THURSDAY 5/1

Alberta St Pub-Monty Green's Bluegrass Invite, 9 pm, free

anna bannana's-Anson Wright & Friends, 8 pm, free

Ash St.-Miss Teen Idaho, Let it Ride, Lions, $6

Berbati's Pan-CAC, The Punk Group, Money Changers, 9:30 pm, $3

Biddy McGraw's-Mark Lewhouse

Bitter End-Buds of May, 9 pm

Blackbird-Legowelt, Orgue Electronique, Bankok Impact feat. Kassen, DJ TLR, 10 pm, $6

Blue Monk-The Matt Wayne Band, 8 pm, $5

Buffalo Gap-Stephen Ashbrook, 8 pm

Burlingame Acoustic-Mike Danner & Friends, 6 pm, free; Skye Pixton, 8 pm, $3

Cal-Sport-Rock Lounge

Candlelight-Blacknotes

Conan's -Ginger Preston Band

Crystal -Dirty Three, Three Leg Torso, Nate Denver's Neck, 9 pm, $12-14, All Ages

Duff's Garage-Los Cowtones

DV8-Makeshift Messiah

Goodfoot-Triclops

Green Room-Crack City Rockers, The 8 Tracks, Bill & Charlie Wadhams, Andrew & Jason, $3

Jimmy Mak's-Mel Brown Quintet, 9 pm, $7

Kennedy School-Odds Against Tomorrow

Laurelthirst-James Low, 6 pm; Storytelling w/Gwion, $6

Mississippi-Joy Wilson, 7:30 pm; Brian Free, 5:30 pm

Mock Crest-Donna Jose Open Mic, 9 pm

Paris -Desolation, Hyperthermia, Miss Anne Thrope, Vintegaas, All Ages

Produce Row-Songwriters in the Round w/Heather Straube, Caleb Miles, Michael Jodell

Rabbit Hole-Spidermites, 6 pm; Bill Bloomer, 8 pm; Open Mic, 10 pm

Red Sea-The Reparations, Blessed Love, DJ Chill, 9 pm, $5

Roc's Bar & Grill-Bachelors of Science

Tillicum -Lloyd Jones, 9:30 pm

Tonic-The Very Foundation, Blue Skies For Black Hearts, Hawkline: Monster, We Wrote The Book On Connectors, 9 pm

Twilight-Red Beard, Catholic School Girls, iknowkungfu

Vine Leaves-Ramsey Embick

White Eagle-Palatine Hill, Cherchez Le femme, Les Autres, $4

Wine Down-Alexander Green, 7:30 pm


FRIDAY 5/2

Alberta St Pub-Elizabob, 7 pm; Beglan's Irish Jam, 9 pm, free

Arnada-Western Aerial, Junior Phoenix, 58 Fury, 9 pm , $5

Ash St.-The Mentors, Monkey Fur, Belligerents, Chemical Sin, $7

Berbati's Pan-Johnny Marr & The Healers, Paloalto, 9:30 pm, $20

Beulahland-Lil Pete

Biddy McGraw's-Leah Krueger

Bitter End-Freak Mountain Ramblers, 9 pm; Jacob Elliott, 6 pm

Blackbird-The Postal Service, CEX, DJ Kevitup, Suppoz, 10 pm, $8

Blue Monk-Dan Balmer-Go By Train

Booty Vintage-Grand Opening w/Shotgun Willy, Long John Thomas

Borders-Beaverton-Antony DeGennaro, 7 pm, free, All Ages

Buffalo Gap-X Angels, 9 pm

Burlingame Acoustic-The Billy Kennedy Show, 6 pm, free; Carrie Newcomer, John Twist, 8:30 pm, $12-15

Candlelight-Hip Replacements

Canita-Omo Ire

Conan's -Dusty 45s, Lisa Miller & her Kin, Mars Needs Women

Corner-Liquid Blues

Daily Planet-Kid Lopez Band

Dante's-Heidi Hellbender, Suzie Blue, Captain Rock, 8 pm

Delta-Gin and Tillyana

Duff's Garage-Kindling, Josh Lightnin'

