Live Music
THURSDAY 11/2
15th Street Pub—Open Mic; Bluegrass Jam, 7 pm
Abou Karim Restaurant—Anson Wright Trio
Alberta St. Pub—Monty Green’s Bluegrass Invite, 9 pm, free
Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free
Andina Restaurant—Gypsy Jazz Trio
Andrea’s Cha Cha Club—Cubaneo, 10:30 pm
Ash St. Saloon—The Airship, Hello Square, Mono in VCF, Delightful Young Man, 9:30 pm, $5
Bagdad Theater—Ty Barnett, 8 pm, $18
Berbati's Pan—Titan Moon, Delaney
Biddy McGraw's—John Ross
Blue Monk—7 Year Tango
Boons Treasury—Jon Koonce, 8 pm, free
Buffalo Gap—Tony Smiley
Bungalow’s Martini—Open Mic, 9 pm
Clyde's Prime Rib—Jim Mesi, Steve Bradley
Crystal Ballroom—Band of Horses, Juanita Family, Bill Patton, Simon Dawes, 9 pm, $9.47
Dan & Louis Oyster Bar—Zach Orr
Dante's—The Sun the Sea, Lake Society, Empire Expand, Hazelwood Motel, 9:30 pm, $5
Doug Fir —Eef Barzelay, Cabinessence, 9 pm, $8-10
Duff's Garage—Lori Wilcox
East Chinatown Lounge—Missnomer, 6 pm; Auditory Sculpture, 10 pm
Edgefield —Timothy Hull, 7 pm, free
Fez—Merge: Gypsy Caravan Dance Company w/Mizna, Sneakin’ Out, Tarish, Kodo Araki, Mercedes, Michele Wylen, Adam Wolfe, Acroyear, Loki, Taming Marazul, Kell Fioravante, 6 pm, $8
Goodfoot —Eleven Eyes, The Rocktet, 9:30 pm, $5
Green Room —So-Called Blues Band, 9 pm
Halibuts—Terry Robb, 8:30 pm, free
Hawthorne Theatre—Ozma, Everybody Else, The Jezebel Spirit, Lindsey Pool, 9 pm, $12; Abstract Earth, 9 pm, free (balcony)
Heathman Hotel—Johnny Martin Trio, 7 pm
Holocene—Parenthetical Girls, Flaspar, Pash, 9 pm, $5
Hovercraft Gallery—DJ Copy, Yeti Love, We Quit, 8 pm, free
Imbibe —The Old Yellers, 5 pm; Tribal Lounge, 8 pm
It’s A Beautiful Pizza —Bill Coomes & Larry Adair, 8 pm
Jax —Pam Jordan Duo, 8:30 pm, free
Jimmy Mak's—Mel Brown B3 Organ Quartet, 9 pm, $5
Kells—Eric Tonsfeldt, 9 pm
Kennedy School—Foghorn Stringband, Bill Martin, 7 pm, free
Laurelthirst—Lewi Longmire Band, 6 pm; Sassparilla Jug Band, Underscore Orchestra, 9:30 pm
Manuel Izquierdo Gallery at PNCA—Marcus Brown, 7:30 pm
Melody Ballroom—Muddy Awards: Danny Hay Davis Band, 6:30 pm, free
Mississippi Pizza—Midnight Serenaders, 6 pm; Loose Change, 8 pm
Mississippi Studios—Garth Michael McDermott, Maggie’s Choice, 8 pm, $10
Mock Crest—KC Murphy, Open Mic & Jammin’, 8:30 pm
Monty's—Kenny Lee & The Sundowners’ Open Jam
Ohm —Poetic Nights: Blacknotes, DJ Mello, 10 pm
Portsmouth Club—Keegan Smith
Proper Eats Cafe—Jazz Jam, 7 pm
Red & Black Cafe—John Savage & Co., 8 pm
Red Room—Minerva, Adopted Highway, 9 pm
Rock Creek Tavern—Lynn Conover, 7 pm, free
Roseland —Joan Jett & The Blackhearts, Eagles of Death Metal, Throw Rag, 8 pm, $25
Rotture—Be Brave Benjamin, The Online Romance
Sabala's Mt. Tabor—Pwyakit, Timeline, Relent for No One, Last Second Left, 13 Thursdays
Someday—In Gowan Ring, Kathrine Heilesen, A Dictionary of Blood Theater, 9 pm, $5
The Old Church—Adam Hurst, 8 pm, $5
Tillicum Club—Lloyd Jones, 8 pm
Tonic—Ferocious Eagle, Junkface, A Paragraph
Valentine’s—Arrington de Dionyso, 6 pm
Wallbangers —Dueling Pianos
