
The Old Church—Christine Hinrichs, Judy Strand, 8 pm, free
Thirsty Lion—Matt Vrba
Tillicum Club—Tongue & Groove
Tonic—Sons of Calculon, Caution Block, Design. Drift. Distance, You Magnificent Bastards
Towne Lounge—The Decemberists Listening Party, 8 pm, free; Ape Shape, Dramady, Babydollars, 10 pm, $5
Tube—Magick Daggers, Mythical Beast, DJ Maxamillion, DJ Baroness, 10 pm
Urban Rhythms—Andy Bunch
Valentine’s—New Finesse, 9 pm, free
Wallbangers —Dueling Pianos
White Eagle —The Accolades, 9:30 pm, $6
Wilf's Piano Bar—Upper Left Trio
WOW Hall (Eugene)—MC Chris, The Useless #$%^&ing Derelicts, 8 pm, $12-14
SUNDAY 10/1
15th Street Pub—Wayward Trio
Aladdin —James McMurtry & The Heartless Bastards, 8 pm, $16-18
Andina Restaurant—Pere Soto
Ash St. Saloon—BarFly’s Elvis B-Day: My Own Black Eye, 9:30 pm, $2
Augustana Lutheran Church—Augustana Jazz Quartet, 6 pm, free
Biddy McGraw's—Irish Music Open Jam
Billy Ray's—The Wires, Pure Country Gold, The Limbs, 6 pm, free
Dante's—The Shanghai Woolies, $6; Sinferno Cabaret, 11 pm, $6
Edgefield —John Bunzow, 5 pm, free
Fez—Fiamma Fumana, 7:30 pm, $17
Ground Kontrol—Black Sunday: Saros, Buried Blood, DJ Nate C, 10 pm, $5
Hawthorne Theatre—Another Cynthia, Echo Helstrom, Gingerbread Patriots, Eux Autres, 9 pm, $6
Holocene—Asobi Seksu, Darker My Love, Boy Eats Drum Machine, 9 pm, $7-8
It’s A Beautiful Pizza —Ragtime Piano, 2 pm
Jackpot Records (Downtown)—Asobi Seksu, 2:30 pm, free
Kells—Cronin Tierney, 9 pm
Ladd's Inn—Open Mic w/Chris Newman, 9 pm
Laurelthirst—Freak Mountain Ramblers, 6 pm
Mississippi Pizza—Andrew Snyder, 6 pm; Excellent Gentlemen, Eric Tweed, 9 pm
Mississippi Studios—David “Honeyboy��� Edwards, 8 pm, Joe McMurrian, $15
Mock Crest—Russell Thomas, 8 pm
Moon & Sixpence—Foghorn Stringband, free
Norse Hall—Oregon Dance Fair: Johnny Limbo & The Lugnuts
Portland Armory—Portland Center Stage Opening: Last Regiment of Syncopated Drummers, Mel Brown B3 Organ Band, noon, free
Portsmouth Club—Open Mic
Red & Black Cafe—Olias Fall, 8 pm
Red Room—Fate or Fortune, Bound Systems, Outpost
River Roadhouse—Sinner’s Club Open Jam, 8 pm
Roseland —Pennywise, Circle Jerks, Ignite, 8 pm, $20-23
Sabala's Mt. Tabor—Shiner Bocktoberfest, 8 pm; DJ Thumper (lounge)
Someday—Gekikai, 9 pm, $10
The Stein Haus—Kinzel & Hyde, 8:30 pm, free
Tonic—Port to Port, Trading Tyler, Hurt Bird
Towne Lounge—Elizabeth Venable, Marisa Anderson
Village Ballroom—Casey Neill, 1 pm, $5-10
White Eagle —Open Mic, 8 pm, free
WOW Hall (Eugene)—Man Man, Grizzly Bear, 8:30 pm, $8-10
MONDAY 10/2
Aladdin —Billy Bragg, Otis Gibbs, 8 pm, $25
Andina Restaurant—Sambafeat
Ash St. Saloon—Open Mic, 9:30 pm, free