Jackpot Records-Cex, free, All Ages

Gemini -Aaron Black Band

Gotham-Hush Night, 8:30 pm, $3

Green Room-I & I reggae, OB Addy

Haven -Lorna Miller, 8 pm, All Ages

Jimmy Mak's-Alan Jones Sextet, $5

Ladd's -Justin Frey, Aarron Overstreet, Randy Trowbridge, Bill Bloomer, 9 pm, free

Laurelthirst-Prairie Dogs, 6 pm; Baby Gramps, $3

Lucere-Eli Riesaman Trio, 6:15 pm; Mark Simon, 9:15 pm

Medicine Hat-Shakabuku, Lions of Batucada

Meow Meow- Day Of Less, Fear Before The March Of Flames, Dualesc, Clarity Process, The Cinema, 7 pm, $5, All Ages

Mississippi-Ben's Kids' Show, 5 pm; Careen, 7:30 pm; Crystin Byrd, 9:30 pm, free

Mock Crest-Christine Young Band, 9 pm

Nocturnal-Alix Olsen, Pamela Means, Tamara J. Brown, 8 pm, $5

Paris -The Mentors, Hell Candidates, Jesters Moon, Burning Hatred, Chemical Sin, No Evil, All Ages

Produce Row -Luxury Trio w/Billy Kennedy, 9 pm, $3

PS What? -Solo Dos En Tijuana, Samizthat, The Food Pyramid, 9 pm, free, All Ages

Rabbit Hole-Sauce, 6 pm; Lodge Club, 8 pm; Lickitty Split, 10 pm

Red & Black-Rube Waddell, The Government Issue Orchestra, 8 pm, $5, All Ages

River Roadhouse-Life On Mars

Roc's Bar & Grill-The Cruel, Lame Action Princess, Babies in the Sink

Roseland-Bad Religion, The Casualties, $20, All Ages

Sapphire -Miss Mezzo

Satyricon-Rum Diary, The Building Press

The System-Core 13, Lost Koz, Hyperstar, 7:30 pm, $7

Tillicum -Kinzel & Hyde, 9:30 pm

Twilight-FM Knives, Vena Cava, The Triggers, Robots in Disguise

Two Brothers-Heart, Mind & Soul, $4

Vine Leaves-Shirley Nanette

Wallbangers-Van & Cristina Walraven, Carl Dees & James Hill

White Eagle-Old Joe Clarks, Dylan Thomas Vance, $6


SATURDAY 5/3

Aladdin-They Might Be Giants, John Roderick and Sean Nelson, $22

Alberta St Pub-Foghorn Stringband, Yes Yes Boys, $10

Artichoke-Song Circle wKate Power, 2 pm, free

Ash St.-Freddie Trujillo, Joe BB and His Fist Full of Babies, $6

B Complex-Mr. Lif, Sleep and Norman of Oldominion, Quivah, 8 pm , $10, All Ages

Biddy McGraw's-Ashbury Park

Bitter End-Purusa, The Ditty Twisters, 9 pm; Jacob Elliott, 6 pm

Blackbird-Helio Sequence, Magic Magicians, The Joggers, 10 pm, $8

Blue Monk-Stuart Wylen Trio

Booty Vintage-Grand Opening with Mars Needs Women

Borders-Gresham-Antony DeGennaro, 7 pm, free, All Ages

Buffalo Gap-X Angels, 9 pm

Burlingame Acoustic-Sweet Potatoes, 8:30 pm, $5

Candlelight-Andy Stokes

Charlie White-Dan Crothers, 6 pm

Community Music Center-Satori Men's Chorus, 8 pm, $12, All Ages

Conan's -Nick Curran & the Nitelifes, Kung Pao Chickens, Reel DJ Murphy, 9 pm, $8

