Alberta St Pub-Bluegrass Invitational, 9 pm

Alessandro's-Jack McMahon

anna bannana's-Anson Wright & Friends, 8 pm, free

* Ash St. -Cutthroats 9, Shame Lady, Science Of Yabra, 9 pm

* Berbati's Pan-Fest Fest feat Wet Confetti, Pseudosix, Chevron, The Last Regiment, Mines, Modernstate, Sex With Girls Is Rad, DJ Tan't, 7 pm, $8

Biddy McGraw's-Felim Egan

Billy Reed's-Boogie Cat Jam w/Norman Sylvester, 7:30 pm

Blue Monk-Nimbus

Boons Treasury-Steve Lockwood

Brasserie Montmartre-George Mitchell Duo

Buffalo Gap-Monsoon Ensemble & Chevy Nova, 7 pm

Candlelight-Cool Breeze

Conan's-Julian Tulip's Liquorice, Ghost Parade, Synchronicity Frequence, Attenuated Euphoria, 9 pm, $5

Dante's-BR549, Catalyst 66, 8 pm, $15

Duff's Garage-Slow Rollers

Duke's-Rock & Roll Residue

Edgefield-Django's Tigers


Greek Cusina-Aguamiel, 10 pm

Green Room-Toca

Holocene-Riddenpaa, The Thing Is, BLEI!, 9 pm, $3

Hoppers-Jeff Barnes Blues Jam

I.C. Mummy-The Willowz, Flip-Tops, Red Shag, 9:30 pm, $3

Imbibe-Dylan Thomas Vance, 11 am; Rustica, 8:30 pm

Kennedy School-Nanosaurus

Laurelthirst-Lewi Longmire, 6 pm; Our Lady Of The Highway, Qwee, $2

Meow Meow-Goodbye Disco, Parcel, Intellectually Sound, My Friend's Band, 7 pm, $6

Mississippi Pizza-Cotton Jenny, 8 pm, All Ages

Mississippi Studios-David Valdez Jazz Jam

Mock Crest-Open Mic Jam w/Lee Blake, 8:30 pm

Mt Tabor-Donovan Breakwater, Maggie's Choice, So Fine, $5

Owen's Place-Ron Hughes, 7 pm

Produce Row-Jacob Van Auken, Anandi

Rabbit Hole-Lance Grider & Friends, 8:30 pm

Reed-Kaul-Ivan Chan & Cathy Meng Robinson, Chauncey Patterson, Keith Robinson, 8 pm

Rogue-Rogue Bluegrass Jam

Steinhaus-Kinzel & Hyde, 8:30 pm , free

Tillicum-Lloyd Jones, 8 pm

Tonic-Preemptive Pan-Zen Strike: Acroyear, GreenStar, Rudement, Legerdemain, Try My Cabbage, 9 pm, $5

Twilight Cafe-Autopilot, Ging Gang, Hoary Poary

White Eagle-Late Tuesday, $4

Wine Down-Dale Morris, 8 pm, free


Abbey Cafe-Jordan Weiss & friends open mic, 4:30 pm

Alessandro's-Jill Khovy

Artichoke-Moth Music w/The Gypsy Moths, Little Sue

Ash St. -Queen Bee Jackson, The Forth, Kieskagato, Capsule

Babalu-Salsa w/DJ Alejandro "Maduro," 8 pm; Oro Verde, 9 pm, $5

Berbati's Pan-Rubberneck, Life After Liftoff, 9:30 pm, $7

Biddy McGraw's-Funk Shui

Blue Monk-Sandin Wilson

Boons Treasury-Suttree

Borders-Beaverton-Lea Krueger, 7 pm, free, All Ages

Borders-Gresham-Open Mic, 7 pm, free, All Ages

Brasserie Montmartre-Gary Hobbs Trio

Buffalo Gap-Stephen Ashbrook Band, 9 pm

C-Bar-Andrew Lynch, free

Candlelight-Ocean 503

Cañita-Cana Son, 10 pm

Cascade Bar-Jimmy Thackery, 10 pm, $12

Conan's-Power of County, 6 pm, free; Starantula, The Del Toros, The High And The Mighty, Bitchface, 9 pm, $6

