live

THURSDAY 11/10

Acme-Graves, Tony Moreno, The Truly Me Club, Blank Tapes, 9 pm, free

Aladdin-Henry Rollins

Alexander's Lounge-Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Amnesia Brewing Co.-Saturnalia Trio, 7 pm

Andina Restaurant-Neftali Rivera

Arlene Schnitzer Concert Hall-The Moody Blues, 7:30 pm, $39.50-$69.50

Ash St. Saloon-Submarine Fleet, Stalking Jane, Some By Sea, Time Farmer, $5

BC's American Saloon-Honky-Tonk Jam Night, 8 pm, free

Beale Street NW-Kinzel & Hyde, 8 pm, free

Berbati's Pan-Cicada, Drunken Prayer, Scotland Barr & The Slow Drags, $3; The Incredible Kid, DJ Anjali, 9 pm, free (barside)

Biddy McGraw's-Casey Murphy

Bitter End-The Aimless Cocks

Bold-Sky Cafe and Studios-Adam Hurst, 7 pm, free

Boons Treasury-Chris Robley, 8 pm, free

Bossanova-Gouka, Dog Soldier, War Cry, Cold Bringer, Into the Suffer, 10 pm, $5; Miss Meghan, Northern Belle, 10 pm, free

Brasserie Montmartre-Ed Bennett Duo

Buffalo Gap-Tony Furtado, Nina Storey 9 pm

Crystal Ballroom-Vienna Teng, David Berkeley, 8 pm, $12-15 (Lola's)

Dante's-Dressy Bessy, Orenda Fink, Neva Denova, Simpl, 9:30 pm, $5

Doug Fir-The High Violets, The 88, Pentecost Hotel, 9 pm, free

Fez-Full, Nordic, 3 Leg Torso, Cozy, 9 pm, $5

Goodfoot-Will Bernard & Motherbug, Folkrum, $6

Ground Kontrol-Solenoid, Senor Frio, 9:30 pm, free

WOW!
FUR CUPS FOR TEETH
At Dunes
While it's no mistake that virtually every press clip on their website compares them favorably to Le Tigre (one can only assume that they've amassed a handful of less favorable comparison to Ms. Hannah and Co. as well), Fur Cups For Teeth have mastered a fairly spot-on impression (valley-girl-intelligentsia accent and all) of their foremothers in their better times—which has got to account for something.

Hawthorne Theatre-Ben Rice & The Youth Blues, Black Market Babies, T Ray & The Shades, 9 pm, $6