Berbati's Pan—Kinky, Gram Rabbit, 9:30 pm, $15; Tha’ Boom w/DJs Automaton, KO, Ill Camino, Rad, 10 pm, free
Crystal Ballroom—Dropkick Murphys, The Briefs, Clit.45, 8 pm, $18-20
Dante's—Ground Zero Lounge w/Clyde Lewis, 7:30 pm, free; Karaoke from Hell, 10 pm, $2
Doug Fir —Jason Collett, Sera Cahoone, 9 pm, $10
Duff's Garage—Druha Trava
Edgefield —The Ahs, 7 pm, free
Food Hole—Supersystem, Zombi, $8
Goodfoot —Sonic Forum Open Mic
Gravity Room—The Like, Oliver, 8 pm
Green Room —Open Mic w/Chuck Warda, 9 pm
Halibuts—Lloyd Jones
It’s A Beautiful Pizza —Larry Adair, Ken Lomax, Al Zion, 6 pm; Five Euro Tip, 8 pm
Jimmy Mak's—Dan Balmer, 7:30 pm, free
Kells—Cronin Teirney, 9 pm
Laurelthirst—Kung Pao Chickens, 7 pm, free
Mississippi Pizza—The Millies, 7 pm
Moon & Sixpence—Johnny B. Connolly, free
Produce Row —Ron Steen’s Jazz Jam, 9 pm, $3
Roseland —Celtic Frost, 1394, Sahg, 8 pm
Towne Lounge—The Lost Cosmonauts, Aristeia, The Nova Testament, $5
White Eagle —Griffin, 8:30 pm, free
Wonder Ballroom—TV on the Radio, Grizzly Bear, 8 pm, $15
WOW Hall (Eugene)—James McMurtry, 7:30 pm, $13-15
TUESDAY 10/3
Andina Restaurant—Toshi Onizuka
Ash St. Saloon—Unified Theory, BooSen, 9:15 pm, free
Blue Monk—Ramsey’s Groove Trio, free
Candlelight —Reggie Houston’s Earth Island Band, 9:30 pm, free
Dante's—Noir City, $3
Duff's Garage—Dover Weinberg Quartet
Edgefield —Caroline Oakley & Pete Leone, 7 pm, free
Fez—Newspeak, 10 pm
Food Hole—Kayo Dot, Mustaphamond, 9 pm
Goodfoot —Toubab Krewe
Gravity Room—A Dying Dream, Murder in the Town, Proven, The Hedonist, Mordet, 7 pm
Green Room —PDX Songwriter Showcase, 9 pm
Halibuts—Big Monti & Jon Koonce
Hawthorne Theatre—Open Mic, 9 pm, free
Holocene—Alela Diane, Mariee Sioux, Kele Goodwin, DJ Yeti, 9 pm, $6
It’s A Beautiful Pizza —World Beat & Jazz, 6 pm; Balkan Music & Dance, 9 pm
Jimmy Mak's—Mel Brown Septet, 7:30 pm, $6
Kells—Cronin Teirney, 9 pm
Laurelthirst—Jackstraw, 6 pm, free
Mississippi Pizza—Mississippi Jazz Jam, 8 pm
Mississippi Studios—Pseudosix, Cajun Gems, 8 pm
Mock Crest—Reverb Brothers, 8 pm
Music Millennium NW —The Decemberists (CD signing), 7 pm
Old Town Pizza—Acoustic Songwriter Spotlight
Roseland —Muse, The Like, 8 pm
Satyricon—Amber Pacific, Sherwood, Over It, Just Surrender, All Time Low, 6:30 pm, $10-12
The City—EZ Connection
Tonic—Tony Smiley, Brushfield Spots, 3.38 & An Eye
Towne Lounge—Noise from the Sky, Montauk Ghost, 9:30 pm
Wallbangers —Dueling Pianos
White Eagle —Joe McMurrian Trio, 8:30 pm, free
Wilf's Piano Bar—Ron Steen Jazz Jam, 7 pm, free
WEDNESDAY 10/4
15th Street Pub—Bluegrass Jam, 7 pm; Open Mic, 10 pm
45th Street Pub—Open Mic
