Aladdin Theater-Eric Bibb, $13-15

Ash Street-Invisiblink, Glassine, Stars Of Track and Field, PDEX, $6

Berbati's Pan-Robert Walter's 20th Congress w/ Silky

Biddy McGraw's-Rev. Evan Hadley

Bitter End-Jaycob Van Auken Trio, 6 pm, free; Buds Of May, 9 pm, free

Blackbird-Zen Guerilla, Fireballs Of Freedom, Heavy Johnson Trio, Jet City Fix, 10 pm, $8

Blue Monk-Derek Sims Sextet

Buffalo Gap-I&I, 8 pm

Candlelight Cafe-Jay Bird Koder

Capitol Coffeehouse-Tim Ucher, 8 pm

Coffee People-Matt Wayne, 6 pm, All Ages

Crystal Ballroom-I Can Lick Any Sonofabitch In The House, Drive By Truckers(Lola's), 9 pm, $15

Devil's Point -Open Mic Comedy & Burly-Q, 10 pm, free

DV8-Karaoke From Hell, 10 pm, $2

Fez-The Lavitz Brothers, Vince Welnick & Tye North, Tympanic, 8 pm, $12


Green Room-Rainier Pounders

Hoppers-Jeff Barnes Jam, 9 pm

Jazz De Opus-Andrew Hoglund Quintet w/ Randy Porter, Jimmy Mak's-Mel Brown Quintet, 9 pm, $7

Kennedy School-Jackstraw

Laurelthirst-James Low, 6 pm; Petty Cash, Spigot, $3

Mississippi-Opaque Ruminations

Mock Crest-Donna Jose Open Mic Jam, 8:30 pm

Mt Tabor-Christine Young Band

Ohm-Hungry Mob, Toni Hill, DJ Kola, $6

Porky's Pub-New Band Night, free

Rabbit Hole-Catfish, 6 pm; Open Mic Bobby Sox

Satyricon-Green Circles, The Vanishing Kids, The Human Genome Project, $5

Tillicum Pub-Lloyd Jones, 9:30 pm

Touchstone Cafe-Thistle

White Eagle-The Baseboard Heaters, Mission 5, Phamous Phaces, The Persimmons, $3

Wine Down-Alexander Green, 7:30 pm


Aladdin Theater-Al Stewart, $20-22

Alberta Street Public House-Elizabob, 7 pm; Beglan's Irish Jam, 9 pm, free

Ash Street-American Death Ray, Starantula, The Hunches, Killers Kiss, Stick Figure, $6

Berbati's Pan-GHB, Toxic Narcotic, The Forgotten, The Amazombies, 9:30 pm, $13-15

Biddy McGraw's-Funk Shui

Bitter End-Freewillinsoul, 6 pm, free; James Low Band

Blackbird-The Punk Group, Spooky Dance Band, 10 pm, $5

Blue Monk-Blues Connotation

Buffalo Gap-Steve Bradley, 9 pm

Candlelight Cafe-Eric Allen Band

Cañita-Bobby Torres Ensemble, 10:30 pm, $3

Capitol Coffeehouse-Fladdermus, 8 pm

Center Space-IMBOLC, Blood Box, Nothing, Sleeping With The Earth, 9 pm, $5, All Ages

Coffee People-Ivan & the Curly Floaters, 6 pm, All Ages

Conan's Pub-Fragile Jack, Moonshine Hangover, The Danged, White Line Fever

Corner Saloon-Dance Machine

Crystal Ballroom-Sleater Kinney, Quasi, Thanksgiving, 9 pm $10, all ages

Dante's-The Dolomites, Captain Bogg & Salty, Pirate Jenny, 9 pm, $8

Devil's Point-The Dragonflies, $3

Delta-Z drogi

DV8-The Pistuns, Mexican Blackbirds, The Glory Holes

Fast Forward-The Gays, Tough Love, Dance Party w/ Chuck, Johnee, Maxamillion, 9 pm, $3

Fez-The Cali Agents: Planet Asia & Rasco, Cool Nutz & DJ Chill, Sinistapushaman:MYG & Kableroc, Mic Crenshaw & DJ Gen.Erik, DJ Wicked, 9 pm

Green Room-Stilltenders, Buds Of May

Hoppers-Kid Lopez Band

Jazz De Opus-David Friesen Quintet, 9 pm, $6

Laurelthirst-Prairie Dogs, 6 pm; Jackstraw, $5

Mississippi-Anomalous Quintet, Jason 6 pm, $2; Girls Say Yes/Adam Marslin, 8 pm

Mock Crest-Alan and the Bluetones, 9 pm

Mt Tabor-The Vanishing Kids, Welsh Rabbit, Kentucky Snake Handlers, The Stars Of Track and Field

Multnomah Friends Meeting House-Muriel Anderson, Alexander Green, 7:30 pm, All Ages