Holocene-Styrofoam, Alias, Adelaide, 9 pm, $8-10

Imbibe-Beliss, 9 pm

Kells-Tom May

Kennedy School-Freak Mountain Ramblers, 7 pm, free

Laurelthirst-Lewi Longmire, 6 pm; Andi Starr, Petty Cash, $4

Lewis & Clark College-?Fact or Fiction, Tracy + The Plastics, 8 pm, $5

Mississippi Pizza-Shicky Gnarowitz, 6 pm; Lights Out, Jen Agosta, 9 pm

Mississippi Studios-Alex DeGrassi, Sandor Szabo

Music Millennium NW-Dressy Bessy, 6 pm

Red & Black Cafe-John Gross Duo, 8 pm

Rock Creek Tavern-Ron Hughes, 8 pm, free

Roots Brewing-Scott Gallegos, Annie Galen, Jeff Jouiden, 7:30 pm

Rose Garden-Rascal Flatts, 7:30 pm, $39.25

Sabala's Mt. Tabor-Barfeeders, Lopez, Sk & The Punkass Bitches, Culprits

The Old Church-Pauline Scanlon, Donough Hennessy, 8 pm, $17-19

Tonic-Savage Republic, Romulus & Remus, 9 pm, $10

Towne Lounge-Japan Girls Nite: Tsu Shi ma Mi Re, Amppez, Red Bacteria Vacuum

White Eagle-Black Tangerine, 8:30 pm, $4

FRIDAY 11/11

Abou Karim Restaurant-Nancy King

Acme-Scuffle & Dustcough, DRATS!!!, T-Rexxxa, 9 pm, free

Aladdin-Element 57, Zek, The Jack, Aisle 3, Black Despondency, 7 pm, All Ages

Andina Restaurant-Grupo Condor

Arlene Schnitzer Concert Hall-Bonnie Raitt, 8 pm

Ash St. Saloon-DeHaviland, The Dimes, UHF, Anaura, $5

BC's American Saloon-Cocks in the Hen House, Aimless Cocks, $5

Berbati's Pan-The Romanes, Giant Bug Village, The Placemats, $5

Bitter End-Russell Stafford, Ashley Danielek, David Landers, Adam Smouse

Blue Monk-Andre St. James 5tet

Bossanova-Max Voltage, Splendora, DJ Puppet, 9 pm, $5

Brasserie Montmartre-Kelly Broadway w/Tony Pacini Trio

Buffalo Gap-Jacob Merlin Band, 9 pm

Clyde's Prime Rib-Sumo

Corner Saloon-Emerald X

Crystal Ballroom-Anthony B, Soul Majestic, Luminous Fog, Small Axe Sound, 9 pm, $18-20; '80s Video Dance Attack w/VJ Kittyrox, 10 pm, $3 (Lola's)

Dante's-Lovetones, The Out Crowd, The Upsidedown, The Quarter After, 9:30 pm, $6

Doug Fir-Diamond Nights, The Vacation, Danava, 9 pm, $8-9; Rotate w/DJ Teenage, midnight-3 am, free

Duff's Garage-Jim Barr, Jennifer Lynn

Ecotrust Rooftop Terrace-Bridges to Independence Auction: The Mottman Family Trio, 6 pm, $25

Edgefield-Ron Hughes, 7 pm, free

First Christian Church-China Redux, 8 pm, $25

Food Hole-Dmonstrations, Black Elk, The Better to See You With

Gemini-Trouble Makers

Grand Lodge-Catherine Welson, 7 pm, free

Green Room-Will West, 6-8pm, Revolve, 9:30pm

Grolla-Jim Soloway

Hawthorne Theatre-Fatal Consequence, Stark, Vexx, 9 pm, $8

Hotel Oregon-Mark Alan, Freak Mountain Ramblers, 7 pm, free

Imbibe-Happy Hour w/Little Sue, 6 pm; The Millies, Shoeshine Blue, 9:30 pm, $5

Jolly Roger-Earl & The All Stars, 10 pm, free

Kelly's Olympian-The Wires

Laurelthirst-Reggie's Box of Chocolates, 6 pm; Flat Mountain Girls, The Midnight Serenaders, $5

LV's Uptown-Carol Rossio Duo

WOW!
LAGWAGON
At Loveland
Beloved pop punk never-weres Lagwagon return with Resolve, their eighth proper full-length dedicated to their late original drummer.
w/Bullets to Broadway

Mississippi Pizza-The Djangophiles, 6 pm; The Bee Sighed, Yoyodyne, 9 pm

Mississippi Studios-Jeffrey Foucault, Mark Geary, 7 pm, $12

Montego Bay-Kat & The Roots Revolution, 10 pm, free

Music Millennium NW-Cas Lucas, 5 pm

Noir-Phonique, Robotrash Hero, Jerry Abstract, Sam Kirkland, Jihad Joe, Derek Fisher, theperfectcyn, 9 pm, $5

Paris Theater-Veada

Porky's Pub-PGE, The Cancer Fags, Copy, Senor Frio, DJ Disco Model, 9 pm, $5

Portsmouth Club-Obey Jah, 9 pm, free

Pshaw!-Happy Hour w/Eric Allen

Reed College-Speed at Reed: Regulations, The Observers, Hell Shock, Absolute Rulers, Riot Cop, Surf's Up for Good, 7 pm; Matt Marble, Zachary Reno, Janice McKeachern, JP Jenkins, Leif Sundstrom, 9 pm, free