* Crystal-Modest Mouse, Brent Arnold & The Spears, The Triumph Of Lethargy; DJ Yesno, 10 pm, $2 (Lola's)

Dante's-Sunset Valley, The Minders, Durango Park, 10 pm, $8

* Disjecta-Breaker! Breaker!, Bad Dudes, Formless, Hustler White, 9:30 pm, $5, All Ages

Duff's Garage-Flat Mountain Girls, Doug Sammons, Greg Clarke, 9 pm


Gotham-Hush Night, 7 pm, $3

Green Room-Michael Jodell, 6 pm; William James Porter, Adam & Kris Band

Haven-Lorna Miller, 7:30 pm, $3, All Ages

Hoppers-Rae Gordon and the Rebounders

Hotel Oregon-Mark Alan

Imbibe-The Lewi Longmire Band, 9:30 pm, $5

Kelly's Olympian-Killaways, Blackout Radio, Scratch

Laurelthirst-Rainrats, 6 pm; Jackstraw

Meow Meow-Relent For No One, Element, Cage Of Mind, Hotboxed, 6:30 pm, $8, All Ages

Mississippi Pizza-Emily Wilder, 7 pm; Schicky Gnarowitz, 9:30 pm, All Ages

Mock Crest-Paul Conner Blues, 9 pm

Momo's-We Got the Meat, 6 pm; Fremont Slim & DMP

Monteaux's-Dylan Thomas Vance

Mt Tabor-Standard Issue, Red Sector, Pharrah Phosphate, Two Sides Of One, 9 pm, $8

* Nocturnal-Fest Fest: Blackbird Red, Jonny X & The Groadies, Andrew Kaffer, (cH)evron, Xiu Xiu, Totimoshi, Point Line Plane, 6 pm, $8-12 (both days), All Ages

Ohm-Nordic, Invisible, Charm Particles, 9 pm, $5

Owen's Place-Gary Savage, noon; Owen & Friends, 7 pm; Crystin Byrd, 9 pm

Papaccino's-Daniel Noland Jazz Duo, 6 pm

Paris-Point No Point, No Red Flags, BXF, Vicio, All Ages

Produce Row-Cross-eyed Rosie

Red & Black-Brian Granse, Sarai's Spine, Laura Dean, Gaelen Thurow, 7:30 pm, All Ages

Rogue-Lloyd Jones

Roseland Grill-TheSounds, Vue, 9 pm, $12-15

Slabtown-My Regrets, Heartless

Tillicum-Ennis In Theory, 8 pm

Tonic-Friends For Heroes, The Purrs, The Ovulators, Junior Private Detective

Touchstone-Brent Swanson, 7 pm

Twilight Cafe-My Goldfish Ned, The Civies, Wooke Up Falling

Vine Leaves-Shoehorn's Trio Calzador, 8:30 pm

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Rachel Taylor Brown, Carmina Luna, Echo Hellstrom

Wine Down-Alexander Green


45th Street Pub-The New Iberians

Abbey Cafe-Tom Hardy, 4:30 pm

Alberta St Pub-Anne Weiss w/Laura Kemp, 8 pm, $7-15

Alessandro's-David Friesen Duo w/Jerry Hahn

Artichoke-Song Circle w/Kate Power, 2 pm, free; Miz Kitty's Parlour: The Kitchen Syncopators, Lyle Ritz, The Poison Oakies, The Skylark Tappers, Gypsy Moths, Enigma Variation, 8 pm, $12, All Ages