Paris Theatre-Debris, Mantra, Domestic Blend, Element

Porky's Pub-Joshua James and the Runaway Trains, free

Port Halling-Lily and the Blue Bones

Produce Row Cafe-Triage w/ Marilee Hord, 9 pm, $3

PSU, Lincoln Hall -Phil Hansen, noon, free

Rabbit Hole-Dan Mills, 6 pm; Maggie's Choice 9 pm

River Roadhouse-Wolfgang

Satyricon-Division Of Laura Lee, Burning Bridges, The Catheters, The Out Crowd

The New Space Gallery & Studio-Wow & Flutter, Rollerball, Trans Atlantic Ice Floe, 9 pm, $5

Tillicum Pub-Jim Mesi, 9:30 pm

Tonic Lounge-Captain Rock, Susie Blue, No. 3 Breakdown

Touchstone Cafe-Amy Maja

White Eagle-Scott Fisher, Geoff Byrd & The Sentinels


Aladdin Theater-Winterfolk XV: Utah Philips, Andrew Calhoun, Tracy Grammer, Misty River, Kate Power & Steve Einhorn, Tom May, 7 pm, $23-25

Alberta Street Public House-Danny Barnes, Riley Baugus, Dirk Powell, The Foghorn String Band

Arnada Cafe-Dropt, Gravitron

Artichoke Music-Song Circle w/Kate Power, 2 pm, free

Ash Street-Made For TV Movie, Des Moda, Ten Grand, Who's The President, $5

Berbati's Pan-Sumerland, Riot Cop, Consolidated, Oneiric, 9:30 pm, $6-10

Beulahland-The Forth, Merrick Foundation, 10 pm, free

Bitter End-Maggie's Choice, 9 pm, $5

Blue Monk-The Original Cats

Buffalo Gap-Pale Green Pants

Candlelight Cafe-Gary Small

Cañita-Grupo Condor, 10:30 pm, $3

Club Amazon (Cameo's)-Linda Hornbuckle

Community Music Center-Leap Of Faith

Conan's Pub-Dfive9, Mel, Assisted Living, Underride

Corner Saloon-Dance Machine

Crystal-Sleater Kinney, Quasi, The Black Keys

Dante's-Toshi Reagon, Nicole Campbell, 9 pm, $13


Disjecta-Barkfest, 7:30 pm, $12, All Ages

DV8-Mud Bugs, Betty Ford

Fez-3 Leg Torso, Gypsy Caravan & The Sisters, Judy Piazza, 7:30 pm, $10

goodfoot-Jackstraw, Cross-Eyed Rosie

Jasmine Tree-Verwirrung Season Of Chaos: IMBOLC, Sardonic Grin, Shalloboi, 9:30 pm, $4

Jax-CH Fury

Laurelthirst-Whisky Puppy, Little Joe; Taarka, 6 pm

Meow Meow-Philmore, guests, All Ages

Mississippi-Group Du Jour, Saturnalia Trio

Mock Crest-Lee Blake, 9 pm

Mt Tabor-The Clumsy Lovers, Ala Zingala, 8:30 pm, $8-10

Nocturnal-Jamie Lee, New Poetic, free, All Ages

Pacific Northwest College of Art -DJ Matty Mattaus, Aaron Sontag, Tamara J Brown, Ed Drury, 6:30 pm, $6 before 7:30 pm, $9 after

Paris Theatre-Phosgene, Just A Glance, Uncalled For, Pan & The Satyrs, Two Man Riot, All Ages

Porky's Pub-Trick Sensei, free

Port Halling-Rose City Kings

Produce Row Cafe-Sonarian, 9 pm, $3

Rabbit Hole-Dejeblue, 6 pm; Poison Okies, 9 pm

Roseland-Kasey Chambers, Robinella & CCStringband

Sapphire Hotel-Echo Jazz Collective, 8 pm

Satyricon-The Whip, Yob, Witch Mountain, Party Time, $6

Tillicum Pub-Jim Mesi, 9:30 pm

Tonic Lounge-Camaro Hair, Kleveland, The Jeffersons

Touchstone Cafe-Kanzeon

White Eagle-Jon Koonce & The Gas Hogs, Heidi Hellbender & The Mean Mistreaters, $6


Aladdin Theater-Iris Dement, $16.50-18

Ash Street-Second Nature, Redd Dirt, Stone Creep, Valid Effort, $5

Benson Hotel-Winard Harper Quintet, Glen Moore Trio, Rebecca Kilgore Sextet, Gordon Lee Trio, J.D. #5 Quintet, The University Sextet, 1 pm, $30-32, All Ages