Rock Creek Tavern-Caroline Oakley Trio, 9 pm, free

Rock N Roll Pizza-Wolves Bound for Rome, The Death of Julliet, 7 pm, $8

Roots Brewing-Clubfoot Sandwich, 8 pm

Roseland-Broken Social Scene, Feist, 9 pm, $15

Sabala's Mt. Tabor-Black Eyes & Neckties, Book of Maps, Damn These Monkey Hands, Portals

The Old Church-Christy Anne Hamilton, Sylvia Gray, 7:30 pm, $10

Tonic-Yub, 6 pm, free; Konami Defense System, The Born Losers, Seppuku, Turbo Perfecto, $5

WOW!
OWL DUDES
At Towne Lounge
On 6 Mths, the latest release by local duo Owl Dudes, brothers-in-dude Jesse Johnson and Paul Wig adeptly marry subtle, striking atmospherics with free-associating backpack rhymes into a masterful soup. The most welcome surprise of the week.
w/...Worms, Chevron, Cells

White Eagle-Reverb Brothers, 5:30 pm, free; Evan McDonnell, Mike D, 9:30 pm, $5

SATURDAY 11/12

Abou Karim Restaurant-Jason Honl Trio

Acme-If Bees Were Bears, The Listening Group, Skyscraper, 8 pm

Aladdin-Matt Nathanson, Mat Wertz, Kate Earl

Alberta St. Pub-Mary Flower, Dylan Thomas Vance, 8 pm, $12

Alexander's Lounge-Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Andina Restaurant-Toshi Onizuka Trio

Ash St. Saloon-The Atomic Bitchwax, Lovely, Pillowfight, $8

Backspace-Degenerate Art Ensemble, Master Musicians of Hop-Frog, PAN Butoh w/Nequaquam Vacuum, Soriah, Sardonik Grin, Venerable Showers of Beauty, 9 pm, $5-15

BC's American Saloon-Grown Up Trouble, Lisa & Her Kin, Emily Herring, $5

Beale Street NW-Marquee, 9 pm

Berbati's Pan-GZA, Swollen Members, I Self Divine, DJ O.G. One, 9:30 pm, $16; King Fader, 9:30 pm, free (barside)

Biddy McGraw's-Jessica Stiles, 9 pm

Billy Reed's-Magic Matrix w/Kurt Green

Bitter End-DJ Redi Jedi, Everyday Prophets

Blue Monk-Bruce Katz Band

Boons Treasury-Flat Mountain Girls, 9 pm, free

Brasserie Montmartre-Greta Matassa w/Darin Clendenin Trio

Buffalo Gap-Sweetjuice, 9 pm

Crystal Ballroom-Super Diamond, Love Vigilantes, 9 pm, $18-20; The Accolades, QB Eagles, 9 pm, $6 (Lola's)

Dante's-Circus Contraption, Vagabond Opera, The Bad Things, 9:30 pm

Devils Point-The Moneychangers, The Railers, 9 pm, $5

Doug Fir-Neil Hamburger, Tom Heinl, Pleesasaur, 9 pm, $8; Knotty Disco w/DJs Mr MuMu, Barrett Paul, midnight-3 am, $5-8

Duff's Garage-Roy Kay Trio, The Skirt Chasers

Dunes-Geish Girls

Edgefield-Little Beirut, 7 pm, free

Fearless Brewing Company-Lost Creek, 6:30 pm

Fez-TheXplodingboys, The Gentry, $6

First Christian Church-China Redux, 8 pm, $25

Food Hole-Ever We Fall, Small Towns Burn a Little Slower, Tokyo Rose, Eli Kellar, 7 pm, $8

Goodfoot-Buds of May, Grasshoppah, $5

Grand Lodge-Timothy Hull, 7 pm, free; Freak Mountain Ramblers, 8 pm, free

Green Room-Mystic Canyon, Brandon Chandler, 9:30 pm

Hawthorne Theatre-Deflower, Inflikt, Mindcell, Holotype, 9 pm, $8

Holocene-Chicks on Speed, Kevin Blechdom, Planningtorock, DJ Megablast, 9 pm, $15