Waypost—Anastasiya, 7 pm
White Eagle —Joshua James & The Runaway Trains, Jeff Boortz, 8:30 pm, $4
Wonder Ballroom—Sia, Greg Laswell, 8 pm, $15-18
WOW Hall (Eugene)—NoMeansNo, Los Mex Pistols del Norte, Middian, 7:30 pm, $10-12
FRIDAY 11/3
15th Street Pub—Come Back Maggie, High, Shanghai Shanghai, 9 pm
Abou Karim Restaurant—Nancy King
Acme—Community Cycling Center Benefit: Alan Singley & Pants Machine, Boy Eats Drum Machine, Please Step Out of the Vehicle, DJ BJ, 9 pm, $5-10
Aladdin —Floater
Alberta St. Pub—Flat Mountain Girls, 6:30 pm, free; Beglan’s Irish Jam, 9 pm, free
Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free
Andina—John Butler Trio
Anna Bananas (St Johns)—Portland Groove Collective, 8:30 pm, free
Ash St. Saloon—Advisory, Hey Lover, The Vonneguts, The Headliners, DJ Spoiler, 9:30 pm, $5
Bar Pastiche—Mark Ferguson, 8 pm, free
Berbati's Pan—Jamie Lidell, Safety Scissors, 9:30 pm, $15; Good Fridays w/Rev. Paula B, 5 pm (barside)
Bettie Ford—Therapy: Gemo, 10 pm, $5
Biddy McGraw's—Billy Kennedy Happy Hour, 5:30 pm; Funk Shui, 9:30 pm
Blue Monk—Sweeter Than the Day w/Wayne Horvitz, Timothy Young, Keith Lowe, Andy Roth, 9 pm, $12
Boons Treasury—Cary Novotny, 9 pm, free
Broderick Gallery—Scott Kritzer, 8 pm, $12
Buffalo Gap—X-Angels
Cascadia Homes—Cuba Ache, 6:30 pm
Clyde's Prime Rib—La Rhonda Steele
Dante's—NoMeansNo, Iommi Stubbs, 9:30 pm, $13-15
Deschutes County Fairgrounds —Blue Oyster Cult, 8 pm
Doug Fir —Choir Kids Gone Bad: The Stolen Sweets, Sounds Like Fun, 9 pm, $10
Driftwood Tavern—Open Mic w/Doc Michaels
Duff's Garage—Jimi Bott
Dunes—Bat Makumba, 9 pm; Kulturszene
Edgefield —Jon Koonce, 7 pm, free
Food Hole—The Pharmacy, Here Comes a Big Black Cloud, Speaker Speaker, The Professional Man, 6 pm
Gravity Room—Moonspell, Katatonia, Daylight Dies, Agalloch, Estigia, 8 pm
Green Room —Sarah Angela, Shannon Curtis, Sam Shaber, 9:30 pm
Halibuts—Norman Sylvester
Haven Coffee—Harry & Moggy, 8 pm
Hawthorne Theatre—The Pink Spiders, All Time Low, The Soda Pop Kids, The Adored, 9 pm, $8-10
Heathman Hotel—Mary Kadderly Combo
Holocene—Retribution Gospel Choir, Alan Sparhawk, Corrina Repp, Mbilly, 9:30 pm, $8-10
Imbibe —Little Sue, 6 pm; John Bunzow, 9 pm, $5
Jax —Hank Hirsh Quintet, 8 pm, free
Jimmy Mak's—Dan Faehnle
Jolly Roger—Earl & The Reggae Allstars, 10 pm, free
Kells—Amadan
Laurelthirst—Blue Moon Highway, 6 pm; Baby Gramps, 9:30 pm
MaGuffy’s—Untyd
Mission Theatre—Bonnie Prince Billy, Human Bell, 9 pm, $15-18
Mississippi Pizza—Fogotten Sol, 6 pm; Virginia Lopez, Melao de Cana, 9 pm
Mississippi Studios—Joe Powers, Lewis Childs, 7 pm, $10; Sophe Lux, Rachel Taylor Brown, 9:30 pm, $8
Mock Crest—Kinzel & Hyde, 9 pm
Montego Bay—Kat & The Roots Revolution, 10 pm, free
Outlaws—Peace Frog, 9:30 pm, $7
People's Co-Op—Community Singing from the Sacred Harp, 6:30 pm, free
Portland Art Museum—Brothers of the Baladi
Portsmouth Club—Andy Stokes
Produce Row —Chickweed, 9 pm, free
PSU Park Blocks—Mattress, noon, free
Red & Black Cafe—Godless Moravians, 8 pm
Red Room—The Conductor, The Hand That Bleeds, 9 pm
