Thursday 1/18

ABOU KARIM—Anson Wright Trio

ALBERTA STREET PUBLIC HOUSE—Monty Green's Bluegrass Invite, 9 pm, free

ANDINA—Gypsy Jazz Trio, 8 pm

ANDREA'S CHA CHA CLUB—Cubaneo, 10:30 pm

ASH STREET SALOON—Delightful Young Man, A Gun That Shoots Knives, Speaker Rhodes, Krav Maga, 9:30 pm, $5

BERBATI'S PAN—Radio Vision, Zek, Audio Fatigue, $6

BIDDY MCGRAW'S—New Church Militia

BLUE MONK—Farnell Newton, Marcus Reynolds

BOONS TREASURY—Richard Day-Reynolds, 8 pm, free

BUFFALO GAP—Tony Smiley, 9 pm

BUNGALOW'S MARTINI—Open Mic, 9 pm

CLYDE'S PRIME RIB—Jim Mesi, Steve Bradley

CORVALLIS HIGH SCHOOL—Ladysmith Black Mambazo, 8 pm, $36.50

DANTE'S—The Black Lips, The Hunches, Reptilian Civilian, 9:30 pm, $5

DOUG FIR—Per Se, Junkface, Quiet Countries, 9 pm, $6

EDGEFIELD—Mark Alan, 7 pm, free

FEZCaleb Coffey, Tony Smiley, 9 pm, $5

GEMINI—Karaoke from Hell

GOODFOOTEveryday Prophets, Chronicle

THE GREEN ROOM—So-Called Blues Band, 9 pm

HALIBUT'S—Terry Robb

HAWTHORNE THEATREDelaney, The Jennifer Echo, Change it to Jack, 8 pm, $8, all ages

HEATHMAN RESTAURANT—Johnny Martin Trio, 7 pm

HOLOCENE—Tom Brosseau, Horse Feathers, Whip, 9 pm, $7

IMBIBE—Eric Tweed, 5 pm; Arabian Nights, 8 pm

IT'S A BEAUTIFUL PIZZA—Bill Coomes, Larry Adair, 8 pm

JACKPOT RECORDS (DOWNTOWN)—Tom Brosseau, 6 pm, free, all ages

JAX—Tall Jazz, 8:30 pm, all ages

JIMMY MAK'S—Mel Brown B3 Organ Band, $5

JUBITZ TRUCK STOP (PONDEROSA LOUNGE)—Lisa & Her Kin, The Texecutioners

KELLS—Tom May

KENNEDY SCHOOL—Echo Helstrom, 7 pm, free

KIKNBAQUE LOUNGE—Kerry Campbell, 8 pm, free; Ron Steen Jazz Jam, 8 pm

LAURELTHIRST PUBLIC HOUSE—Lewi Longmire Band, 6 pm; Whiskey Puppy, Trashcan Joe, 9:30 pm

MISSISSIPPI PIZZA PUB—New Mexican Revolution, 5:30 pm; Al-Arwah, 8:30 pm

MISSISSIPPI STUDIOS—The Imprints, National Flower, 7 pm

MOCK CREST—Open Mic & Jammin': Donna Jose, 8:30 pm

MONTY'S TAVERN—Kenny Lee & The Sundowners' Open Jam, 9 pm

OHM—Poetic Nights: The Blacknotes, DJ Mello, 10 pm

OUT OF THE BLUES—Daniel "Dragon" Walker

PORTSMOUTH CLUB—Kode Bluuz

PROPER EATS CAFE—Jazz Jam, 7 pm

RED & BLACK CAFE—Trunk Monkeys, 8 pm

RED ROOM—Society of Ages, 9 pm

ROCK CREEK TAVERN—Billy Kennedy, 7 pm, free

ROCK N ROLL PIZZA—Hydrozeen, Pain Theory, Still Voice, Styful, Buck 90, 8 pm

ROSELAND—Hinder, Finger Eleven, Black Stone Cherry, 7:30 pm, all ages

ROTTURESwallows, The Vivian, The Ol Howl n Smash, Pallaton

SATYRICON—Planes Mistaken for Stars, Akimbo, Loch Berlin, El Cerdo, 7 pm, $8-10, all ages

SHEDD INSTITUTE—Wings of Gold: Treasures of Latin America, 7:30 pm, $20-30

SOMEDAY LOUNGE—Phase One: Words + Music: Eric Greenwalt, OH, Ritah Parrish, Tres Gone, Flora Durham, Joe Von Appen, White Fang, 9 pm, $5, all ages

STEIN HAUS—Haus Cats

THIRSTY LION PUB & GRILL—Charlie Jenkins

TILLICUM CLUB—Lloyd Jones

TONIC LOUNGE—The Unit Breed, Bees Knees, Litter Meet

TOWNE LOUNGE—The Upsidedown, The Sun the Sea, The Online Romance, 10 pm, $5

VALENTINE'S—Kocho-Bi-Sexual

WHITE EAGLE—Stevi Marie & Jackson Road, 5:30 pm, free; The Lights Out, 8:30 pm, $4