Corner-Liquid Blues

Dante's-Camaro Hair, Papillon, Make-Out Scene, 10 pm, $6

Delta-Awesome

Doc's Bar & Grill-All Out

Duff's Garage-Mercury 4, Ignitrons, The Valocaons

Gemini -Curtis Salgado

Goodfoot-Nimbus w/Tympanic

Green Room-Maggie's Choice, DJ Enrique

Haven -Tuesdays Taken, 8 pm, All Ages

Jasmine Tree-Almost Transparent Blue, The Dead Air Fresheners, 9 pm, $5

Jimmy Mak's-Thara Memory's Superband, $7

Laurelthirst-Hillstomp, 6 pm; Billy Kennedy Quartet, $3

Mississippi-Sister Caravan, 7 pm; Shciky Gnarowitz, 9 pm

Mock Crest-Gothic Outhouse, 9 pm

New Old Lompoc-Off-Key Bluegrass Jam (open acoustic), 2-5 pm

Norse Hall-Polka De Mayo w/Polkacide, DJ Woijee, Samsonite and Delight-Ya, 7 pm, $20

ozone phase 3-Point Line Plane, Johnny X & The Groadies, Panther, 5 pm, free

Paris-SYX, 5 Foot Thick, TV616, All Ages

Produce Row-Anandi, 9 pm, $3

Rabbit Hole-Foolscap, 9 pm; Port Authority, 7 pm

Red & Black-Sarah Dougher, T-rexa, 9 pm, $ (donation), All Ages

River Roadhouse-Life On Mars

Roc's Bar & Grill-3 Faced

Rose Garden-Tim McGraw, 8 pm, $35-55, All Ages

Roseland-Greg Brown, Jim Brunberg, 8 pm, $25, All Ages

Sapphire -Echo Jazz Collective, 8 pm

Satyricon-Ziegenbock Kopf, Point Line Plane, Panther, DJ b.j.

South Park Blocks-Tumbleweeds

Stumptown Downtown-Shicky Gnarowitz, Nice Nice, The Thermals, 9 pm

Sunnyside Methodist Church-Children's Club Benefit starring Rollerball, The Mighty Lotus, Gilliam/Gannon, Thanksgiving, All Ages

Woodshed-Gingersnapt, Mineral Kings, The Trouble With Girls

Tillicum -Kinzel & Hyde, 9:30 pm

Tonic-Pharrah Phosphate, Oliver, Tea For Julie, The Fever Pitch, 12:30 pm

Twilight-Sheri & Erica's B-day starring Trophy Wife, Muddy River Nightmare Band, Del Toros

Two Brothers-Original Cats feat. Sweet Baby James Benton , $10

Vine Leaves-Mary Kaderley

Wallbangers-Van & Cristina Walraven, Carl Dees & James Hill

White Eagle-Billy No. 9, Stilltenders, $6

Yared Community Center-Sam Keater, Franz Sanger, Susan Francis Irish Ceili Dance, 7:30 pm, $7-8


SUNDAY 5/4

Aladdin-They Might Be Giants, 4 & 8 pm, $22, ($11 kids, 4 pm only), All Ages

Alberta St Pub-Gypsy Cab, Cary Novotny, Dance of the Gael, 7 pm, $5

Ash St.-Gershwin B.L.X., Madgesdiq, Mic Crenshaw, Logic, Gen.erik, Raw Action Break Squad, $7

B Complex-All American Rejects, Wakefield, at the Park, 7 pm, $10, All Ages

Berbati's Pan-Street Roots Benefit w/Jeffrey Robert Harrison, Stars Of Track & Field, Uprite Dub Orchestra, 5 pm, $6+ (sliding scale)

Biddy McGraw's-Dylan Vance

Billy Ray's-Anna & Crash, free

Blackbird-Party Time, Dragstrip Syndicate, Face Down in Shit tour kickoff, 10 pm, $6