Reed Chapel—nkondi, Ferveur Noire, Rotted Brain, Shitty Vibe Smasher, The Sunken, Robotic Daly, Bruzed, 7 pm, $5
Rock Creek Tavern—Red Rubber Band, 9 pm, free
Rock n Roll Pizza—Moonspell, Katatonia, Daylight Dies, Agalloch, 7 pm
Roseland —Deftones, Deadsy, 8 pm, $27.50-30
Siam Society—Adam Hurst, 9 pm
Smith Ballroom, PSU—Biz Markie, Revelations, Sauce Policy, 8 pm, $16.50-18.50
Someday—Represent: DJ Hectic, Sir Kuts, Manoj, 9 pm, $10; Oh! Khajuraho, 2 am, $5
St. Mary's Cathedral—The Divine Liturgy w/Mark Bailey, 8 pm
Tillicum Club—Chubby Johnson
Tonic—Fireballs of Freedom, The Heartaches, Pure Country Gold, The Bug Nasties
Towne Lounge—Barton Carroll, The Beauty Shop, Hello Square, 9 pm, $6
Twilight Room—Sound Spell
VFW—Ceili, 8 pm, $10
Wallbangers —Dueling Pianos
Waypost—Cotton Jenny, 8 pm
White Eagle —Reverb Brothers, 5:30 pm, free; Blue Lightning, Stevi Marie & Jackson Road, 9:30 pm, $6
WOW Hall (Eugene)—Celtic Fiddle Fest, 7:30 pm, $23.50-26
Yola's Foster Road—Open Mic
SATURDAY 11/4
15th Street Pub—Sound Spell, Samantha Tobey, Dustin Pattison, 9 pm
Abou Karim Restaurant—Tracie Colleen Trio
Acme—The New Finesse, Recall Seven, Hello Damascus, 10 pm, free
Aladdin —Floater, Lennon
Alberta St. Pub—Palatine Hill, 6 pm, $3; Andrew King, Waldteufel, 9:30 pm
Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free
Andina Restaurant—Toshi Onizuka
Arlene Schnitzer Concert Hall—Ron White, 7:30 pm
Ash St. Saloon—Scotland Barr & The Slow Drags, Jeff Boortz Band, The Martindales, Lisa Mann, 9:15 pm, $5
Bagdad Theatre—Celtic Fiddlefest
Berbati's Pan—Slowhawk, Gifford Pinchot, We’re from Japan, Wax Edison, 9:30 pm, $6
Biddy McGraw's—St. James Gate
Blue Monk—Eddie Parente Quartet
Boons Treasury—Cellotronik, 9 pm, free
Broderick Gallery—Scott Kritzer, 8 pm, $12
Buffalo Gap—Bradbury Press
Clyde's Prime Rib—Cool Breeze
Crystal Ballroom—Super Diamond, Funk Shui, 9 pm, $18-20; Heavyweight Dub Champion, Resident Anti-Hero, 9 pm, $10-12 (Lola’s)
Dante's—Hell’s Belles, Kleveland, Neutral Boy, 9:30 pm, $12-15
Disjecta—Xiu Xiu, Congs for Brums, Dirty Projectors, Grouper w/Ilyas Ahmed, 8 pm, $8-10
Doug Fir —Mouse on Mars,Kid 606, Lithops, 9 pm, $15
Duff's Garage—The Buckles
Edgefield —Vivid Curve, 7 pm, free
Fez—Sophe Lux, Stalking Jane, Auditory Sculpture, 9 pm
Goodfoot —Herbie Hancock Tribute
Grand Cafe—Doc Wilson, Lyle Ford, 6 pm
Gravity Room—Erik Anarchy, Zacura, Smelliot, Buck 90, King Friday, noon, $5; Totalisti, In Memory, Strenuus, Malice Devised, Soul Distraction, 8 pm
Green Room —The Insomniacs, 9:30 pm, $5
Halibuts—Linda Hornbuckle, Janice Scroggins
Hawthorne Theatre—OK Go, Quit Your Day Job, 9 pm, $15
Heathman Hotel—Upper Left Trio
Holocene—Flight 64’s Benefit Show: Blitzen Trapper, The Shaky Hands, Ritchie Young, DJ BJ, DJ Maxx Bass, 8 pm, $5-10
Imbibe —The Excellent Gentlemen, Caleb Coffey, 9:30 pm, $5
Jax —The West Coast Jazz Ensemble, 8:30 pm, free
Jimmy Mak's—Dr. Lonnie Smith w/Mel Brown, Dan Faehnle, 8 & 10 pm
Jolly Roger—Earl & The Reggae Allstars, 10 pm, free
Kells—Amadan