WOW HALL (EUGENE)—The Shapeshifters, Grayskull, Clockwerk, The pHormula, Clowns of Class, 8:30 pm, $10

WYNNE'S—Kinzel & Hyde, 7 pm, free

Friday 1/19

15TH STREET PUB—Philippines Benefit Show, 9 pm

ABOU KARIM—Nancy King

ACME—Sickdub, Wilding, Break Character, 9 pm, $4

ALADDIN—Live Wire!: Hillstomp, Everclear, Ralph Huntley & Mutton Chops, 8 pm, $10-12

ALBERTA STREET PUBLIC HOUSE—Celilo, 6:30 pm, free; Beglan's Irish Jam, 9 pm, free

ANDINA—John Butler Trio, 8 pm

ASH STREET SALOON—My Life in Black & White, The Rubberneckers, Sid & Fancy, ET3, 9:45 pm, $5

BERBATI'S PAN—Iamthethorn, Diesto, Behold, El Cerdo, 9 pm, $7

BIDDY MCGRAW'S—Billy Kennedy; The Texecutioners

BLUE MONK—Eleven Eyes, 9 pm, $5

BOONS TREASURY—Scotland Barr & The Slow Drags, 9 pm, free

BUFFALO GAP—Matt Vrba, 9 pm

BUMPER'S GRILL & BAR—Mitzi Zilka, 7 pm

CARVLIN HALL—Suze Marshall & Tall Boots, The Wanderers, 7:30 pm, $5-15

CLYDE'S PRIME RIB—La Rhonda Steele

CORNER SALOON—Second Hand Buzz

DAN AND LOUIS OYSTER BAR—Nicole Barrett

DANTE'S—Mike D & The Loyal Bastards, Mars Needs Women!, The Astrolauts, 9:30 pm, $6

DOUG FIR—Emily Haines & The Soft Skeleton, Tall Firs, 9 pm, $13-15

DUBLIN PUB—The Revenge Business, 7 pm, $5

DUFF'S GARAGE—Freak Mountain Ramblers

EDGEFIELD—Jon Itkin, 7 pm, free

GEMINI—Ocean 503

THE GREEN ROOMWill West, 6 pm, free; J. Malem, 9:30 pm

GROUND KONTROL—Time Lapse: Jon Garcia, Paper Brain, Oui Mouton, Moonchild, 10 pm, $5

HALIBUT'S—Linda Hornbuckle, Janice Scroggins

HAWTHORNE THEATRE—The Epoxies, The Punk Group, Hello Lobster, Absolute Rulers, 9 pm, $10, all ages

HEATHMAN RESTAURANT—Johnny Martin, 8 pm

IMBIBE—Little Sue, 6 pm; Dylan Thomas Vance, 9:30 pm, $5

JAX—Dave Freisen Trio, 8:30 pm, free, all ages

JIMMY MAK'S—Belinda Underwood, Benny Green, $10; Ron Steen Jazz Jam, $10

JOLLY ROGER—Earl & The Reggae Allstars, 10 pm, free

JUBITZ TRUCK STOP (PONDEROSA LOUNGE)—Cross Country, DJ Morgan

KELLS—Grafton Street

KELLY'S OLYMPIAN—Pillow Fight

LAURELTHIRST PUBLIC HOUSE—Blue Moon Highway, 6 pm; RCMP, Mighty Ghosts Of Heaven, 9:30 pm

THE LIGHTHOUSE—Chris Chandler, David Roe

MISSISSIPPI PIZZA PUB—p:ear Benefit, 6 pm, $5-20; Flat Mountain Girls, Sassparilla Jug Band, 9:30 pm

MISSISSIPPI STUDIOS—Terry Evans, 7 pm; The Bittersweets, Korby Lenker, 10 pm

MOCK CREST—DC Malone & The Jones, 9 pm

OUTLAWS BAR & GRILLMiss Anne Thrope, Eyes Like Mine, 10 pm, $6

PI-REM—Stalking Jane, DownCaste, DJ Entropy, 9 pm, $5

PORTLAND CLASSIC GUITAR—Denis Azabagic, 8 pm, $15-20

PORTLAND STATE UNIVERSITY—The Brandon Ghorley Project, noon, free

PORTSMOUTH CLUB—Metro

PPAA—Ceili: Channing Dodson, Teresa Baker, Landon Kuhn, 8 pm, $8-10

PRODUCE ROW—Colin Lake, 9 pm, free

PROPER EATS CAFE—Steve Ulrich, 7 pm

RED & BLACK CAFE—Tyler Riggs, Nest, Dustin & The Furniture, Jon Crocker, 8 pm

RED ROOMSplintered Throne, Frank Schwentt, Minus Pluto, 9 pm

ROCK CREEK TAVERN—Love Pyle, 9 pm, free

ROCK N ROLL PIZZA—Motorbreath, Aisle 3, Attack Ships On Fire, Cossack, 8 pm

ROSELAND GRILL—God Forbid, Goat Whore, Mnemic, Still Dead, 8 pm, all ages

SABALA'S MT. TABOR THEATER AND PUB—Black Noise Cannon

SATYRICONThe Young Immortals, Lindsay Pool, Alliance, Sweater Club, 7 pm, $8, all ages