Ash St. -Lead Face, Last Empire, Stone Creep, Jahai

* Berbati's Pan-MF Doom, Ra the Rugged Man, 9:30 pm, $15-18

Biddy McGraw's-Billy Kennedy Quartet

Blue Monk-The Original Cats

Boons Treasury-Molly Bloom

Brasserie Montmartre-Gary Hobbs Trio

Buffalo Gap-Sidestar, 9 pm

Candlelight-Ocean 503

Cañita-Cana Son, 10 pm

Charlie White-Dan Crothers, 6 pm

Conan's-Puppet King (Rush tribute), Burning In Water, Nut Brown, 9 pm, $7

* Crystal-Modest Mouse, Brent Arnold & The Spears, The Triumph Of Lethargy, 9 pm, $16-18, All Ages; John Wesley Harding, 7:30 pm, $12 (Lola's)

Dante's-The Soul Of John Black, The Warfield Project, 10 pm, $10-12

Duff's Garage-Lowdown Showdown: The Strangetones, Lisa & Her Kin, 9:30 pm


Fez-The William Parker Quartet, 8 pm, $15

Goodfoot-Thamusemeant, Jackstraw, 9 pm, $9

Grand Lodge-Toni Land

Green Room-Buds Of May, Moonshine Hangover

Grolla-Eric Skye

Haven-John Wayne Samurais, Amy Berlin, $5 don

Hoppers-Norman Sylvester Band

Hotel Oregon-June Rushing Duo

Imbibe-Amelia, 9:30 pm, $5

* Jasmine Tree-Smegma, Solid Eye, Paramecial Wedding, God, Cephaloatomok, 9 pm, $5

Kelly's Olympian-The Jolenes, Papillon

Laurelthirst-Acoustic Plumb Bomb, 6 pm; Cornbred, Catfish, $4

Level-Christopher Lawrence w/Levi & Leonetti, 10 pm, $10

* Lewis & Clark College-Sunburn: The Planet The, The Thermals, The Fallouts, Mount Sims, Winner of Rugburn, 7 pm, $5, All Ages

Meow Meow-Careen, Watashi Wa, Faded, Woke Up Falling, 6:30 pm, $8, All Ages

Mississippi Pizza-Caravan Daughters, 7 pm; Cumulus, 9:30

Mississippi Studios-Jack Casady, workshop 1 pm ($90), concert with Jim Brunberg, 8 pm ($15)

Mock Crest-Root Cellar w/Lowell John Mitchell, 9 pm

Monteaux's-Eddie Parente Trio

Mt Tabor-Lea Krueger, Nicole Campbell, Stephanie Schneiderman, Arin Simonian, $6

Music Millennium NW-Sunset Valley, 3 pm; Gena Mason, 5 pm, free, All Ages

* Nocturnal-Fest Fest: Marysville Marimba Band, Black Peppercorns, Goken, Talkdemonic, Nice Nice, The Grails, Amber Asylum, The Lights, 6 pm, $8-12 (both days), All Ages

Owen's Place-Teen Java Jam, 8 pm

Paris-Excessive Moderation, GNS, Do Not Eat, All Ages

Porky's-Wadsworth, Fiery Cubist, free

PPAA-Zydeco Flames, 7:30 pm dance lesson

Produce Row-Lynn Conover

Rogue-Catherine Welson, The Strawberry Roan

Roseland-Tiger Army, The Business, Roger Miret & The Disasters, F-Minus, US Roughnecks, 7 pm, $13, All Ages