Kelly's Olympian—Miraflores, Keiksagato
Launch Pad Gallery—Soriah, Heroes & Villains, DJs Polygot, (Ryan)Squared
Laurelthirst—Floating Glass Balls, 6 pm; Lynn Conover Band, 9:30 pm
Leaky Roof Bistro—Conor Blaney
Live! at the Annex—Maria’s Arcade, Silence Ended, Aisle 3, Numbered Days, Cold Rush, 5 pm, $7
Mac's Place—Jon Koonce, One More Mile, 9 pm, $5
MaGuffy’s—Untyd
Mission Theatre—Bonnie Prince Billy, Human Bell, 9 pm, $15-18
Mississippi Pizza—The Mojitos, 6 pm; Mighty Ghosts of Heaven, Sassparilla Jug Band, 9 pm, $5
Mississippi Studios—Anya Marina, 7 pm, $8; Matt Sheehy, Dolorean, 10 pm, $6
Mock Crest—Donna & The Side Effects, 9 pm
Montego Bay—Kat & The Roots Revolution, 10 pm, free
Music Millennium NW —Patrick Burke, 1 pm; Greg Laswell, 3 pm; Quality Name Brand, 5 pm
Noir—Dementia, $3
p:ear gallery—Swallows, 7 pm, free
Pasha's—International DJs, 8 pm
Portland Art Center—Text Ball: Trashcan Joe, 8 pm
Portland Art Museum—Brothers of the Baladi
Portland Classic Guitar —David Franzen, 8 pm
Portsmouth Club—Moments Notice
Produce Row —Holding Out Band, 9 pm, free
Proper Eats Cafe—Synsethe Ensemble, 9 pm
Red & Black Cafe—Lark Sleep Phone, Labrynt McLaughlin, 8 pm
Red Room—Dartgun, Blackmarket Babies, Straightedge Buddhist Strippers, Silversafe, 8 pm
Rock Creek Tavern—Ida Viper, 9 pm, free
Roseland —Reel Big Fish, Streetlight Manifesto, Suburban Legends, Westbound Train, 8 pm, $17-20
Rotture—Wet Confetti, Swan Island
Satyricon—Wet Confetti, Swan Island, Twin, Plasmic Stallion, 7:30 pm, $6
Someday—Faun Fables, A Dictionary of Blood Theater, Elvis, 8 pm, $7; Oh! Khajuraho, midnight, $5
Tiger Bar—Diction & Serge Severe, Animal Farm, Villagelliott, Manic D, DJ Venom, 10 pm, $2
Tillicum Club—Chubby Johnson
Tonic—Kickball Party: Mars Needs Women, Joshua James & The Runaway Trains
Towne Lounge—No Go Know, Music Population Orchestra, Iretsu
Wallbangers —Dueling Pianos
Waypost—Wicky Pickers, 8:30 pm
White Eagle —Blue Lightning, Stevi Marie & Jackson Road, 4 pm; Flat Mountain Girls, The Tall Boys, 9:30 pm, $6
WOW Hall (Eugene)—Manifest: In the Name of God, Necryptic, Exhausted Prayer, Tormentium, 6:30 pm, $5
SUNDAY 11/5
15th Street Pub—Wayward Trio
Abou Karim Restaurant—Cynthia & Allen
Aladdin —Stephen Kellogg & The Sixers
Alberta St. Pub—Mighty Ghosts of Heaven, Robert Blake, Shicky Gnarowitz, 9 pm, $5
Andina Restaurant—Greg Wolfe
Ash St. Saloon—Run Barbara Run, The Senators, The Binge, 9:30 pm, $5
Augustana Lutheran Church—Augustana Jazz Quartet, 6 pm, free
Biddy McGraw's—Irish Music Open Jam
Billy Ray's—Phantom Lights, Reptillian Civilian, The Whips & The Whales, 6 pm, free
Clyde's Prime Rib—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free
Crystal Ballroom—Brand New Heavies, Brazillian Girls, 9 pm, $20-22; Hive: DJ Blackout, Owen, 9 pm, $3 (Lola’s)
Dante's—Sinferno Cabaret, 11 pm, $6
Doug Fir —Ben Taylor, Sonya Kitchell, David Saw, 9 pm, $15
Duff's Garage—Billy Rancher Tribute: Young Jonny Guitar, Lenny Rancher, The Unreal Gods, Goodtime Gil & The Champagne Cowboys, 8 pm