SIAM SOCIETY & TEMPLE BAR—Adam Hurst, 9 pm

SOMEDAY LOUNGE—Cacophony: blowupnihilist, Kitty Midwife, Qkcofse, !Go-Yo!, Red Orchestra, Technicolor Yawn, Traces, DJ Goathorns, DJ Big Top, 9 pm, $5

STEIN HAUS—Kenny Lee

THIRSTY LION PUB & GRILL—Smoking Lounge

TILLICUM CLUB—Jim Mesi

TONIC LOUNGE—Doom Fest: Facepilot, Roanoke, Kilauea, Slave Traitor, Hezzakya, Guyve, 7:30 pm, $8

TONY STARLIGHT'S—Pete Peterson & Pork Pie, 8 pm

TOWNE LOUNGECrack City Rockers, Honus Huffhines, Roy Tinsel, DJ Crucial Andy, 10 pm, $5

TWILIGHT ROOM—Katie Jean, 9 pm

WHITE EAGLE—The Reverb Brothers, 5:30 pm, free; The Accolades, Kapakahi, 9:30 pm, $6

WOW HALL (EUGENE)—Yeltsin, The Fast Computers, Trapped in a Minivan, 7:30 pm, $5-6

YOLA'S FOSTER ROAD—Open Mic

YOUNG AUDIENCES—Fools in Paradise, 10 pm

Saturday 1/20

15TH STREET PUB—Opticollide, Soul Distraction, Snow Day Trip, 9 pm

ABOU KARIM—Dave Freisen Trio

ACME—Sluts & Squares: Hey Lover, The Ovulators, DJ Crusher, DJ Boy, 10 pm, $3

ALADDIN—Mose Allison, 8 pm, $23.50-25

ALBERTA STREET PUBLIC HOUSEMidnight Serenaders, The Dickel Brothers, 9:30 pm, $5

ANDINA—Toshi Onizuka, 8 pm

APOTHEKE—Ohmega Watts, Scott Laredo, 9 pm, free

ASH STREET SALOON—The Sadly Mistaken, Johnny Cock & The Nuts, Second Rate, 9:45 pm, $5

BERBATI'S PAN—The Shapeshifters, Clockwerk, Cleveland Steamers, Syndel, DJ ATM, 9 pm, $10

BIDDY MCGRAW'S—Casey Neill

BLUE MONK—Bob Hernandez Quartet

BOONS TREASURY—Cary Novotny, 9 pm, free

BUFFALO GAP—Courtney Jones, 9 pm

BUMPER'S GRILL & BAR—Mitzi Zilka, 7 pm

CLYDE'S PRIME RIB—Andy Stokes

CORNER SALOON—Second Hand Buzz

CRYSTAL BALLROOM—Stephen Malkmus & The Jicks, Entrance, 9 pm, $15, all ages

DANTE'S—Sinnergy, The Freemartins, Vixens, The Redemption, 9:30 pm, $6

DISJECTA—The Rodney Graham Band, 9 pm, $8, all ages

DOUG FIR—Neil Hamburger, Pleaseeasaur, 9 pm, $10

DUBLIN PUBNorthpoint, 7 pm

DUFF'S GARAGE—The Buckles

DUNES—Solovox, Jen Folker, King Fader, 11 pm

EDGEFIELD—Vivid Curve, 7 pm, free

GEMINI—Moments Notice

GOODFOOT—"Electric" Jackstraw

THE GREEN ROOM—Bryan Flannery, Chris Hawley, 9:30 pm

HALIBUT'S—Jon Koonce & One More Mile

HAPPEN N PLACE—Pictured Windows Band, 7 pm, free

HAWTHORNE THEATRE—Avail, The Draft, Broadway Calls, The Bullies, 9 pm, $10-12, all ages

HEATHMAN RESTAURANT—Rosemary Groove, 8 pm

HOLOCENE—The High Violets, Trespassers William, Alela Diane, Transmissionary Six, 9 pm, $6

JAX—West Coast Jazz Ensemble, 8:30 pm, free, all ages

JIMMY MAK'S—Patrick Lamb Band, $10

JOLLY INNNeutria, Mora Tau, The Money Changers, 10 pm, free

JOLLY ROGER—Earl & The Reggae Allstars, 10 pm, free

JUBITZ TRUCK STOP (PONDEROSA LOUNGE)—Cross Country, DJ Morgan

KELLS—Grafton Street

KENTON CLUB—Country All-Stars Extravaganza: Lana Rebel, Drunken Prayer, Michael Sean Cummins & The Ain't Rights, Party Country