Tillicum-Ennis In Theory, 8 pm

Tonic-Empty Set, Dorian Crush, Tin Tin, 9:30 pm

Twilight Cafe-Jet Fuel, Avenue Of The Strongest

U & I Grill-Gudgen, Wicker King, Ground Trip , 9:30 pm, $5

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Cascade Colonels, $6


Ash St. -Jupiter Satellite

Babalu-Border Patrol, 7:30 pm

Berbati's Pan-Meatjack, YOB, Authority Fights Majority, $6

Blue Monk-John "JB" Butler, 10 am

Brasserie Montmartre-Creighton McGrath Duo

Candlelight-Andy Stokes

Colosso-Django's Tigers, 9 pm, free

Dante's-The Riverboat Gamblers, 9 pm, $6; Sinferno Cabaret, 11 pm, $6

Hoppers-Gospel Hour, 7 pm; The Yanks, 9 pm

Hutch-Terry Robb

Imbibe-Pete Krebs, 11 am; DJs, 9 pm

Laurelthirst-Freak Mountain Ramblers, 6 pm; Neil Gilpin's Belmont St Octet, $3

* Meow Meow-Kites, Hair Police, Prurient, D Yellow Swans, Smegma, 8 pm, $5

Mississippi Studios-Linda Hornbuckle Gospel Workshop

Mock Crest-Chris Estes, 8 pm

Moon & Sixpence-Foghorn, 7:30 pm, free

* Mt Tabor-Sabala's: The Real McKenzies, The Briefs, Antiworld, Statch and The Rapes

New Old Lompoc-Off-Key Bluegrass Jam (open acoustic)

Owen's Place-Don Mitchell, 11 am

River Roadhouse-Open Jam w/Sinners Club

Rogue-Open Mic

Saturday Market-Alan Claas, 2 pm, free, All Ages

* Solid State-Ten Foot Pole, Low Tolerance, Spare Lead, 7 pm, $8, All Ages

Tillicum-Johnny Martin, 6 pm

Twilight Cafe-Plan R, The Manholes, 10 pm, free

Waverly Heights Congregational Church-Community Singing From The Sacred Harp, 4 pm, free

Wine Down-Dale Morris, 8 pm, free


Abbey Cafe-Brian Granse, 11 am

Ash St. -open mic

Berbati's Pan-Metric, Mellowdrone, 10 pm, $9-10

Biddy McGraw's-Alexander Green

Brasserie Montmartre-John Butler Duo

Candlelight-DK Stewart

Crystal-Keri Noble, Kaitlyn Ni Donovan, 7 pm, $5-7(Lola's); Mello Mondays w/DJ Mello Cee, 9 pm (Lola's)

Dante's-Storytellers, 6 pm; Karaoke From Hell, 10 pm, $2

Gemini-Morrison Bridge Music Jam

Goodfoot-Sonic Forum Open Mic

Green Room-Hillbilly Blues w/Ezra Holbrook, Rollie Tussing, 6 pm; Open Mic w/ Mississippi Mud

Imbibe-Johnny Connolly, 6 pm

It's a Beautiful Pizza-Five Euro Tip

Mississippi Pizza-Open Mic w/John Vecchiarelli, 7 pm

Mock Crest-Elizabeth Willis, 8 pm

* Moon & Sixpence-Johnny Connolly

Mt Tabor-Sabala's: The Suicide Machines, Against All Authority, The Code

Music Millennium NW-Metric, 6 pm, free, All Ages

New Copper Penny-Open mic

Produce Row-Ron Steen Jazz Jam

Twilight Cafe-8 Bit, Foxy Autopsy

White Eagle-Little Sue & Lynn Conover

Yeates Dance Studio-Irish Ceili Dancing, 7 pm, $3


Aladdin-Solas, 8 pm, $16.50-19, All Ages

anna bannana's-Tree Age, guests, 8 pm, All Ages

Arnada-Open Mic w/Jordan

* Ash St. -J Live, People Under the Stairs, Thorn City Improv, Light Headed, DJ Marquez