Hotel Oregon-Jon Koonce, 7 pm, free

Imbibe-Fernando, 9:30 pm, $5

Jimmy Mak's-Eleven Eyes

Jolly Roger-Earl & The All Stars, 10 pm, free

Kells-Grafton Street, 9:30 pm

Kelly's Olympian-Nordic

Laurelthirst-James Low, 6 pm; The Dickel Brothers, The Tune Stranglers, $5

Loveland-Abrupt, Afuero Amor, The Crack Team, Dr. Lewis & The Toothpicks, State of Mind, $5

LV's Uptown-Mirage

Mac's Place-Rhythm Culture

Mississippi Pizza-Lorna Miller's Little Kids' Jamboree, 4 pm, $5/family; Community Orchestra, 6 pm; Cross-Eyed Rosie, 9 pm

Mississippi Studios-Harry Manx, 2 pm; Amy Rigby, 8 pm, $10; Adam Levy, 10 pm

Mock Crest-Nobody's Sweethearts, 9 pm

Music Millennium NW-Seth Baldwin w/Molly Rowland, 1 pm; Dick Weissman, 3 pm; Very Foundation, 5 pm

Pacific University-Misty River, 7:30 pm, $18

Paragon-Paranaut, Kilavea, Diesto, free

Paris Theater-Blitz, Total Chaos, The Blood Clots, Secret Army

Porky's Pub-Rontiki, 9 pm, $4

Portsmouth Club-Jake Legged, 9 pm, free

Produce Row-Storm & The Balls, $5

Q Is For Choir-Tractor Operator, Dragging an Ox Through Water, 7 pm

Reed College-Speed at Reed: Tragedy, Gouka, Talk is Poison, Hit Me Back, All Systems Fail, Forced March, 7 pm

Rock N Roll Pizza-Aftermind, Alliance, Core 13, Across the Sun, 7 pm, $8

Rose Garden-Johann Strauss Orchestra, 8 pm, $45-55

Roseland-Jason Mraz & The Take It Easy Buddies, James Blunt, Tristan Prettyman, 8 pm, $28.50-30

Sabala's Mt. Tabor-Engorged, Menacer, Funerot

The Know-Tractor Operator, Dragging an Ox Through Water, 9 pm

Tillicum Club-Rick Welter, 8 pm

Tonic-Marcus Bowers, 7 pm, free; Bella Fayes, Velcro, The Visible Men, $5

Towne Lounge-Plants, Eat the People, 2% Majesty, The Double U, $5

Twilight Cafe-Bad Goat, Decliners, free

SUNDAY 11/13

Abou Karim Restaurant-Jose Castro

Acme-Andi Camp, Koozito, Joe Baker, 6 pm, free; El Hefe Bastardo, Hydroxycutz, 9 pm

Aladdin-Jesse Colin Young

Andina Restaurant-Greg Wolfe

Ash St. Saloon-The King Hen, The Grackles, Amish Love Child, $4

Augustana Lutheran Church-Augustana Jazz Quartet, 6 pm, free

Beale Street NW-Gospel Lunch, 1 pm; Robb & Kahl Jam, 7 pm

Berbati's Pan-Mercury's SIN Night: Sauce, The Punk Group, The Del Toros, Pillowfight, Sexy Pants,Power of County, Frankfurter, 5 pm, FREE w/ OLCC or Food Handler's Card

Billy Reed's-Cool Breeze, 8:30 pm, $5

Brasserie Montmartre-Creighton McGrath

Buffalo Gap-Los Cowtones, 6 pm

Clyde's Prime Rib-Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Crystal Ballroom-Liz Phair, Missy Higgins, 8 pm, $20-23; Hive: DJ Blackout, Owen, 9 pm, $3 (Lola's)