LAURELTHIRST PUBLIC HOUSE—Pete Krebs Trio, 6 pm; Jim Boyer Band, 9:30 pm

LEAKY ROOF—Conor Blaney

LIVE! AT THE ANNEX—Days of Dreams, Vicious Cycle, The Damned Wallys, O'Brien's Enemy, Translucent, 5 pm, $7, all ages

MISSISSIPPI PIZZA PUB—Graham and the Crackers, 3 pm; The Mojitos, 6 pm; Cubaneo, 9 pm

MISSISSIPPI STUDIOS—Damien Jurado, Tenlons Fort, 10 pm, $10

MOCK CREST—Terry Robb, Evan Shlaes, 9 pm

MUSIC MILLENNIUM NW—Laz-D, 1 pm; The Dead Beetles, 5 pm

OLD LIBERTY THEATER—Oregon Chamber Players Quartet, 7:30 pm, $15

OUTLAWS BAR & GRILLPatient 29, A((Wake)), Shift, SiKfil, 9:30 pm, $6

PORTLAND INSIGHT MEDITATION CENTER—Shantala, 8 pm, $15

PORTSMOUTH CLUB—Cool Breeze

PRESS CLUB—Paul Brainard, 8 pm, free, all ages

PRODUCE ROW—Steve Hall Quintet, 9 pm, free

PROPER EATS CAFE—Chimpy, 9 pm

RED ROOMAtomic Housewives, 14 Ninjas, Lady Serpentone, Behold the Carrier Signal, 9 pm

ROADSIDE ATTRACTION—Bob Shoemaker & The Revelators, 8 pm, free

ROCK CREEK TAVERN—Whiskey Puppy, 9 pm, free

ROCK N ROLL PIZZA—Press Play, The Monroe, Fever Fever, In Her Memory, 8 pm

ROSELAND—Tech N9ne, Kutt Calhoun, Big Krizz Kiliko, Sub Noize Souljuz, 8 pm

ROTTURE—Wet Confetti, Leti Angel, Ghost to Falco, Kickball

SABALA'S MT. TABOR THEATER AND PUB—Doom Fest: Cambodia, El Cerdo, Mendozza, Grey, Diesto, Paranaut, 7:30 pm, $8

SATYRICON—Defiance, Dog Soldier, Rotten Cadaver, Warcorpse, 7 pm, $7, all ages

SHEDD INSTITUTE—Wings of Gold: Treasures of Latin America, 7:30 pm, $20-30

SOMEDAY LOUNGE—Gekikai: Bill Horist, Vanessa Skantze, Douglas Ridings, In the Deep Museum, Sheri Brown, Noah Mickens, Nequaquam Vacuum, D'Ann Davis, 9 pm, $10

STEIN HAUS—Bolt Upright

THE WAYPOST—Jason Hurst, Becky Ann, 8 pm

THIRSTY LION PUB & GRILL—Remasters

TILLICUM CLUB—Lloyd Jones

TONIC LOUNGE—Dance Card, The King Hen, Ziptye, The Superlab

TOWNE LOUNGE—Tall Birds, Unnatural Helpers, $5

WHITE EAGLE—Jennifer Lynn, 9:30 pm, $6

Sunday 1/21

ABOU KARIM—Maureen Dries, John Blink

ALADDIN—Al Kooper, 8 pm, $22.50-25

ANDINA—Greg Wolfe Trio, 7 pm

ASH STREET SALOON—Milkbomb, Pass Margo, Mantic, 9:30 pm, $4

AUGUSTANA LUTHERAN CHURCH—Augustana Jazz Quartet, 6 pm

BIDDY MCGRAW'S—Irish Music Open Jam

CLYDE'S PRIME RIB—Ron Steen Jazz Jam, 8:30 pm

DANTE'S—Mickey Avalon, Dyslexic Speedreaders, Finger Bang City, 8:30 pm, $8-10; Sinferno Cabaret, 11 pm, $6

DOUG FIR—Daniel Menche, A Minority of One, Seth Nehil, 9 pm, $6

EDGEFIELD—Billy Kennedy, 5 pm, free

GRAND CAFE / ANDREA'S CHA CHA CLUBThe Pink Snowflakes, Crudelaque, 9 pm

GROUND KONTROL—Black Sunday: SubArachnoid Space, Dub Marronics, Moodring, DJ Nate C, 10 pm, $5

HAWTHORNE THEATRE—The Apex Theory, The Nameless, Benevolent, The Empty, 7 pm, $10, all ages

HOLOCENE—The Portland Cello Project, 8 pm, $5

IMBIBE—String Circle: John Ostrom, Lincoln Crockett, 8 pm

IT'S A BEAUTIFUL PIZZA—Organically Grown Ensemble, 7 pm

KELLS—Cronin Tierney

LADD'S INN—Open Mic w/Chris Newman, 9 pm

LAURELTHIRST PUBLIC HOUSE—Freak Mountain Ramblers, 6 pm

MAC'S PLACE—Blues Jam, 7 pm

MISSISSIPPI PIZZA PUB—Njuzu Mbira, 4 pm; Poncho Luxurio, 8 pm

MOCK CRESTKate Mann, 7 pm

MOON AND SIXPENCE—Foghorn Stringband, free

MUSIC MILLENNIUM NWQuaker Gun, 5 pm

PORTSMOUTH CLUB—Ocean 503 Reggae Jam

QUEEN OF HEARTS—Danny Hay Davis, 8 pm

RED & BLACK CAFE—Open Mic, 7 pm

RIVER ROADHOUSE—Sinner's Club Open Jam, 8 pm

SATYRICON—Metal Meltdown: Truculence, World of Lies, Lucika, Altar of Thrond, 6 pm, $7, all ages