Billy Ray's-Anna & Crash, free

Blackbird-IMBOLC, Solip/Schism, 10 pm, $5

Buffalo Gap-Retta & the Smart Fellas, 6 pm

Bush Gardens-Crack City Rockers, The Removes, free

Candlelight Cafe-Andy Stokes

Community Music Center-Leap Of Faith

Conan's Pub-Will Hobbs, Brandi S. Mike Savage, Stephanie Smith, Scarth, The Tumbleweeds

Crystal Ballroom-Reeltime Travelers, Higher Ground [Lola's], 9 pm, $10

Dante's-Lucy Fur, Drumattica, Soriah, 11 pm, $6

Goodfoot-Der Lovett, free

The Hutch-Terry Robb

Maverick-Acoustic Open Mic w/Folk City, 7 pm

Meow Meow-Panther, Anna Oxygen, Badger King, Version, Bobby Birdman, $5

Mississippi-Shades Of Jazz, 1 pm; Trashcan Joe, 7:30 pm

Mock Crest-KC Murphy, 7:30 pm

Nocturnal-Swing Dance, 6 pm, $6, All Ages

Paris Theatre-Battle Of The Bands, 6 pm, $8, All Ages

Rabbit Hole-Schicky Guarowitz, 6 pm; Pentecost Hotel, 9 pm

Satyricon-Showcase Showdown

Tillicum Pub-Johnny Martin, 6 pm

Twilight Cafe-Open Mic


Ash Street-Nuclear Assault, Origin, All That Remains, Anger Management, $13.50

Biddy McGraw's-Alexander Green, 8 pm

Bitter End-Nicole Campbell, 9 pm, free

Blackbird-Glance Failed, Serious Pain, 10 pm, $5

Candlelight Cafe-DK Stewart

Dante's-Storytellers, 6 pm; Karaoke From Hell, 10 pm, $2,

Devil's Point -The Firebabies, 10 pm, free

Laurelthirst-Kung Pao Chickens, 7 pm, free

Mississippi-Powell Roberts Project, 7 pm

Mock Crest-Aric Riley, 7 pm

Mt Tabor-Reggae Review Showcase

Twilight Cafe-Fairly Honest Jon

White Eagle-Little Sue & Lynn Conover


Alberta Street Public House-Irish Dance Lesson, 7:30 pm; Irish Jam, 9 pm

anna bannana's-Tree Age, guests, 8 pm

Ash Street-Thorn City Improv

Blackbird-Loch Lomond, Ral Partha Vogelbacher, Pseudo Six, 10 pm, $5

Blue Monk-Ramsey Embick Trio

Buffalo Gap-Portland Songwriter Showcase, 8 pm

Candlelight Cafe-Linda Hornbuckle

Dante's-Fireballs Of Freedom, Stay Hungry, Fist City, Storm, Gruesome Galore, The Make-Out Scene, 9 pm, $3

Jimmy Mak's-Mel Brown Septet, 7:30 pm, $6

Mississippi-Stillway and Bonham, 5 pm; Tom McNally, 7 pm

Mock Crest-Johnnie Ward, 7 pm

Mt Tabor-Upright Dub Archestra, Money & Lovin, 9 pm

PSU, Lincoln Hall-Nancy Curtin/Alfredo Muno, noon, free

Roseland-Insane Clown Posse, 8 pm

Satyricon-Growing, Strategy, Office Products, Valet

Stein Haus-Alexander Green, 7:30

Tillicum Pub-Norman Sylvester, 9:30 pm

Wieden + Kennedy-James Tate, 7:30 pm, $5-$18


Alberta Street Public House-Zydeco Dance , 7:15, free

Ash Street-Bigfoot Lives, New Land Of Me, Merrick Foundastion, $5

Berbati's-The Hunches, The Formless, The First Time

Billy Ray's-Juana Camilleii, Bob Shoemaker, free

Bitter End-Pants Of Fire, 8 pm, free

Blackbird-Bob Log III, Coachwhips, Hydro Guru, 10 pm, $7

Blue Monk-Rick McNutt Trio

Buffalo Gap-Jellyhead, 8:30 pm

Candlelight Cafe-Ocean 503

Conan's Pub-Katilyn ni Donovan, 6:30 pm; Big Orange Splot

Dante's-Storm & The Balls

Jimmy Mak's-Mel Brown Quartet, 7:30 pm, $5

Laurelthirst-Little Sue, 6 pm; Storytelling w/Zwion

Mississippi-Opaque Ruminations, 7 pm

Mock Crest-Billy Kennedy, 7 pm

Mt Tabor-Temple Of Sound

Nocturnal-Tango, 7 pm, $5, All Ages

Oyster Bar-Alexander Green, 6 pm

Portland Art Museum-Linda Hornbuckle, 5:30 pm, $7

Rabbit Hole-Dear Francis, 6 pm; DJ Josh, 10 pm

Sapphire Hotel-Echo Jazz Collective, 8 pm

Satyricon-Panther, Anna Oxygen, Supersprite, Yellow Swans, $5