Edgefield —Caroline Oakley & Pete Leone, 5 pm, free
Hawthorne Theatre—Say Anything, mewithoutyou, Piebald, Forgive Durden, 8 pm, $13-15
It’s A Beautiful Pizza —Ragtime Piano, 2 pm
Kells—Pat Buckley, 9 pm
Kennedy School—Fall Bluegrass: Jackstraw, Zach Drischoll, 3/4 Time & The Loafers, 3 pm, $8-10
Ladd's Inn—Open Mic w/Chris Newman, 9 pm
Laurelthirst—Freak Mountain Ramblers, 6 pm
Mac's Place—Blues Jam, 7 pm
Mission Theatre—Bonnie Prince Billy, Human Bell, 9 pm, $15-18
Mississippi Pizza—Loren Depping, Whiskey Priest, 4 pm; Poncho Luxurio, Excellent Gentlemen, 7 pm
Mississippi Studios—John Weinland, The Receiver, Paul Michel, 8 pm, $7
Mock Crest—Danny Caudle, 8 pm
Moon & Sixpence—Foghorn Stringband, free
Music Millennium NW —Boyskout, 1 pm; Echo Helstrom, 6 pm
Proper Eats Cafe—Adam Hurst, 8 pm
Red & Black Cafe—Fishtank Ensemble, 8 pm
River Roadhouse—Sinner’s Club Open Jam, 8 pm
Sabala's Mt. Tabor—Crashed Out, Crucial Change, Secret Army, Lowball, 9 pm; DJ Thumper, 8 pm, free (lounge)
Satyricon—That One Guy, The Magic Pipe, 7:30 pm, $10-12
Someday—Silver Gate: DJ Ubehc, 9 pm, $5; Oh! Khajuraho, 1 am, $5
Tonic—Merrick Foundation, Dragged by Horses, The Del Toros
White Eagle —Open Mic, 8 pm, free
MONDAY 11/6
Abou Karim Restaurant—Mary Kadderly & Nancy King
Alberta St. Pub—Lana Rebel & friends, 6:30 pm, free
Andina Restaurant—Sambafeat
Ash St. Saloon—Low Red Land, Birds & Batteries, No Go Know, 9 pm, $5
Biddy McGraw's—Lowell J. Mitchell, Jeffree White, 6 pm
Buffalo Gap—Songwriter Showcase
Crystal Ballroom—Indigo Girls, 8 pm, $35
Dante's—Ground Zero Lounge w/Clyde Lewis, 7:30 pm, free; Karaoke from Hell, 10 pm, $2
Edgefield —Skip vonKuske, 7 pm, free
Goodfoot —Sonic Forum Open Mic
Green Room —Open Mic w/Chuck Warda
Halibuts—Lloyd Jones
Holocene—DAT Politics, Kevin Blechdom, Do N Dudes, 9 pm, $7
It’s A Beautiful Pizza —Larry Adair, Ken Lomax, Al Zion, 6 pm; Five Euro Tip, 8 pm
Jimmy Mak's—Dan Balmer, 7:30 pm, free
Kells—Tom May
Laurelthirst—Kung Pao Chickens, 7 pm, free
Lincoln Hall, PSU—Japanese Vaudeville, 7 pm, free
Mississippi Pizza—Mark Bosnian’s Vocal Recital, 7 pm
Moon & Sixpence—Johnny B. Connolly, free
Music Millennium NW —Songwriter’s Circle, 7 pm, free
Portland Art Museum—Traditional Japanese Music, 7 pm, $10
Produce Row —Ron Steen’s Jazz Jam, 9 pm, $3
Red & Black Cafe—John Bruce, Mya, 8 pm
Roseland —Rise Against, Thursday, Circa Survive, Billy Talent, 7 pm, $20-23
Rotture—The Lights, Book of Maps
The Stein Haus—Kinzel & Hyde, 8:30 pm, free
Towne Lounge—Howlin’ Rain, Plants, $6
Tube—Boyskout, Arcularius, DJ Vibe Cop
White Eagle —Blue Mondays w/Griffin, 8:30 pm, free
WOW Hall (Eugene)—Ben Taylor, Sonya Kitchell, David Saw, 7 pm, $15-17
TUESDAY 11/7
Acme—Sarah Dougher, Star Fucker, Gay Deceivers, 8 pm
Aladdin —The Average White Band, 8 pm
Andina Restaurant—Toshi Onizuka
Ash St. Saloon—Macadam, Come Back Maggie, High, 9:15 pm, free
Berbati's Pan—Daniel Cirera, 9:30 pm, $8-10
Biddy McGraw's—Dylan Vance & Griff Bear
Blue Monk—Ramsey’s Groove Trio, free
Candlelight —Reggie Houston’s Earth Island Band, 9:30 pm, free