Buffalo Gap-Retta & The Smart Fellas, 6 pm

Burlingame Acoustic-Misty Creek, 7 pm, $5

Candlelight-Andy Stokes

Community Music Center-Satori Men's Chorus, 7 pm, $12, All Ages

Dante's-Sinferno Cabaret, Lucy Fur, 11 pm

Duff's Garage-Gypsy Moths

Hutch-Terry Robb

Laurelthirst-Freak Mtn Ramblers, 6 pm; Neil Gilpin's Belmont St. Octet, $3

Lewis & Clark College-LC Chamber Orchestra w/Orla McDonagh doing Handel, Mendelssohn, Mozart, Schumann, 7:30 pm, free, All Ages

Mississippi-Sweet Fern, 7 pm

Mock Crest-Delta Boho, 7 pm

Nocturnal-Jaime Lee w/New Poetic, 9 pm

O'Conners-The Tone Sharks, 5 pm, $3

Rabbit Hole-Lickity Split, 10 pm; Revival, 9 pm; Subterrainian Beat, 8 pm

Satyricon-showcase showdown

Soundvision-kmh, Twine w/Phase4, Solenoid

Longhorn-The Kid Lopez Band , 8 pm

Tillicum -Johnny Martin, 6 pm

Two Brothers-Heart, Mind & Soul , $2

Vine Leaves-Ron Stein Jam Session

White Eagle-Sophie Lux, 7 pm, $5


MONDAY 5/5

Aladdin-Talib Kweli, 7 pm, $20-22

Ash St.-Open Mic, free

Berbati's Pan-Chris Whitley, Johnny Society, Gus Black, 9:30 pm, $13-15

Biddy McGraw's-Eliza Bob

Bitter End-Brian Berg's Folk Off Mondays

Blackbird-Up Up Down Down Left Right Left Right B A Start, The Divorce, 10 pm, $6

Burlingame Acoustic-Enion Pelta, David Tiller & Tye North, 6 pm, free

Candlelight-D.K. Stewart

Conan's -Singer Songwriter Nite

Dante's-Karaoke From Hell

Duff's Garage-Blues Jam

DV8-Barrio Latino Orchestra

Gemini -Morrison Bridge Blues Jam

Green Room-Open Mic w/Mississippi Mud, 8 pm

Jackpot Records-Will Oldham, 5 pm, free, All Ages

Laurelthirst-Kung Pao Chickens, 7 pm, free

Meow Meow-Elliott, Mae, Thirty3, The Cinema, 8 pm, $13, All Ages

Mississippi-John Mitchell Jam, 6 pm

Mock Crest-Aric Riley, 7 pm

Mt Tabor-Reggae Review Showcase w/ I-SAY

Music Millennium NW-John Hiatt, 1 pm, free, All Ages

Nocturnal-Lamb Of God, Chimaira, Eighteen Visions, Atreyu, 7 pm, $13, All Ages

Produce Row -Ron Steen Jazz Jam, 9 pm, $2

Red & Black-Bright Black, Karl Blau, Peace Harbor, All Ages

Satyricon-Mu Meson, Go Kart Go

Longhorn-The Kid Lopez Band, 8 pm

White Eagle-Little Sue & Lynn Conover


TUESDAY 5/6

Alberta St Pub-Irish Dance Lesson, 7:30 pm; Irish Jam, 9 pm

anna bannana's-Tree Age, guests, 8 pm

Ash St.-Thorn City Improv: The Chosen, DJ Marquez, Mic Crenshaw, Anaxagorus, Smoke, Destro, Dos, $5

Biddy McGraw's-Dylan Thomas Vance, 8 pm

Bitter End-Pants on Fire, 9 pm; Bloodhoney starring Paula Sinclair, 6 pm, free

Blackbird-Unsane, Ociffer, JJ Paradise Player's Club, 10 pm, $10

Blue Monk-Ramsey Embick Trio

Buffalo Gap-Portland Songwriter Showcase, 8 pm

Burlingame Acoustic-Spigot Acoustic, 6 pm, free; Raina Rose's Songwriter Showcase, 8:30 pm, free