SHEDD INSTITUTE—Mose Allison, 7:30 pm, $23-33

SOMEDAY LOUNGE—The Punk Group, Gradual Meltdown, 9 pm, $5

STEIN HAUS—Bolt Upright

TONIC LOUNGE—Patient Patient, Post Harbor

TOWNE LOUNGE—Tenlons Fort, Wooden Nickle, Laz-D, 10 pm, $5

WHITE EAGLE—Open Mic, 7:30 pm

WONDER BALLROOM/CAFE WONDER—Swing Dance, 8 pm

WOW HALL (EUGENE)—God Forbid, Goat Whore, Mnemic, The Human Abstract, Arsis, The Athiarchists, Wache the Dead, Jean Grey, Channel, Bluntpoint, 7:30 pm, $15

Monday 1/22

ACME—Lingo: Night of 1000 Morrisseys, 9 pm, free

ALBERTA STREET PUBLIC HOUSELana Rebel, 6:30 pm, free

ANDINA—Sambafeat, 7 pm

ASH STREET SALOON—Open Mic, 9:30 pm, free

DANTE'S—Ground Zero Lounge: Clyde Lewis, 6 pm, free; Karaoke from Hell, 10 pm, $2

DOUG FIR—Amen Omen, The Beauty, free

EDGEFIELD—Skip vonKuske, Sound Spell, 7 pm, free

GOODFOOT—Sonic Forum Open Mic

THE GREEN ROOM—Open Mic w/Chuck Warda, 9 pm

HALIBUT'S—Lloyd Jones

HAWTHORNE THEATRE—Bowling for Soup, Melee, Over It, Quietdrive, 7 pm, $15, all ages

IMBIBE—James Low, 6 pm

IT'S A BEAUTIFUL PIZZA—Barry Joe Stull, 6 pm

JIMMY MAK'S—Dan Balmer Trio, free

KELLS—Cronin Tierney

KIKNBAQUE LOUNGE—Open Mic, 9 pm

LAURELTHIRST PUBLIC HOUSE—Kung Pao Chickens, 7 pm

MOON AND SIXPENCE—Johnny B. Connolly, free

PRODUCE ROW—Ron Steen Jazz Jam, 9 pm, $3

STEIN HAUS—Kinzel & Hyde, 9:30 pm, free

TUBE—Silentist, Times of Desperation, DJ Nate C

WHITE EAGLE—Blue Mondays: Griffin, 8:30 pm, free

Tuesday 1/23

ALBERTA STREET PUBLIC HOUSEPaula Maya, Beliss, 9:30 pm, $4

ANDINA—Toshi Onizuka, 8 pm

ASH STREET SALOON—Paper Brain, Spinning Wheels, Jake Kelly, 9:15 pm, free

BLUE MONK—Brian Ward Trio

CLINTON CORNER CAFE—Pagan Jug Band, 6:30 pm

DANTE'S—The Lashes, Rocket, Alex Nackman, 9 pm, $5

DOUG FIR—Robbers on High Street, Mezzanine Owls, 9 pm, $8-10

DUFF'S GARAGE—Dover Weinberg Quartet

EDGEFIELD—Caleb Klauder, Sammy Lind, 7 pm, free

FEZ—Shadowplay: Crux Shadows, Ayria, Ego Likeness, DJ Carrion, Horrid, 9 pm, $12-15

FIRE ON THE MOUNTAIN—Velveteen Habit, 7 pm

HALIBUT'S—Jon Koonce

HAVEN COFFEE—Open Mic, 7 pm, free

IMBIBE—Lewi Longmire, Annalisa Tornfelt, 6 pm

IT'S A BEAUTIFUL PIZZA—World Beat & Jazz, 6 pm; Balkan Music & Dance, 9 pm

JIMMY MAK'S—Mel Brown Septet, $6

KELLS—Cronin Tierney

LAURELTHIRST PUBLIC HOUSE—Jackstraw, 6 pm

MISSISSIPPI PIZZA PUB—Jenny Sizzler, 6 pm; Mississippi Jazz Jam, 9 pm

MOCK CREST—KC Murphy, 8 pm

OUT OF THE BLUES—Danny Hay Davis, 8 pm

THE PINK HOUSE—Hornet Leg, The Vonneguts, The Better to See You With, Mustaphamond