Abou Karim Restaurant—Portland Jazz Singers
Acme—Bloodriver, Miss Massive Snowflake, Dramady, 10 pm, free
Aladdin —Hot Tuna, 8 pm, $29.50-32
Alberta St. Pub—The Red King, 10 pm
Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free
Amazon Cafe—Ramsey y Los Montunos, 9 pm
Andina Restaurant—Neftali Rivera
Ash St. Saloon—3 Sides to the Cube, 9:30 pm, $5
Berbati's Pan—Please Step Out of the Vehicle, Parks & Recreation, Southerly, S. Brooks, $5
Biddy McGraw's—Bob Soper
Blue Diamond—Danny Hay Davis, 8:30 pm
Boons Treasury—Mark Alan, 8 pm, free
Buffalo Gap—Sadu, 9 pm
Clinton Corner—Gypsy Jazz & Acoustic Swing
Crystal Ballroom—Guster, Nada Surf, Tristan Prettyman, 8 pm, $25.50
Dante's—Two Ton Boa, Sophe Lux, Magick Daggers, 9:30 pm, $7
Doug Fir —PRA Benefit: Heroes & Villains, The Shaky Hands, Arcularius, 9 pm, $7-15
Driftwood Tavern—Open Mic w/Doc Michaels
Duff's Garage—Blues Jam w/Suburban Slim
Edgefield —Justin Carroll, 7 pm, free
Equator Cafe—Open Accordion Night, 8 pm
Goodfoot —Public Property, $5
Green Room —Matt, Ezra, Mikey the Don, 9 pm
H2O Martini Bar—Matt Vrba, 6 pm
Halibuts—Paul DeLay
Hawthorne Theatre—Open Mic, 9 pm, free
Heathman Hotel—Clay Giberson, 7 pm
Holocene—Polly Panic, Zoe Keating, Hairspray Blues, 9 pm
It’s A Beautiful Pizza —Irish Music, 6 pm; Arabian Music, 8:30 pm
Jax —KMHD/Jax Jazz Jam, 7 pm, free
Jimmy Mak's—Mel Brown Quartet, 7:30 pm, $5
Kells—Cronin Teirney, 9 pm
La Merde—Jason Butterworth Quartet, 9 pm
Laurelthirst—Eric Hatcher & The Worker Bees, 6 pm; Shag’s Afronauticals, 9 pm
Mississippi Pizza—Dave McKenzie, 6 pm; Skyhouse, 9 pm
Mississippi Station—Tony Furtado, 6 pm, free
Mississippi Studios—The Mosquitoes, Oppenheimer, 8 pm, $12
Moon & Sixpence—Trashcan Joe, 8:30 pm, free
Music Millennium NW —Guster, 5:45 pm
Night Light Lounge—Atomic Jazz Ensemble
People's Co-Op—Harvest Fest: Springcreek, Beliss, Caroline Oakley, 1 pm
Portsmouth Club—Blues Jam w/Rowdy James & The Handlers
Produce Row —Open Mic w/June Bunton, 9 pm, free
Red & Black Cafe—Dante Esperanza, 8 pm
Roseland —The Scissor Sisters, DJ Sammy Jo, 8 pm, $25
Rotture—The Hand, Neighborhood DJ, DJ Moonchild, 9 pm, $5
Salvador Molly’s—Cubaneo, 7 pm
Someday—Open Stage, 10 pm, free
South Park Blocks—Blood on the Tracks, noon, free
Spice Restaurant—Jazz Jam, 8 pm
The Old Church—Dave Deason, Rhoda Ringering, noon, free
Thirsty Lion—Eric John Kaiser
Tonic—The Spits, The Super Destroyers, Nix
Towne Lounge—The Beauty, Double Dragon, Frank
Twilight Cafe—The Big Package, 8 pm
Vino Paradiso—The Djangophiles, 8 pm
Wallbangers —Dueling Pianos
White Eagle —Lana Rebel, Michael Damron, Morgan Geer, 8:30 pm, free