Dante's-The Riffbrokers, Protest Hill, 8 pm; Sinferno Cabaret, 11 pm, $6

Doug Fir-Ben Lee, New Buffalo, 9 pm, $12-14

Dunes-The Sharp Ease, Eat the People, Vampires, 9 pm

Edgefield-Mary Flower, 5 pm, free

First Presbyterian Church-3 Leg Torso, 3 pm, $5-10

Imbibe-The Right Reverend's Gospel Revue, 6 pm

It's A Beautiful Pizza-The Urban Shaman Experience, 8 pm

Kells-Eric Tonsfeldt, 9 pm

Laurelthirst-Freak Mountain Ramblers, 6 pm; Neil Gilpin's Belmont St. Octet, $3

Liberty Hall-Electric Church Open Mic w/Roxx Religion, 1 pm, donation, All Ages

Loveland-King of Cactus, Swallows, The Abduction, 6:30 pm, $7-10

Mississippi Pizza-Njuzu Mbira, 4 pm; Cuba Ache, 7 pm; Tiffany Petrossi, Tanya Pluth, 10 pm

Mississippi Studios-Karen Savoca, Pete Heitzman, Ter-ra

Mock Crest-David Francis Martin, 8 pm

Moon & Sixpence-Foghorn String Band, free

Portsmouth Club-JHudson Rocket Band, 9 pm, free

Pshaw!-Chata Addy's Percussion Jam, 7 pm

River Roadhouse-Sinner's Club Open Jam, 8 pm

Rock Creek Tavern-Billy Kennedy, Jon Sokol, 4 pm, free

Roseland-Gwar, Devildriver, A Dozen Furies, Mensrea, 8 pm, $18

Sabala's Mt. Tabor-Hazard County Girls, Snowbud & The Flower People

Tonic-The Marianne Pilsburys, The Bad Backs, The Peabodys, The Sharp Ease, The Jolenes, 8 pm, $5

Towne Lounge-Firelilly, Secrets Secrets

MONDAY 11/14

Alberta St. Pub-Chulrua, 8 pm, $15

Andina Restaurant-Sambafeat

Ash St. Saloon-Facepilot, Dog & Pony Show, Shelter Red, $5

Berbati's Pan-The USA Is a Monster, Kites, Smegma, 9:30 pm, $5

Biddy McGraw's-Lowell J. Mitchell Trio, 6 pm

Brasserie Montmartre-Lee Reinoehl

Candlelight-D.K. Stewart & The DK4, 9 pm, free

Colosso-Alan Hunter, A.G. Donnalioa, 10 pm

Dante's-Ground Zero Lounge w/Clyde Lewis, 7:30-9 pm, free; Karaoke From Hell, 10 pm, $2

Doug Fir-The Clientele, Radar Bros., Annie Hayden

Dunes-Cars Can Be Blue, Hoofbeats

WOW!
GENDERS
At Holocene
Genders hail from Detroit, but with needling guitars approximating the copper-toned abrasiveness of the Banshees' John McGeoch and PiL's Keith Levene, be assured that they sound nothing like any musicians currently dwelling in that decaying metropolis.
w/Adult., Numbers, DJ Multiply, Dantronix

Edgefield-Rachel Taylor Brown, 7 pm, free

Hawthorne Theatre-The Agony Scene, Nodes of Ranvier, Scarlet, Becoming the Archetype, 9 pm, $10