Candelight-Linda Hornbuckle

Dante's-Lizzie West, Stephanie Schneiderman, 9 pm, $7

Disjecta-The Michael Vlatkovich 8Tet, 8:30 pm, $6, All Ages

Duff's Garage-NW Passage

Green Room-Stephen Ashbrook, 9:30 pm

Haven -Open Mic, 8 pm, All Ages

IWW Hall-General Strike, George Mann, Julius Margolin, 7:30-10 pm, $5-10 don.

Jimmy Mak's-Mel Brown Septet, 7:30 pm, $6

Laurelthirst-Little Joe, 6 pm; Sean Nowland's Open Mic/Screen, free

Medicine Hat-Abstraktion starring Mesmer, Rudement, Pedro, Murk Visuals, 8 pm, $3

Mississippi-Bill Sterling, 4 pm; Cold Fusion, James West, 7 pm, 7 pm

Mock Crest-Johnnie Ward, 7 pm

Murray's Pizza-Desert City Soundtrack, The Rum Diary, We're From Japan, All Ages

Ohm-Dahlia, Ben & Ravi, $5

Produce Row -Bluegrass Jam, 9 pm, free

Roseland-Tomahawk, The Melvins, Skeleton Key, 8 pm, $16.50, All Ages

Satyricon-Ditchliquor, Land Between The Lakes, Heavenly States

Steinhaus-Alexander Green, 7:30

Tillicum -Norman Sylvester, 9:30 pm

Wok's Up-At Dusk, 9:30 pm, free


WEDNESDAY 5/7

Aladdin-Bill Frisell, $18.50-20

Alberta St Pub-Zydeco Dance, 7:15 pm

Berbati's Pan-The Ex-Boyfriends, 9:30 pm

Biddy McGraw's-Eliza Bob

Billy Ray's-Juana Camilleii, Bob Shoemaker, free

Billy Reed's-Mean Peeps, 10 pm

Bitter End-Silky, 9:30 pm; Kathy Walker Band, 6 pm

Blackbird-Brian Jonestown Massacre, The Lovetones, 10 pm, $8

Blue Monk-Pete Peterson

Burlingame Acoustic-SpringHouse, 6 pm, free

Candlelight-Ocean 503

Conan's -Kaitlyn Ni Donovan, 6 pm

Dante's-Storm & The Balls, Hudis James, 8 pm, $5

Duff's Garage-The Stragglers, Poison Oakies

Goodfoot-Confluence Jelly All-Star Jam

Green Room-Sidestar

Gresham Inn-Jam Session, 8 pm

Jimmy Mak's-Mel Brown Quartet, 7:30 pm, $5

Laurelthirst-Little Sue, 6 pm; The Ancients, $2

Medicine Hat-The Drum: salsa in the hood, $5

Melody Ballroom-Mississippi John Hurt tribute, The Kid Lopez Band, 7 pm

Memorial Coliseum-Freddy Cannon, Jay & The Techniques, Merrilee Rush, 7:30 pm, $24

Mississippi-Blair Vail, 7 pm;, Shlye, Heather Straub, 7 pm

Mock Crest-Billy Kennedy & Steve James Wright, 7 pm

Mt Tabor-Agua Dulce

Oyster -Alexander Green, 6 pm

Produce Row -June Bunton's Open Mic, 9 pm, free

Rabbit Hole-Robi Edwards, 1`0 pm; Blue Prints, 8 pm

Sapphire -Echo Jazz Collective, 7 pm

Satyricon-Captain vs. Crew, Les Autres, St. Christopher

Tillicum -Jim Mesi Band, 9:30 pm

White Eagle-Lea Krueger Band, $3