Wired Coffee—Open Mic, 7 pm
WOW Hall (Eugene)—Art Brut, We Are Scientists, The Spinto Band, 7 pm, $13-15
DJ Listings
THURSDAY 9/28
Acme—Booty: DJ Puppet, Stormy, MoRocca, 10 pm, $3
Apotheke—DJ van Dis, 8 pm
Backspace—Metronome: Microelectronic Funk
Bettie Ford—DJ Yaz
Boxxes —DJ Sam
Chances Sports Bar—DJ DannyG, 10 pm
Crush —Andromeda
Devil’s Point—DJ Kenoy
Greek Cusina—Soul Seduction w/DJ Colette, Heather, Mercedes; DJ Kickin-Wing (Minoan); DJ Brett (Taverna)
Ground Kontrol—TRONix: Discs of Jammotron, 10 pm, free
Kelly's Olympian—DJ Heads & Bodies
Matador—DJ I Heart You, 10 pm, free
McFadden's—James Steele
Noir—Elbo Room: DJ Ravi, Justin Harris, Dave Pezzner, bluechris, $7
Produce Row —Small Axe
Ringler's Pub—DJ Savi, 10 pm, free
Ringlers Annex—DJ Honeydripper, 10 pm, free
Saucebox—Techno Sol w/DJ Suppoz, 10 pm, free
Tube—DJ KJ
XV—De-luxe: DJs Evil One, Gemo, 10 pm, free
FRIDAY 9/29
720 Club—DJ Radius, DJ Destiny, 10 pm, $5
Acme—DJ Sharon Needles
Boxxes —DJ Sam
Crush —Seth Hutton
Crystal Ballroom—‘80s Video Dance Attack w/VJ Kittyrox, 10 pm, $3 (Lola’s)
Devils Point—DJ Kenoy, 9 pm, free
East Chinatown Lounge—King Fader, 6 pm; DJ Izm, 10 pm
Fez—Shut Up & Dance w/DJ Gregarious, 10 pm, $5
goodfoot —DJ Aquaman's Soul Stew, 10 pm
Greek Cusina—Body Call w/DJ Professor Stone, DJ Sneakers, DJ Wicked (Minoan); DJ Brett (Taverna)
Jubitz Truck Stop (Ponderosa Lounge)—DJ Morgan
Kelly's Olympian—Metal Night, Skyscraper
Lit—DJs Sugar, Detroit Diesel, 5 pm
Matador—DJ Trixie Doll, DJ Lucifina, 10 pm, free
McFadden's—James Steele
Noir—Disco Ball: DJs Susie Cue, Scotty Soul, Non, $3
Pi-Rem—A Journey East w/DJs SomRas, Chihiro, 9 pm, free
Ringler's Pub—DJ B Dangerous, 10 pm, free
Ringlers Annex—DJ Ted Striker, 10 pm, free
Saucebox—All Things Considered w/Mr Mumu, 10 pm, free
Someday—St. Vitus Dance Club: Rudement, hteah, DJ Fur Purse, 9 pm, $5
Tube—Rock ‘Em Sock ‘Em Robots w/DJ Nikki C
XV—DJ Van Gloryous
SATURDAY 9/30
Acme—The Shanghai Soul Club
Ararat—After Dark: DJ Matt e Starr, 11 pm
Aztec Willie's—Salsa Night w/DJ Jose, 9:30 pm, free
Bettie Ford—Award Tour: DJ Evil One
Bobby McGee's—Kevin Berry’s Old School Jam w/DJ Michael Morris
Boxxes —DJ Dougalicious
Chances Sports Bar—DJ 1996 Olympics
Crush —Stormy
East Chinatown Lounge—Jammotron, 7 pm; DJ Nik Fury, 10 pm
Fez—Andaz w/DJ Anjali, The Incredible Kid, 9 pm, $7
Greek Cusina—DJ Professor Stone, Flipsta (Minoan); DJ Brett (Taverna)
Jubitz Truck Stop (Ponderosa Lounge)—DJ Morgan
Kelly's Olympian—DJ His No Hers
Lit—DJs Sugar, Detroit Diesel, 5 pm
Matador—DJ Moisti, 10 pm, free
McFadden's—Jason B
Momo's—DJ Wicked, 10 pm, free
Pala—Leroi Show