TILLICUM CLUB—Norman Sylvester

TONIC LOUNGE—X's for I's, Prima Donna

TOWNE LOUNGE—Great Northern, Division Day, The Changes, Gil Landry, 10 pm, $6-7

WHITE EAGLE—Joe McMurrian Trio, 8:30 pm, free

WHY NOT WINEEric John Kaiser, 9 pm, free

WILF'S PIANO BAR—Ron Steen Jazz Jam, 7:30 pm, free

WOW HALL (EUGENE)—The Avett Brothers, Hillstomp, 7 pm, $7-10

Wednesday 1/24

15TH STREET PUB—Open Mic, 10 pm

3 FRIENDS COFFEE HOUSE—Suck My Open Mic w/Tamara J. Brown, 7 pm

ABOU KARIM—Portland Jazz Concert Singers

ACME—Mattress, Mastema Wasp Trio, Argumentix, Joe Von Appen, 9 pm, free

ALBERTA STREET PUBLIC HOUSE—The Pickups, 7 pm, free

ANDINA—Neftali Rivera, 7 pm

ASH STREET SALOON—Rokopolis, Michele Wylen, areyougone, 9:30 pm, $5

BERBATI'S PAN—Brian O'Dell Band, Sarah Angela & A Bad Influence

BLUE DIAMOND—Danny Hay Davis, 8:30 pm

BLUE MONK—JazzTronica

BOONS TREASURY—Ron Hughes, 8 pm, free

BUFFALO GAP—Alison Rice, 8 pm

CLINTON CORNER CAFE—Gypsy Jazz & Acoustic Swing

DANTE'S—Broken Teeth, Prima Donna, Titans Of Oblivion, 9 pm, $8

DOUG FIR—Tony Smiley, Caleb Coffey, The Young Immortals, 9 pm, $5

DUFF'S GARAGE—Suburban Slim, Marco Savo, Jeff Strawbridge

EDGEFIELD—John Bunzow, 7 pm, free

EQUATOR CAFE—Open Accordion Night, 8 pm

FIRE ON THE MOUNTAIN—Grandpa's Tonic, 7 pm

GEMINI—J. Malem

THE GREEN ROOM—Stephen Ashbrook, 9 pm

GROUND KONTROL—Fun World: El Norte, The Wires, Red Home & Robbery, 9 pm, free

HALIBUT'S—Paul deLay Band

HAWTHORNE THEATRE—Left Alone, Bridgetown, Drawback, Bad Habit Bandits, 8 pm, $8

HOLOCENE—Blue Cranes, Bright Red Paper, Rollerball, 9 pm, $6

IMBIBE—Lincoln Crockett, 5 pm

IT'S A BEAUTIFUL PIZZA—Irish Music, 6 pm; Arabian Music & Dance, 8:30 pm

JAX—KMHD/Jax Jazz Jam: Hank Hirsh Quintet, 7:30 pm, all ages

JIMMY MAK'S—Mel Brown Quartet, $5

KELLS—Cronin Tierney

LAURELTHIRST PUBLIC HOUSE—Reggie Houston's Box of Chocolates, 6 pm; Fancy Pants, 9 pm, free

MISSISSIPPI PIZZA PUB—Boys & Girls Aid Society Mentor Night: The Quick & Easy Boys, 6 pm; R&B Blues, 9 pm

MISSISSIPPI STUDIOS—John Weinland, Ryan Auffenberg, Kyle Andrews, 8 pm

MUSIC MILLENNIUM NW—Andi Starr, 6 pm

OLD CHURCH—Eric Stern, Margaret Blaine, Ian Timmons, Tracy Ross, Wed, Jan 24, noon, free