Babalu-Blues/Funk Open Mic, 9 pm; House Of Refuge Band

Berbati's Pan-OK Go, Wheat, Laguardia, 10 pm, $9-10

Biddy McGraw's-Dylan Thomas Vance & Griff Bear

Blue Monk-Ramsey's Groove Trio, free

Brasserie Montmartre-Charles Crosman Duo

Buffalo Gap-Tuesday Night Jazz w/In Good Measure, 7 pm

C-Bar-Open Mic Night, 7 pm


Dante's-The DT's, Midnight Evils, 9 pm

Duff's Garage-KC Murphy's Open Mic

Edgefield-Caleb Klauder & Sammy Lind

* Grand Central Bowl-Death Strike: Johnny X and the Groadies, Wolves In The Throneroom, Blood Red Sky, Siberian Tundra, Animosity, DJ Not Grimm, 9 pm, $5, All Ages

Green Room-Burn Three

Haven-Maria Callahan open mic, 7:30 pm signup, All Ages

Hoppers-Terry Robb Trio

Imbibe-Greg Clarke, 6 pm

It's a Beautiful Pizza-Balkan music/dancing, 9 pm

Laurelthirst-Jackstraw, 6 pm; Sean Nowland's Open Mic & Screen, free

Meow Meow-Icollide, Passions, Yuma Nora, 8 pm, $5

Mississippi Pizza-Rhythm Givers, 6 pm; Klezmocracy, 8 pm

Mississippi Studios-Stacey Earle & Mark Stuart, 8 pm, $15-18

Mock Crest-Johnnie Ward & Eagle Ridin' Papas, 8 pm

Monteaux's-Open Mic w/Mike Soto

Mt Tabor-morF & Friends Tuesday Night Jamband Expo w/The Tell

Produce Row-Bluegrass Jam, 9 pm, free

Rabbit Hole-Cumulus, Aqua Venus, & Friends

Red & Black-Jodie-Jean Marston, Peace Harbor, 7 pm, free, All Ages

* Rose Garden-David Bowie, Polyphonic Spree, All Ages

Roseland-The Offspring, All Ages

Tillicum-Kinzel & Hyde, 8 pm

Tonic-Lying in States

Twilight Cafe-The Midnight Evils, The DTs, The High & The Mighty, free

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Lewi Longmire & Friends, $3


Abbey Cafe-Curtis "King" Chamberlain, 4:30 pm

Aladdin-Bellydance Superstars, 8 pm, $18-21, All Ages

Alessandro's-Winter Therapy

Arnada-Songwriters Circus w/Miguel

Ash St. -8 Bit, Foxy Autopsy

* Backspace-Microphone Fiendz MC Cipher, free, All Ages

Berbati's Pan-Cool Nutz: His Wide World Of Talent; DJ Geo's Eclection, 10 pm, free (bar side), $5

Bernie's-Little Joe, 8:30 pm

Biddy McGraw's-Elizabob

Blue Monk-Wade Kirtley Organ Trio

Boons Treasury-Mark Alan

Brasserie Montmartre-Cheryl Alex Duo

Buffalo Gap-NW Bands and Brews w/Heather Christie Band, 9 pm

Candlelight-Ocean 503

Cañita-Cana Son Ensayo, 8 pm, free

* Conan' presents "The Bush Bash Variety Show"w/John Whipple, Eagle Ridin' Papas, Philip Golden, Teeming Masses, Bitchface, DJ Monte Carlo, MyG, 9 pm, $5

Crystal-Gov't Mule, 7:30 pm, $20-25, All Ages

Dante's-Storm & The Balls w/Doug Stanhope, 8 pm, $12-15

Duff's Garage-Blues Jam w/Suburban Slim

* Grand Central Bowl-The Innocents, Clorox Girls, This Song Is A Mess But So Am I, Science Of Yabra, DJ Amphetamine Blue, DJ Backstreet Brat, 9:30 pm, $4, All Ages