Clinton Corner—Pagan Jug Band
Crystal Ballroom—Sandi Thom, Aidan Hawken, 9 pm, $10-12 (Lola’s)
Dante's—Exene Cervenka & The Original Sinners, Knuckle Dragger, Morgan Grace, 9:30 pm, $10-12
Disjecta—Islands, Subtitle, Blueprint, $12
Doug Fir —Kid Koala, Fog, 9 pm, $15
Duff's Garage—Dover Weinberg Quartet
Edgefield —Caleb Klauder & Sammy Lind, 7 pm, free
Green Room —Portland Songwriter Showcase, 9 pm
Halibuts—Big Monti & Jon Koonce
Hawthorne Theatre—Lovedrug, Brandston, The Myriad, 9 pm, $10-12
Imbibe —Laura Michelle, Michael Jodell, 8 pm
It’s A Beautiful Pizza —World Beat & Jazz, 6 pm; Balkan Music & Dance, 9 pm
Jimmy Mak's—Mel Brown Septet, 7:30 pm, $6
Kells—Tom May, 9 pm
Laurelthirst—Jackstraw, 6 pm, free
Lincoln Hall, PSU—Japanese Vaudeville, 7 pm, free
Mississippi Pizza—John Dendy, 6 pm; Mississippi Jazz Jam, 8 pm
Mississippi Studios—Echo Helstrom, 8 pm, $8-10
Mock Crest—Reverb Brothers, 8 pm
Old Town Pizza—Acoustic Songwriter Spotlight
Rose Garden—James Blunt, 8 pm, $32.50-49.50
Sabala's Mt. Tabor—DJ Hopper, Paultimore, 9 pm, free
Satyricon—Montauk Design, Drift, Distance, Mr. Fredericks, A Chaos Genetic
Towne Lounge—Sarah Dougher, Sexton Blake, Gay Deceivers, $5
Wallbangers —Dueling Pianos
White Eagle —Joe McMurrian Trio, 8:30 pm, free
Wilf's Piano Bar—Ron Steen Jazz Jam, 7 pm, free
WEDNESDAY 11/8
15th Street Pub—Bluegrass Jam, 7 pm; Open Mic, 10 pm
45th Street Pub—Open Mic
Abou Karim Restaurant—Portland Jazz Singers
Aladdin —Five for Fighting
Alberta St. Pub—The Pickups, 6:30 pm, free; Dirk Powell, Foghorn Stringband, 9 pm, $15
Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free
Andina Restaurant—Neftali Rivera
Ash St. Saloon—Reverse Dotty & The Candy Cane Shivs, The Trucks, Hott Pink, 9:30 pm, $5
Berbati's Pan—Anathallo, Page France, Gingerbread Patriots, 9:30 pm, $8-10
Biddy McGraw's—Elizabeth Nicholson
Blue Monk—Wade Kirtley Organ Trio
Boons Treasury—Beth Willis, 8 pm, free
Buffalo Gap—Will Bradley
Clinton Corner—Gypsy Jazz & Acoustic Swing
Clyde's Prime Rib—Barbara Lusch
Doug Fir —Dame Darcy’s Death by Doll, Glass Candy, Stone Juicer, 9 pm, $7
Driftwood Tavern—Open Mic w/Doc Michaels
Duff's Garage—Blues Jam w/Suburban Slim
Edgefield —Sonny Hess, 7 pm, free
Equator Cafe—Open Accordion Night, 8 pm
Goodfoot —High Ceiling, 9 pm
Green Room —Stephen Ashbrook, 9 pm
Halibuts—Paul deLay
Hawthorne Theatre—Nickel Arcade, Alterego, Flies That Fight, Quaker Gun; Open Mic, 9 pm, free (balcony)
Heathman Hotel—Clay Giberson, 7 pm
Holocene—Drift, Sonic Youth Shorts, DJ Yeti, 8 pm, $5
Imbibe —Lincoln Crockett, 5 pm
It’s A Beautiful Pizza —Irish Music, 6 pm; Arabian Music, 8:30 pm
Jax —KMHD/Jax Jazz Jam, 7 pm, free
Jimmy Mak's—Mel Brown Quartet, 7:30 pm, $5
Jubitz Truck Stop (Ponderosa Lounge)—Pete Ford Band
Kells—Tom May
La Merde—Jason Butterworth Quartet, 9 pm
Laurelthirst—Reggie’s Box of Chocolates, 6 pm; Kurt Hagardorn, Jim Brunberg, 9 pm, free
Mississippi Pizza—Portland Songwriter’s Association, 7 pm; Deblois Milledge, 10:30 pm
Mississippi Station—Tony Furtado, 6 pm, free