Pi-Rem—Aural Remedy w/DJ Entropy, Conoley Ospovat, 9 pm, free
Ringler's Pub—DJ Savi, 10 pm, free
Ringlers Annex—DJ Ted Striker, 10 pm, free
Saucebox—Allumè w/Mr. Mumu, 10 pm, free
Speakeasy Tavern—DJs Tom Greenwood, Chris Johanson, Chicago Jah-man, 10 pm
Tube—Gimme Danger w/DJ Maxamillion
XV—DJ Kez, Dun Diggy
SUNDAY 10/1
Bettie Ford—Jayanta
Crystal Ballroom—Hive: DJ Blackout, Owen, 9 pm, $3 (Lola’s)
Devils Point—Stripparaoke w/KJ Pinky, 9 pm, free
Greek Cusina—Industry Night w/local DJs
Jubitz Truck Stop in the Ponderosa Lounge—DJ Jason Snell
Kelly's Olympian—DJ $1P$1B$1R
Matador—DJ Donny Don’t, 10 pm, free
Night Light Lounge—SIN Night w/DJ Roommate, 10 pm, free
Noir—Mr. Clean, Matt Rock
Stumptown (Downtown)—DJ van Dis, 4 pm
The Know—DJs Zombo, DrewGroove, 9 pm, free
The Nest Lounge—DJ Ben, 9 pm
MONDAY 10/2
Aalto Lounge—DJ Maxamillion
Boxxes —SINtax: DJ Synthetic
Devils Point—DJ Brooks
East Chinatown Lounge—iPod uPod
Greek Cusina—Monday Night Raw w/DJs Hightower, My Friend Andy, ATM, Davis Cleveland, 10 pm, free (Taverna)
Ground Kontrol—Service Industrial: DJ Carrion, 10 pm, free
Jubitz Truck Stop in the Ponderosa Lounge—DJ Jason Snell
Kelly's Olympian—SIN Night : DJ Abner
Matador—DJ Hanna, 10 pm, free
Momo's—Mello Mondays w/DJ Mello Cee
Ringler's Pub—XactChange HiFi, 9 pm, free
Slabtown—DJ Marantic, 9 pm
Stumptown (Downtown)—DJ Retro Rhonda, 5 pm
Tonic—DJ JD
Tube—DJ Nate C
TUESDAY 10/3
Boxxes —Flirt w/Cory
Devils Point—DJ Kenoy
Dunes—White Heat: Pasty Faces DJ Group
East Chinatown Lounge—Throwback Tuesdays: Evil One, Gemo
Egyptian Club—DJ Automaton, 10 pm
Jubitz Truck Stop in the Ponderosa Lounge—DJ Jason Snell
Kelly's Olympian—DJ Sars
Matador—DJ Pakastani Tranni, 10 pm, free
Sabala's Mt. Tabor—DJ Hopper, Paultimore, 9 pm, free (lounge)
Tube—No No No Disco w/DJ Nightschool, Neighborhood DJ
Wonder Ballroom—King Fader, 8 pm (cafe)
WEDNESDAY 10/4
Bettie Ford—Homotherapy: L-Train, DJ Automaton
Bitter End—Skoolyard, DJ Redi Jedi
Devils Point—DJ Kenoy
East Chinatown Lounge—Deena B, 6 pm; DJs Atom 13, Soil, 10 pm
Fez—Devotion w/local DJs, 9:30 pm, free
Greek Cusina—DJ Wicked, DJ Exile, Blu, Static Ocean, D-Lux, Gainon, 10 pm, $3 (Minoan)
Ground Kontrol—Project Chaindrive: DJ Newtim, DJ King Selector Razor Riggz, 9:30 pm, free
Jolly Roger—All Hands on Deck w/DJ Opter, AliCat, 10 pm, free
Jubitz Truck Stop in the Ponderosa Lounge—DJ Jason Snell
Kelly's Olympian—DJ One Pump
Matador—FauxReal, 10 pm, free
Sabala's Mt. Tabor—Snog, Cervello Electronico, Fraqtured : Sound; DJ Mee’oww (lounge)
Saucebox—Beat Initiative w/DJs Rafa, Flutterby
Three Friends Coffeehouse—Suck My Open Mic w/Tamara J. Brown, 7 pm