PORTLAND ART MUSEUM—Devin Phillips & New Orleans Straight Ahead, 5:30 pm, $5-8

PORTLAND STATE UNIVERSITY—Mullaly, Wed, Jan 24, noon, free

PORTSMOUTH CLUB—JR Sims

PROPER EATS CAFE—Open Mic, 7 pm

ROCK CREEK TAVERN—Jon Koonce & One More Mile, 7 pm, free

ROSELAND—Papa Roach, It Dies Today, 8 pm

SALVADOR MOLLY'S—Cubaneo, 7 pm

SATYRICON—What's Going on Wednesdays: The Beauty, Fogatron, 7 pm, $5, all ages

SOMEDAY LOUNGE—Open Stage, 8 pm, free

SPICE RESTAURANT—Jazz Jam, 8 pm

THIRSTY LION PUB & GRILL—Charlie Jenkins

TILLICUM CLUB—Jim Mesi

TONIC LOUNGEMinerva, Teri Falini

WHITE EAGLE—Kotogoro, 8:30 pm, free

WIRED COFFEE—Open Mic, 7 pm

Thursday 1/18

ACME—Booty: Puppet, Stormy, MoRocca, 10 pm, $3

APOTHEKE—DJ van Dis, 8 pm

AURA—DJ OG1, 7 pm, free

BETTIE FORD LOUNGE—DJ Yaz, 9 pm, free

CRUSH—L Train

DEVIL'S POINT—DJ Kenoy

EAST CHINATOWN LOUNGE—Auditory Sculpture, 10 pm

FERNANDO'S HIDEAWAY—DJ Roger Rumba, 9 pm, $5

GREEK CUSINA—Spin Cycle: Mozaic, Luke

GROUND KONTROL—TRONix: Fiasco, DJ Strategy, 9 pm, free

H2O MARTINI BAR—Assemble the Empire, DJ Polaris, 9 pm

KELLY'S OLYMPIAN—DJ Amai

MATADOR—DJ I Heart You, 10 pm, free

MCFADDEN'S—James Steele

NIGHT LIGHT—The Fix: Ohmega Watts, Rev. Shines, DJ Kez, 9 pm, free

NOIR—Elbow Room: Mr. Clean, Matt Rock

PRODUCE ROW—Small Axe

RINGLER'S ANNEX—DJ Honeydripper, 10 pm, free

RINGLER'S PUB—DJ Ted Striker, 10 pm, free

SAUCEBOX—Techno Sol: DJ Suppoz, 10 pm, free

TIGA—DJ Aaron Hartman; DJ Duckfat, 9 pm, free

TUBE—DJ KG, 10 pm, free

TWILIGHT ROOM—DJ Kube, 9 pm

VAULT MARTINI BAR—DJ Ronn-e, free

XV—Gypsymania: Gogol Bordello's DJ Dimon, DJ Globalruckus

Friday 1/19

BARRACUDA—'80s Night

BERBATI'S PAN—Good Friday: Paula B, 5 pm

BETTIE FORD LOUNGE—Addiction: DJ OG1, DJ Juggernaut, 9 pm

BEULAHLAND—Seoul Shakedown: Seoul Bro #1

BOXXES—DJ Sam, 11 pm, $3

CRUSH—Jet Set: DJ A.Pol.J, DJ Kepi, Ben, Dustin Alexander, 9 pm, $2

DELTA CAFE—Arland+Akina

DEVIL'S POINT—DJ Kenoy

DUNES—Suicide Club: DJ Nightschool, 10 pm

EAST CHINATOWN LOUNGE—DJ Izm, 10 pm

FEZ—Shut Up & Dance: DJ Gregarious, 10 pm, $5

GOODFOOT—Soul Stew: DJ Aquaman

GREEK CUSINA—Body Call: DJ Professor Stone, DJ Sneakers

HOLOCENE—Special Times: DJ Derek Fisher, The Perfect Cyn, 5 pm, free; Claude Von Stroke, DJ Derek Fisher, The Perfect Cyn, Camino Acid, DJ Adriel, DJ Stormy Mermaid, MC Froga, DJ Suppoz, 8 pm, $8

LAVA LOUNGE—DJ Max, 10 pm, free

LOLA'S ROOM—'80s Video Dance Attack: VJ Kittyrox, 10 pm, $3

MATADOR—Highway to Hell: DJ Trixie Doll, DJ Sarafina, 10 pm, free

MCFADDEN'S—James Steele

NIGHT LIGHT—DJ Greg

NOIR—Oubliette: Apocalypse, City Rocker, $3

OHM—Gypsymania: Gogol Bordello's DJ Dimon, DJ Globalruckus; Back to Life: DJ Evil One, Gemo, Yaz

RED CAP GARAGE—DJ Criz, 11 pm, $3

RINGLER'S ANNEX—DJ Honeydripper, 10 pm, free

RINGLER'S PUB—DJ Ted Striker, 10 pm, free

ROTTURE—Juicy Queer Dance Party: DJ Beyonda, Tha' Boom Crew, DJ Solomon, K.O.

SAUCEBOX—All Things Considered: Mr. Mumu, 10 pm, free

THE WAYPOST—The Lost Weekend: DJ Ghost Dad, DJ Stereoface, 8 pm

TIGA—DJ Awkward Silence, 9 pm, free

TUBE—Neighborhood DJ, 6 pm, free; Rock 'Em Sock 'Em Robots: DJ Nikki C, 10 pm, free