Green Room-Reggae feat Katt, Roots Revolution

Gresham Inn-Jam Session, 8 pm

Hoppers-Norman Sylvester Band

Imbibe-Little Joe, 6 pm

It's a Beautiful Pizza-Arabesque

Kelly's Olympian-Guitar Hell, Trailer Park Love Gods

Laurelthirst-Little Sue, 6 pm; Pete Krebs, free

Mississippi Pizza-Amee McCaa & Marisa Anderson, 7 pm

Mock Crest-Blues In Schools Jam, 8 pm

Monteaux's-Ray Beran/Elmonica Benefit

Mt Tabor-Sanford Owen Grew Band Invitational

Owen's Place-Gary Savage, noon

Produce Row-June Bunton's Open Mic, 9 pm, free

Rabbit Hole-Planet Girl w/DJs Hank, Kolebco

Reed College-Orbit if the Sun King: music and words from the age of Louis XIV (Eliot Hall), 7:30 pm, $10

Roseland-The Vines, Jet, The Living End, Neon, $18-23

Solid State-Walls Of Jericho, Martyr AD, Bury Your Dead, 36 Crazy Fists, 8 pm, $8, All Ages

The Church-Philip Greenlief, Tim Perkins, 7 pm, $5-10

Tillicum-Jom Mesi, 8 pm

Twilight Cafe-Bastard Saints, Angry For Life, Muddy River Nightmare Band

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Yascha Noonberg & Friends, $3



1201-Storm: Drum & Bass


* Backspace-Metronome: microelectronic funk

Bar 71-DJ Mafia

Barracuda-DJ Mafia

* Basta's-DJs Derek Fisher & the perfect cyn, 9 pm, free

Beulahland-LoFi DJs

Brickstones-Easy Moods w/DJ O.G. One , 8 pm, $5

Amazon-DJ Frankie J

Club Rock-Booty Shakin' w/DJ Shawn

Delta-DJ Honeybucket

East-Hiphugger w/Miss Nomer, 9 pm

* Grand Central Bowl-DJ Blackout (Pump Room), free

Hot Shots-DJ Puma, DJ Gigahurtz, guests

Icon-Relics w/DJ Wicked, 10 pm

Kelly's Olympian-DJ Colin Sic

Level-DJs The Mighty Juggernaut, Reckless, George, ZigZag

Madame Butterfly-Wax On/Wax Off w/DJ Evil One, guests, 10 pm, free

Metropolis-DJ Half Pint


* Nocturnal-Electroparty w/Maxx Bass, Ainu, Index Werk, Hott Pink, DJ Phil, 8 pm, free

Ohm-Thursday Night Fights

Red Cap Garage-DJ Dougalicious' Europop, Hi-NRG

Ringlers Annex-DJ Tad

Roc's Dollhouse-Big Beat House

Saucebox-Techno Sol w/DJ Suppoz

Slabtown-Mr Lahar

Squeez-DJs KPaul, Just One, 8 pm, free

Tiger Bar-Sick Bay Clinic, free

* Tube-Double Barrelled w/DJs Goldfinger & Agent Double O Soul

XV-Barfly's Lobotomy Lounge w/DJ Boy & Radiogirl, 6 pm


Bar 71-DJ Groove

Barracuda-DJ Hipnotic

Beulahland-Reggae w/Lil' Pete

Brasilia-DJ Weegee, 8:30 pm

Club Rock-Shake It Latino Style w/DJ Armondo

Crab Bowl-Minister of Defense, Consolidated, Ill Champ, J-Mack

* Delta-Wishful thinking: pop music from '60s-'90s, 10 pm

* East-DJ Izm, 9 pm, free

Fez-Shut Up & Dance w/DJ Gregarious, 10 pm, $4

Fuel Industries-Gleam w/Marc Mac, DJ Matrok, Freeze

Goodfoot-Soul Stew w/DJs Aquaman, Mr. Funky

Greek Cusina-DJ Sugar, DJ Marquim

* Ground Kontrol-Thump, 8 pm, free, All Ages

Holocene-Nicola Conte, DJs Zac Love & Elliott, 9 pm, $8-10

Hot Shots-DJ Phreak

I.C. Mummy-The Backroom w/DJs Fauxpaus, Carrion, Lovemurder, 9 pm, $5 (free before 10:30 pm)