Mississippi Studios—The Guggenheim Grotto, 8 pm, $10
Moon & Sixpence—Trashcan Joe, 8:30 pm, free
Music Millennium NW —Deblois, 5 pm
Newmark Theatre—Aiga Pdxpo, 5:30 pm
PSU Park Blocks—Aristeia, noon, free
Rock Creek Tavern—Jon Koonce Trio, 7 pm, free
Roseland —Norma Jean, Between the Buried & Me, Fear Before the March of Flames, Misery Signals, The Confession, 7 pm, $17
Sabala's Mt. Tabor—Dradnats, Pacific Blasting; DJ Mee’oww (lounge)
Salvador Molly’s—Cubaneo, 7 pm
Satyricon—40 Hundred Thousand Locked-Up Guns, Red Home & Robbery, Typhoon & the Bustling Townships, 7 pm, $7
Shedd Institute for the Arts (Eugene)—Masters of the Cetic Harp, 7:30 pm, $15-20
Spice Restaurant—Jazz Jam, 8 pm
The Old Church—Crystal Richter, Susan Triplett, noon, free; Matt Weiers Trio, 7:30 pm, free
Tillicum Club—Jim Mesi, 8 pm
Tonic—The Bullies, The Royal Teats, Super Kung Fu Masters
Towne Lounge—Gil Mantera’s Party Dream, Grand Buffet, $6-7
Twilight Cafe—The Big Package, 8 pm
Vino Paradiso—The Djangophiles, 8 pm
Wallbangers —Dueling Pianos
Wired Coffee—Open Mic, 7 pm
WOW Hall (Eugene)—Islands, Blueprint, Subtitle, 8:30 pm, $10-12
DJ Listings
THURSDAY 11/2
Acme—Booty: DJ Puppet, Stormy, MoRocca, 10 pm, $3
Apotheke—DJ van Dis, 8 pm
Backspace—Metronome: Microelectronic Funk
Bettie Ford—DJ Yaz
Boxxes —DJ Sam
Chances Sports Bar—DJ DannyG, 10 pm
Crush —L Train
Devil’s Point—DJ Kenoy
Greek Cusina—Soul Seduction
Ground Kontrol—TRONix: Mantis, 10 pm, free
Jubitz Truck Stop (Ponderosa Lounge)—DJ Morgan
Kelly's Olympian—DJ Colin Sic
Matador—DJ I Heart You, 10 pm, free
McFadden's—James Steele
Night Light Lounge—Fix: Ohmega Watts, DJ Kez, Rev. Shines, 9 pm, free
Outlaws—DJ RPM, 9 pm, $5-20
Pala—DJ Lovelee
Produce Row —Small Axe
Ringler's Pub—DJ Savi, 10 pm, free
Ringlers Annex—DJ Honeydripper, 10 pm, free
Saucebox—Techno Sol w/DJ Suppoz, 10 pm, free
Tube—DJ KJ
Twilight Room—DJ Kube
XV—Domino Dub w/Hightower
FRIDAY 11/3
Beulahland—DJ Li’l Pete
Boxxes —DJ Sam
Crush —DJ Set It & Forget It
Crystal Ballroom—‘80s Video Dance Attack w/VJ Kittyrox, 10 pm, $3 (Lola’s)
Delta Cafe—DJ Misprid
Devils Point—DJ Kenoy, 9 pm, free
East Chinatown Lounge—King Fader, 6 pm; DJ Izm, 10 pm
Fez—Shut Up & Dance w/DJ Gregarious, 10 pm, $5
Goodfoot —DJ Magneto
Greek Cusina—Body Call: DJ Professor Stone, DJ Wicked, Sneakers, $5
Ground Kontrol—Time Lapse: Moonchild, 10 pm, free
Jubitz Truck Stop (Ponderosa Lounge)—DJ Morgan
Kelly's Olympian—DJ Sharon Needles
Lit—DJs Sugar, Detroit Diesel, 5 pm
Matador—DJ Trixie Doll, DJ Lucifina, 10 pm, free
McFadden's—James Steele
Night Light Lounge—DJ Flutterby, DJ Suppoz
Noir—DJs Nevermore, Susie Cue, $5
Pala—Roy Davis Jr., $10
Pasha's—International DJs, 8 pm
Pi-Rem—Sexy Robot Music: the perfect cyn, Derek Fisher, 9 pm, free
Ringler's Pub—DJ B Dangerous, 10 pm, free
Ringlers Annex—DJ Ted Striker, 10 pm, free
Saucebox—All Things Considered w/Mr Mumu, 10 pm, free
Tube—Rock ‘Em Sock ‘Em Robots w/DJ Nikki C
XV—ATM
SATURDAY 11/4
Aalto Lounge—DJ Hwy 7, 9 pm
Ararat—After Dark: DJ Matt e Starr, 11 pm
Aztec Willie's—Salsa Night w/DJ Jose, 9:30 pm, free