XV—DJ Wicked

Saturday 1/20

ARARAT RESTAURANT & BAKERY—After Dark: DJ Matt e Starr, 11 pm

BETTIE FORD LOUNGE—Award Tour: DJ Evil One, Mr. Strack

BOXXES—DJ Dougalicious, 10 pm, $3

CRUSH—DJ Suppoz

DEVIL'S POINT—DJ Brooks

EAGLE'S LODGE—Twilight Rummage Sale: DJ A.M. Gold, 9 pm, $1

EAST CHINATOWN LOUNGE—DJ Nik Fury, 10 pm

FEZ—Cheap Date: DJ Addiction, DJ Kaoz, 9 pm, $3

GREEK CUSINA—Hustle: DJ Professor Stone, Flipsta, DJ Brett, $10

GROUND KONTROL—Reaganomix: Maxx Bass, 10 pm, free

H2O MARTINI BAR—DJ Aaron Thomas, 10 pm, $10

MATADOR—DJ Moisti, 10 pm, free

MCFADDEN'S—Jason B

MOMO'S—DJ Wicked, 10 pm, free

MYST—Knotty DJs, free

NIGHT LIGHT—DJ Chango

NOIR—Dementia: DJ Valence, DJ Medusa, $3

PALA—Nomer, Pneumo

PI-REM—Manoj, DJ Deafchild, 9 pm, $5

RED CAP GARAGE—Seth Hutton, Tronic, Levente, Dawn Leonetti, 10 pm, $3

RINGLER'S ANNEX—DJ Ted Striker, 10 pm, free

RINGLER'S PUB—DJ Savi, 10 pm, free

ROTTURE—Pink Bullet Disco: Tre Slim

SAUCEBOX—Lovely: DJ Derek Fisher, The Perfect Cyn, 10 pm, free

TUBE—DJ Maxamillion, DJ Baroness, 10 pm, free

VENDETTA—DJ Drew Groove, free

XV—DJ Kez

Sunday 1/21

ACME—Record Hop: Miss Meghan, 6 pm, free

BERBATI'S PAN—Fetish Night, 9:30 pm, $6

CRUSH—DJ Mike-a-nay

DEVIL'S POINT—Stripparaoke: KJ Pinky, 9 pm, free

KELLY'S OLYMPIAN—DJ Jungleface

LOLA'S ROOM—Hive: DJ Blackout, 9 pm, $3

MATADOR—DJ Gregarious, 10 pm, free

NOIR—Mr. Clean, Matt Rock, free

RED CAP GARAGE—DJ Synthetic, 9 pm, free

SABALA'S MT. TABOR THEATER AND PUB—DJ Thumper, 8 pm, free

STUMPTOWN COFFEE—DJ van Dis, 4 pm

TUBE—DJ Sputnik, 6 pm, free; DJ Ninjah, 10 pm

XV—SIN Sundays

Monday 1/22

AALTO LOUNGE—DJ Maxamillion

DEVIL'S POINT—DJ Brooks

DUFF'S GARAGE—Zombo, Sir Frederic, Miss Meghan, 9 pm, free

GREEK CUSINA—Monday Night Raw: DJ Hightower, DJ ATM, free

GROUND KONTROL—Service Industrial: DJ Carrion, 10 pm, free

KELLY'S OLYMPIAN—DJ His

MATADOR—Hate of the City: DJ Keebler, DJ Mingus, 10 pm, free

RINGLER'S PUB—Just Cool Mon: XactChange HiFi, 9 pm, free

STUMPTOWN COFFEE—DJ Retro Rhonda, 5 pm

VAULT MARTINI BAR—DJ Ronn-e, free

XV—Tha Boom

Tuesday 1/23

ACME—Acme & Friends, 8 pm, free

BOXXES—Flirt: Cory, FSO DJ, free

CAFE WONDER—King Fader, 8 pm, free

CRUSH—DJ Sapho

DEVIL'S POINT—DJ Kenoy

DUNES—RE: Bass: DJ Lincolnup, 10 pm

GOODFOOT—ESP DJs

JUBITZ TRUCK STOP (PONDEROSA LOUNGE)—DJ Jason Snell

KELLY'S OLYMPIAN—DJ Mike Byrd

MATADOR—DJ Donny Don't, 10 pm, free

PRODUCE ROW—DJ Mike Kelly, 8 pm

ROTTURE—Selector Mancampus: DJ Joe Preston

SABALA'S MT. TABOR THEATER AND PUB—DJ Hopper, DJ Paultimore, 9 pm, free

TUBE—DJ Softselector, 6 pm, free; No No No Disco: DJ Nightschool, Neighborhood DJ, 10 pm, free

XV—Beat Around the Bush: Paula B

Wednesday 1/24

ALBERTA STREET PUBLIC HOUSE—DJ Monkeytek, 10 pm

CAFE WONDER—Bitch Gotta Eat: JR Pella, 8 pm, free

DEVIL'S POINT—DJ Kenoy

EAST CHINATOWN LOUNGE—Atom13, 10 pm

FEZ—Devotion: local DJs, 9:30 pm, free; Communion: DJ Addiction, 10 pm, free

GOODFOOT—DJ B Hill, $3

GREEK CUSINA—Crush: Noah D, Roommate, DFT, Erratik, RY'O, Cody Watts

JOLLY ROGER—All Hands on Deck: DJ I:Sight, 10 pm

JUBITZ TRUCK STOP (PONDEROSA LOUNGE)—DJ Jason Snell

KELLY'S OLYMPIAN—DJ Collin Store

MATADOR—DJ Shellshock, DJ Hanjob, 10 pm, free

OHM—DJ Roger Rumba, 9 pm, $5

PI-REM—Qošl: Levi, Leonetti, Evan Alexander, Jon Cates, Jeremy J, Antonio, 5 pm, free

PIX PATISSERIE (NORTH)—DJ Dinosaur

SAUCEBOX—Beat Initiative: DJ Rafa, DJ Flutterby

TUBE—DJ Brux Blackhawk, 10 pm, free