Laurelthirst-Kung Pao Chickens, 7 pm

Mississippi Pizza-The Telling, Nervous & The Kid, 7 pm

Mock Crest-Yub, 8 pm

Ozone UK-Adult., 4:30

Tonic-Ex Post Facto, The Last Man of the 9th Michigan Infantry, Busholini, $4

Towne Lounge-Finger Cut Megamachine, Noira, Chevron, $5

White Eagle-Gordy Quist, 8:30 pm, $5

TUESDAY 11/15

Acme-S. Brooks, Seventeen Evergreen, 7 pm

Andina Restaurant-Toshi Onizuka

Ash St. Saloon-Speaker Rhodes, Drawback, Rental 58, Wheelchair Renegades, free

Bar of the Gods-Acoustic Night, 10 pm, free

Berbati's Pan-Federation X, Black Elk, Danava DJ Oatmeal, 9:30 pm, $7

Biddy McGraw's-Dylan Thomas Vance, Griff Bear

Blue Monk-Ramsey's Groove Trio, free

Brasserie Montmartre-David Valdez Duo

C-Bar-Pagan Jug Band

Clyde's Prime Rib-Johnny Martin

Dante's-Jett City, Fistful of Cash, Stairway Denied, 9:30 pm, $5

Doug Fir-Shout Out Louds, The Rosebuds, The Sun, 9 pm, $8-10

Dunes-Unwed Sailor, 8 pm, $6

Edgefield-Caleb Klauder, Sammy Lind, 7 pm, free

Goodfoot-The Slip, Surprise Me Mr. Davis, $12

Keller Auditorium-Australian Pink Floyd Show, 8 pm, $25-40

Nocturnal-Blues Practica, 7 pm, $5

Red & Black Cafe-Fishtank Ensemble, 8 pm, $5

The Know-The Tremula, Vile Blue Curtain, Carl Weathers for Governor, 9 pm

The Old Church-Super Song Circle: Dan Ross, Pamela Jordan, Lew Jones, 8 pm, $7

Tonic-Rich Mans Burden, Fleeting Trance, $4

Towne Lounge-Spider, Garland Ray Project, $3

Tugboat-Klezmocracy Electric Band, 8:30 pm

WEDNESDAY 11/16

Acme-Craft Night w/DJ Number Three, The Lingua Franca Project, free

Aladdin-Battlefield Band

Alberta St. Pub-Zydeco Dance Party, 7 pm

Alexander's Lounge-Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Andina Restaurant-Neftali Rivera

Ash St. Saloon-The Wobblies, Tourists, Blood on the Banjo, $5

Aura-Mary Kadderly, 8 pm, free

Beale Street NW-New Iberians, 8 pm

C-Bar-Hank Hirsh Quintet

Crystal Ballroom-Death Cab for Cutie, Stars, 9 pm, $20-24

Dante's-Storm & The Balls, 10 pm

Doug Fir-Living Things, DJ Klever, Starantula, 9 pm, free w/RSVP

Edgefield-Skip Van Kuske Diva Series w/Beliss, 7 pm, free

Goodfoot-Lewi Longmire Band, The Millies, 8 pm, $4

Green Room-Stephen Ashbrook

Imbibe-Ezra Holbrook, 9 pm, free

Kells-Eric Tonsfeldt, 9 pm

Laurelthirst-Michael Hurley, 6 pm; Drunken Prayer, 9 pm, free

Melody Ballroom-Darcelle XV's Birthday: Sharon McNight, Michael Allen Harrison, The Sonny Hess Band, 6 pm, $20

Mississippi Pizza-Saucy Monkey, Venice Maki, Gordy Quist w/Ashleigh Flynn, 7 pm, $5

Mississippi Studios-Sonia & Disappearfear

Mock Crest-Wayne Waits & friends, 5 pm

Rock N Roll Pizza-Frequency Murder, 6 pm, $7

Sabala's Mt. Tabor-The Worthless Children, Leopold & His Fiction, Curious Hands

The Old Church-I Sing, noon, free

Tillicum Club-Tongue & Groove, 8 pm

Towne Lounge-Chris Mills & The New Miserable Bastards, Protest Hill, Matt Sheehy, $6

Twilight Cafe-Acoustic Minds w/Stevie "B"

White Eagle-Cotton Jenny, 8:30 pm, $4

Wonder Ballroom-Juliette & The Licks

dj

THURSDAY 11/10

Apotheke-Dantronix

Backspace-Metronome: Microelectronic Funk

Bar of the Gods-Atom 13, Homonym, 10 pm

Barracuda-DJ Mafia

Basta's-DJs Derek Fisher, Theperfectcyn, 9 pm, free

Boxxes-DJ Sam

Delta Cafe-DJ Honeybucket

Devils Point-DJ S. Disco, 9 pm, free

East Chinatown Lounge-Auditory Sculpture

Greek Cusina-House Call w/DJ Matt-e Starr, free (lounge); L80s Dance Night w/DJ Brett (Taverna); Q-Burns Abstract Message, DJ Tasty, $5-7