* Icon-Ghetto Blaster w/DJs DMP, Scene, Wicked, 10 pm, $5 (2 for 1 w/student ID)

Escape-DJ Scooter, 10 pm, $5, All Ages

La Bella Napoli-RoBo a GoGo w/ IJJI, Radium Z, Rx

Lotus-DJ Steve

Lush-[flux] w/Burn & Valence; Flashback w/J-Boogie, Wicked, Wels, Alter One, DJ Sun, 10 pm, $5 (electrofish)

Matador-DJs TrixieDoll & Destructo, free

Metropolis-DJs Half Pint, Jeremy

New Copper Penny-Alexa, Careezy

Panorama-DJ Alden, 10 pm; March Fourth Marching Band, 11 pm; DJs Ravi, Tronic, Drake

Quest- DJ Mafia

Red Cap Garage-best of the '70s, '80s & '90s

Red Sea-Kingston Lounge w/DJs Uni-T, Rising Sun, Hightower, Steve Trees, YT, MC Nikko, $5, ladies free 'til 11 pm

Ringler's Pub-DJ Ferris, 10 pm, free

Roc's Dollhouse-All Night Mix DJ

Rococo's-Rock DJ

* Saucebox-All Things Considered w/Mr. Mumu, Broken Window, 10 pm, free

Suzie Wong's-Destination Funk w/DJ Le Roj & J-Whoa

Seven Stars-Destination Funk w/DJ Le Roj, J-Whoa

Tiger Bar-Deep Sea Diggin w/Venom, 33 1/3, Soil, free

Tube-Musicology w/DJ Geo

Voodoo Lounge-Flave w/DJ Evil One, 10 pm, free

Xenon West-Club Nights: hiphip, $5 (girls free before midnight, ages 16-21 only

* XV-Soul Explosion w/DJ Dan Blaker & Double Barrel, 10 pm , free


1201-Fresh w/DMP & Kez aka Marquez, free before 10:30 pm

Amazon-DJ Juggarnauts

Babalu-Salsa-Merengue w/DJ Aquiles "Pachanga", 9 pm

Bar 71-DJ Groove

Barracuda-DJ Hipnotic

Basement-Climate Control w/Fred, 5 pm, free

C-Bar-Selector 808, Opter Plus, free

Club Rock-Shake It Latino Style w/DJ Armondo

East-rotating DJs

HoLOCENE-Death by Disco w/ DJ Techage

Hot Shots-Seduction Saturdays w/Freeze

Escape-DJ Scooter, 10 pm, $10, All Ages

Lotus-DJ Steve

Martini-DJ Discotek

Matador-DJ Nocturne, free

Metropolis-DJs Half Pint, Jeremy

* Momo's-Hiphop w/DJs Magneto, Wicked , 10 pm, free

* Ohm-Charisma w/Johnny Fiasco, J-Boogie, Purekane, $10

Red Cap Garage-DJ Dougalicious' Europop, Hi-NRG

Red Sea-Hiphop Saturdays w/DJs Mark Mack, OG 1, Uni-T, starchile , $10, ladies free 'til 11 pm