Bettie Ford—DJ Evil One, 9 pm, $5
Bobby McGee's—Kevin Berry’s Old School Jam w/DJ Michael Morris
Boxxes —DJ Dougalicious
Chances Sports Bar—DJ 1996 Olympics
Colosso—DJ Wiggly Worm, 10 pm
Crush —Dance Dance Evolution: DJs Rafa, Dmoe Funk, 9 pm, $2
Devil’s Point—DJ Brooks
East Chinatown Lounge—Jammotron, 7 pm; DJ Nik Fury, 10 pm
Greek Cusina—DJ Professor Stone, Flipsta
Ground Kontrol—Reaganomix: Paula B, 10 pm, free
Jubitz Truck Stop (Ponderosa Lounge)—DJ Morgan
Lit—DJs Sugar, Detroit Diesel, 5 pm
Matador—DJ Moisti, 10 pm, free
McFadden's—Jason B
Momo's—DJ Wicked, 10 pm, free
Pala—Progression: Levente, Taki, SFD, $6
Pi-Rem—Global Shakedown: DJ Ravi, SomRas, 9 pm, free
Ringler's Pub—DJ Savi, 10 pm, free
Ringlers Annex—DJ Ted Striker, 10 pm, free
Saucebox—Take You There w/DJ bluchris
Tube—Gimme Danger w/DJ Maxamillion
XV—Mr. Jeigh
SUNDAY 11/5
Bettie Ford—Jayanta
Chance of Rain—DownTempo Brunch: Chickenhed
Crush —DJ Linoleum
Devils Point—Stripparaoke w/KJ Pinky, 9 pm, free
Greek Cusina—Industry Night w/local DJs
Ground Kontrol—Black Sunday: DJ Parasitic, Diamond Time, 10 pm, free
Kelly's Olympian—DJ Jungleface
Matador—DJ Donny Don’t, 10 pm, free
Noir—Mr. Clean, Matt Rock
Pala—Chill Sunday: Chronic Earwax, $1
Stumptown (Downtown)—DJ van Dis, 4 pm
The Nest Lounge—DJ Ben, 9 pm
XV—The Sunday SIN
MONDAY 11/6
Aalto Lounge—DJ Maxamillion
Berbati's Pan—Tha’ Boom w/DJs Automaton, KO, Ill Camino, Rad, 10 pm, free
Billy Ray's—DJ Hwy 7, 8 pm
Boxxes —SINtax: DJ Synthetic
Devils Point—DJ Brooks
East Chinatown Lounge—iPod uPod
Greek Cusina—Monday Night Raw w/DJs Hightower, My Friend Andy, ATM, Davis Cleveland, 10 pm, free (Taverna)
Ground Kontrol—Service Industrial: DJ Carrion, 10 pm, free
Kelly's Olympian—DJ Makeout
Matador—DJ Hanna, 10 pm, free
Momo's—Mello Mondays w/DJ Mello Cee
Ringler's Pub—XactChange HiFi, 9 pm, free
Slabtown—DJ Marantic
Stumptown (Downtown)—DJ Retro Rhonda, 5 pm
XV—Tha Boom
TUESDAY 11/7
Boxxes —Flirt w/Cory
Crush —DJ Wann
Devils Point—DJ Kenoy
Dunes—White Heat: Pasty Faces DJ Group
East Chinatown Lounge—Throwback Tuesdays: Evil One, Gemo
Fez—Shadowplay: DJs Carrion, Uberlush, Horrid, 9 pm, free (lounge)
Goodfoot —ESP DJs: Atom 13, Seoul Bro #1, Homonym
Jubitz Truck Stop in the Ponderosa Lounge—DJ Jason Snell
Kelly's Olympian—DJ Sars
Matador—DJ Pakastani Tranni, 10 pm, free
Tube—No No No Disco w/DJ Nightschool, Neighborhood DJ
Wonder Ballroom—King Fader, 8 pm (cafe)
XV—Paula B
WEDNESDAY 11/8
Crush —DJ Dead Air
Devils Point—DJ Kenoy
Dunes—RE: Bass: DJ Lincolnup, 9 pm, free
East Chinatown Lounge—Deena B, 6 pm; DJs Atom 13, Soil, 10 pm
Fez—Devotion: DJs Blake James, Mercedes, Moris Code, 10 pm, free
Greek Cusina—DJ Wicked
Ground Kontrol—Newtim, 10 pm, free
Jolly Roger—All Hands on Deck w/DJ Opter, AliCat, 10 pm, free
Kelly's Olympian—DJ Noctranus
Matador—FauxReal, 10 pm, free
Produce Row —DJ Mike Kelly, 8 pm, free
Saucebox—Beat Initiative w/DJs Rafa, Flutterby
Waypost—DJ Sarva, 8 pm
XV—DJ Van Gloryous
Three Friends Coffeehouse—Suck My Open Mic w/Tamara J. Brown, 7 pm