Kalga Cafe-DJ Maxamillion, 10 pm, free

Kelly's Olympian-DJ Colin Sic

Local.35-Pirate Sound System DJs, 7 pm, free

Matador-DJ I Heart You, 10 pm, free

Noir-Elbow Room w/DJ Ravi, Scottie Soul, 9 pm, free

Pala-Kumari's Dance Party, 10 pm

Porky's Pub-Booty: DJs Sugar Bear, Puppet, Stormy, MoRocca, 9 pm, $3

Portsmouth Club-Indamix Showcase, 9 pm, free

Produce Row-Small Axe, $3

Red Cap Garage-FSO DJ

Ringler's Pub-DJ Savi, 10 pm, free

Rudy's Barbershop (Division)-Heavy Metal Thursdays w/Riffless, 5-8 pm

Saucebox-Techno Sol w/DJ Suppoz, Geoff White, 10 pm, free

Tiger Bar-Body Rock

Tube-DJ KG

FRIDAY 11/11

Beulahland-DJ DrewGroove, free

Billy Reed's-Grown Folk Music w/DJ Kez & DunDiggy, free

Boxxes-DJ Sam

Delta Cafe-Live Forever w/Ricky Pang

Devils Point-DJ S. Disco, 9 pm, free

East Chinatown Lounge-Atom 13, Soil

Fez-Shut Up & Dance w/DJ Gregarious, 10 pm, $5

Goodfoot-DJ Aquaman's Soul Stew

Greek Cusina-Body Call w/DJ Wicked, DJ Professor Stone, DJ Sneakers (Minoan); DJ Brett (Taverna)

Holocene-Beyonda, 4Star, Sew What, Kittenz, 9 pm

Matador-DJ Trixie Doll, DJ Lucifina, 10 pm, free

Night Light Lounge-DJ Red-I Jedi, 10 pm, free

Pala-Nomer, Superfunkidiculous, Sidestep, $3

Produce Row-DJ Motif, $3

Red Cap Garage-Bump w/FSO DJ

Ringler's Pub-DJ B Dangerous, 10 pm, free

Ringlers Annex-DJ Ted Striker, 10 pm, free

Saucebox-All Things Considered w/Mr Mumu, 10 pm, free

The City-Flashback Fridays w/DJ G-Whiz, 9 pm

Tiger Bar-Fat Straw Fridays, free

Tube-Rock 'Em Sock 'Em Robots w/DJ Nikki C

U&I Tavern-Small Axe Sounds

Voodoo Lounge-Flave w/DJ Evil One

SATURDAY 11/12

Aztec Willie's-Salsa Night w/DJ Jose, 9:30 pm, free

Bobby McGee's-Kevin Berry's Old School Jam w/DJ Michael Morris

Boxxes-DJ Dougalicious

C-Bar-DJ Shirley, 7 pm

Colosso-Red Robot Walking, 10 pm

East Chinatown Lounge-DJ NikFury or DJ MissNomer

Greek Cusina-Hustle: DJ Professor Stone, Flipsta, Mestizo69 (Minoan), DJ Brett (Taverna)