Ringler's Pub-DJ Miranda, 9 pm, free

Roc's Dollhouse-All Night Mix DJ

Rococo's-Rock DJ

Saucebox-Aluumé w/Mr. Mu Mu

* Seven Stars-DJ Makeout

Slabtown-DJ Goldfinger

Suzie Wong's-DJ Makeout

Tiger Bar-Seoul Brother #1, Mack Rice, free

Tube-King Fader: the music of our lives, 10 pm, free

XV-Nik Fury and Sickbay, 10 pm, free


1201-Lowdown: Saltfeend, bluchris, Dillon, Ravi, 9 pm

Club Rock-Shake It Latino Style w/DJ Armondo

Conan's-Reggae Dancehall w/Selectah Cansaman & YT, 9 pm, free

Eagle PDX-Worship Service w/Chaotiqueer & guests, free

* East-The Show w/DJ Evil One

Holocene-Tart: DJs K-Tell, Harmony, 4 pm, $5

Hot Shots-Firedancing & Go Go Dancers

Escape-DJ Scooter, 9 pm, $5, All Ages

Level-Queer Night,

Madame Butterfly-Queer Night w/DJ Blue Submarine, 8 pm


Nocturnal-Swing Dancing 7 pm lesson, 8 pm dance, $6, All Ages; Spindig Shindig w/Reel DJ Murphy, 8 pm, free

Quest-DJ Mafia

Rabbit Hole-Subterranean Beat Revival w/DJ Mr Romo

Red Cap Garage-DJ Frankie J's Circuit, Mainstream, Hi-NRG

Ringler's Pub-El Cabrón, 9 pm

Rococo's-Retro Dance

Suzie Wong's-DJ Matt Bastard

Tiger Bar-Nick Fury & Jammatron, free

XV-DJ B, 9 pm, free


Beulahland-Mega Mix w/3M crew

East-DJ S. Disco

Kelly's Olympian-DJ John Graham

Matador-DJ Moisti, free

Momo's-BlackJackin' Beats

Red Cap Garage-Cock Rock Monday

Roc's Dollhouse-Old SchoolLounge

Rococo's-Retro Dance

Slabtown-DJ Marantic: Rock n' Roll Bingo

Tiger Bar-Witches In Ditches w/Deena B., E.T., free

Tonic-DJ Amai, free

XV-Troubled Girls, 9:30 pm, free


Conan's-Sessions- Breakbeat DJs, Open Mic, 9 pm, $5

Eagle PDX-Bear Beats w/DJ Nancy Bear & guests, free

* East-Throwback Tuesdays starring DJ Evil One, 9 pm, free

Fez-Keep It Real, 10 pm, free

Fuel Industries-DJs Derek Fisher & the perfect cyn

Kelly's Olympian-DJ Rob

Level-Infekt w/DJs Electrokid, Roo, Kem, Suff-X, Smokeshell, 10 pm, free

Madame Butterfly-Alden, BC

* Nocturnal-The Boadroom w/DJ's Seoul Brother #1, 01 Atom13, 8 pm, free

Ringlers Annex-DJ Gabriel Barron

Suzie Wong's-Just Alicia

* Tube-No No No Disco w/DJ Nightschool, 9 pm

XV-DJ Gregarious: smooth lounge, 10 pm, free


1201-4 Play

Bar 71-DJ Rodrigez

Barracuda-NRK New Rock Rumble

Cheers-Devotion, 9:30 pm

Club Rock-Booty Shakin' w/DJ Shawn

East-Dantronix: r&b, hiphop

* Fez-Culture Shock w/DJ Wicked, 10 pm, $3

Greek Cusina-DJ Marquim, DJ Phreak

Hot Shots-Old School Ladies Night w/DJ Reckless, Alexa The Girl Next Door

* Madame Butterfly-DJ Karim & TK, 8 pm

Matador-DJ Moisti, free

* Nocturnal-Breakdance lessons, 6 pm, $8, All Ages; Craft Night w/DJ Boy and Radio Girl, 7 pm, free; Tango Dancing, 7:30 pm lessons, 8:30 pm dance, $5, All Ages


Red Sea-After Work Wednesdays, free

Ringlers Annex-DJ Ted Striker

Saucebox-Othertempo w/DJ Elliott

Slabtown-DJ Harvey, 10 pm

Tiger Bar-DJs 1 Atom 13, Seol Brother #1, free

* Tube-The Crate Escape starring Twelvizm

Urban Wineworks-Fluid Measure w/DJ Mr Romo, 6 pm , free