Matador-DJ Jimpanzee, 10 pm, free

Momo's-DJ Wicked, 10 pm, free

Noir-Dementia w/DJ Non, Valence, 9 pm, $3

Pala-Ben, Ravi, $3

Red Cap Garage-DJ Blu

Ringler's Pub-DJ Miranda, 10 pm, free

Ringlers Annex-DJ Ted Striker, 10 pm, free

Roots Brewing-Art Show w/ DJ Opus, DJ Riggs 12 noon-close

Rudy's Barbershop (Division)-Punk Cuts w/Riffless, 4-7 pm

Saucebox-Allumé w/Mr. Mumu, 10 pm, free

Tiger Bar-Seoul Bro #1

Tube-Gimme Danger w/DJ Maxamillion

U&I Tavern-DJ Mattbastard

Voleur Restaurant-DJ Meer, 9 pm, free

SUNDAY 11/13

Devils Point-Stripparaoke w/KJ Pinky, 9 pm, free

Goodfoot-Trinity Sounds

Greek Cusina-Industry Night: Rotating DJs

Holocene-Tart: DJs Harmony, Saffronica, Dre, 4 pm, $5

Kelly's Olympian-DJ Squirel Soup, DJ One Pump

Matador-DJ Donny Don't, 10 pm, free

Night Light Lounge-S.I.N. Night w/DJ Roommate, 10 pm, free

Noir-Unwind w/Mr. Romo, 4 Star, Aizlynn, 9 pm, free

Pala-Adam & Demetre

Red Sea-"Nice" Hip Hop & Rock Industry Night w/DJ Hightower, DJ ATM, L'Train, 10 pm, free

Tube-I Got 5 On It w/DJs $ew What, 10:30 pm, free

Twilight Cafe-Ladies Night, All Women DJs

MONDAY 11/14

Acme-Happy Hour w/Kieskagato, 6:30 pm, free; Dantronix, 9 pm, free

Beulahland-Monday Megamix Massive, 10 pm

Bossanova-Argentine Tango, 7 pm, $8; DJ Modified, 9 pm, free

Chances Sports Bar-Synthpop/Discohouse Dance Party w/Neighborhood DJ, free

Devils Point-DJ Addiction

Greek Cusina-Monday Night Raw w/DJs Hightower, My Friend Andy, ATM, 10 pm

Imbibe-Happy Hour w/Solovox, 6 pm, free

Kelly's Olympian-DJ Sars

Matador-DJ Mr. E, 10 pm, free

Momo's-Mello Mondays w/DJ Mello Cee

Tiger Bar-Mattress Mondays w/DJ Makeout

Tube-DJ Pedro

TUESDAY 11/15

Bar Pastiche-DJ $ew What, 9 pm, free

Billy Reed's-DJ Rising Sun, $2

Bossanova-Love It To Death w/DJ Modified, Ramblin' John, 9 pm, free; DJ Koto, DJ Soto, 10 pm, free

Boxxes-Flirt w/Cory

Devils Point-DJ S. Disco

East Chinatown Lounge-King Fader

Egyptian Club-DJ Atomiton, 10 pm

Holocene-Throwback Tuesdays: Evil One, Sneakers, 9 pm, free

Kelly's Olympian-DJ Makeout

Matador-DJ Pakastani Tranni, 10 pm, free

Night Light Lounge-Laptop Lounge Collective, 9 pm, free

Noir-Ronn-e, Mena, Aizlynn, 9 pm, free

Pala-Ignite, 8 pm

Portsmouth Club-DJ Poonanni, 9 pm, free

Produce Row-DJ Motif, free

Twilight Cafe-Concrete Tuesdays w/Pedulum, DJ Elementary

WEDNESDAY 11/16

BC's American Saloon-DJ Slim, DJ Buckshot, 9 pm, free

Berbati's Pan-Housewarming 5

Bossanova-Strictly Salsa w/DJ Rumba, 9 pm, $5; Moonchild, 9 pm, free

Devils Point-DJ S. Disco

East Chinatown Lounge-DJ Izm

Fez-Devotion w/local DJs, 9 pm, free

Greek Cusina-DJs Paula B, Snackmaster, Riddim Ali, free (lounge)

Kelly's Olympian-Psych Ward w/Colin & Sean

Level-Family Night, free

Matador-DJ Throb, 10 pm, free

Mudai-Relentless

Nocturnal-Tango Dancing, 7:30 pm, $5

Noir-Mr. Romo, Semblance, Disco Model, 31 Avas, 9 pm, free

Pala-DJ Adam, Damien

Roots Brewing-DJ Devon, Gyspy

Saucebox-Transistor Lounge w/DJ Santo, 10 pm, free

Tiger Bar-DJ Izm

Tonic-Level the Vibes, 9:30 pm, $0-3

Viper Room-Wicked Wednesday w/DJ Wicked

Wax-Open Floor Breakdancing, 9 pm, free, All Ages