THURSDAY 3/16
Acme-Boy Eats Drum Machine, 32 Ways, Alaskus
Aladdin-Live Wire! w/M. Ward, Dahoo Chorus, 7 pm, $9-10
Alberta St. Pub-Datri Bean, 7 pm
Ash St. Saloon-Trickle Down Theory, Son of Rust, Empty Room, Anonym, 9 pm, $5
Berbati's Pan-DeHaviland, The Visible Men, We're from Japan, $5
Biddy McGraw's-Billy Kennedy Trio
Blue Monk-Stephen Walker & The Chosen Few
Crystal Ballroom-Ed Schultz, 7 pm, $5
Dante's-Diamond Tuck & The Privates, The Weaklings, Pure Country Gold, The Money Changers
Doug Fir-Oneida, Six Foot Sloth, Parchman Farm
Duff's Garage-Jennifer Lynn, 7 pm; Grasshoppah
Gemini-Karaoke from Hell
Goodfoot-Luminous Fog, $5
Green Room-So Called Blues Band, 9 pm
Hawthorne Theatre-Jackstraw, Dickel Brothers, Crosseyed Rosie
Heathman Hotel-Johnny Martin Trio, 7 pm
Holocene-Howling Hex featuring Neil Michael Hagerty, Phil Jenkins, 8:30 pm, $8-10
Imbibe-Arabian Nights, 9 pm, $4
It's A Beautiful Pizza-Bill Coomes & Larry Adair
Jax-7 Year Tango, 8 pm, free
Jimmy Mak's-Mel Brown B3 Organ Quartet, 9 pm, $5
Kells-Peter Yeates
Kennedy School-Vivid Curve, Didjquest, 7 pm, free
Laurelthirst-Jim Boyer Band, 6 pm, free
Mississippi Pizza-Wild Time Irish Band, 6 pm; Robert Moore, 9pm
Paris Theatre-Drawback, Wheelchair Renegades, Flex Bronco, 7 pm
Pshaw!-Andy Stokes
Red & Black Cafe-Ryan Dolliver Electric Sextet, DJ Harry Palms, 8 pm
Rock N Roll Pizza-Eli Keller, Held in Words, Another Fine Crisis, The Cooks, 7 pm
Rose Garden-David Gray, Aqualung, 7:30 pm, $37
Tonic-Wurd, Lander, Untried Authority
Towne Lounge-Ghost Motor
Viper Room-Lyle Ford, 7 pm
White Eagle-Cocktail Cabaret, 8 pm, $10
Wilf's Piano Bar-Patrick Lamb Band
WOW Hall (Eugene)-Lennon, Shannon Curfman, Grynch, Blunt Point, Forrestal's Fall, 8:30 pm, $8-10
FRIDAY 3/17
Acme-Foghorn Stringband, 9 pm, $5
Aladdin-Savoy Brown, Kim Simmonds
Alberta St. Pub-Cocks in the Henhouse, 6 pm; Tom Heinl, 7 pm; Tony Smiley, 8 pm; All-Star Irish Jam, 10 pm
Andina Restaurant-Latin Quarter Quartet
AT ARTISTERY
Aaron's the dude from Metal, but tonight he's making beautiful, dark, high-voiced (e.g., Damien Jurado, Neil Young) country folk with lyrics packed with more stories and myths and non clichéd wordplay than 5,200 full-length novels. Don't miss this guy. Unless you hate good music. And if that's the case, go see David Gray. PS. The Artistery moved to 4315 SE Division (it's no longer at 4303 like we printed last week). w/Decoro, Anne Phillip, Tim and Matt
Ash St. Saloon-Rex Sole, The Kinder Scale, Fragile Jack, Jeff Boortz Band, 8:15 pm, $5
Beale Street NW-Danny Hay Davis, noon; Louis Jordan Tribute: Phil Berkowitz
Biddy McGraw's-St. Patrick's Day: St. James Gate, Danny O'Hanlon, Casey Neal, Shamus & Felim Egan, Johnny Connolly, Bob Soper, Higher Ground
Bitter End-Sol Jibe, 9 pm, $5
Blue Monk-Bobby Torres, Donny Osborne, 9 pm
Buffalo Gap-Keegan Smith, Amanda Richards, 9 pm
Clyde's Prime Rib-Margo Tufo
Coffee Lovers-Amy Bleu
Corner Saloon-Melody Butchers
Crystal Ballroom-Jennifer Lynn, 6:30 pm, free (Lola's); Trace Adkins, Craig Morgan, 8 pm, $39.50; '80s Video Dance Attack w/VJ Kittyrox, 10 pm, $3 (Lola's)
Dante's-The Turn-Ons, The Upsidedown, The Strain, 9 pm, $6
Doug Fir-KMRIA, Casey Neill & The Norway Rats, 9 pm, $10; Rotate w/DJ Cooley, midnight-3 am, free
Duff's Garage-Juke Joint Gamblers, Hi-Fi Gamblers, The Stood Ups
Food Hole-Abiku, Jonny X & The Groadies, The Better to See You With, Order of the Gash, $5
Gemini-Paul Delay
Grand Lodge-Flat Mountain Girls, 7 pm
Green Room-MacTarnahan's Bagpipes, 5pm; Will West 6pm; Sidestar; 9:30pm; St. James's Gate
Hawthorne Theatre-Kandles at Nine, DFiveNine, My Favorite Everything, Ethyria, Caleb Coffey, Carlos Severe Marcelin, Zonewire, World of Lies, Miss Anne Thrope, Perfect in Plastic, Throwback Suburbia, Hello Square, Goodyear, 4 pm, free
Heathman Hotel-Sandy Dennison
Imbibe-Happy Hour w/Little Sue, 6 pm; Jesse Young, Mark Diflorio, Denny Bixby, 9:30 pm, $5
Jimmy Mak's-Sam Burton
Jolly Roger-Earl & The Reggae Allstars, 10 pm, free
Kells-Irish Festival
Kelly's Olympian-Lovely, Puma Frenzy, The Chief, DJ Shiitake
Kennedy School-Freak Mountain Ramblers
Laurelthirst-Reggie's Box of Chocolates, 6 pm; Tree Frogs, 9:30 pm, $5
McFadden's-Dubin Nights, 4 pm
Mississippi Pizza-Voodoo BBQ, 6 pm; Eve's Dilemma, Soapbox, Garth Michael McDermott, 9 pm
Mississippi Studios-Samite, 8 pm
Mock Crest-The Russell Thomas Agenda, 9 pm
Montego Bay-Kat & The Roots Revolution, 10 pm, free
Moon & Sixpence-St. Patrick's Day: Foghorn Stringband, Seamus Eagan, Johnny Conolly, noon, $10
Multnomah Friends Meeting House-Nancy Curtin, Rosalie Sorrels, 7:30 pm, $5-10
Night Light Lounge-The Criminal Justi System Paddy's Bar & Grill-Little Charlie & The Nightcats
Paris Theatre-The Bold Effect, Caswell, Second Best, The Axe that Chopped the Cherry Tree
Produce Row-Fez Fatale, 9 pm, $3
Real Deal Records-Rum Rebellion, free
Red & Black Cafe-The Godless Moravians, 5:30 pm; Cotton Jenny, 8 pm
Rock Creek Tavern-The Clems, 9 pm, free
Rock N Roll Pizza-Kill Your Ex, LunarActive, In Public View, Muerte, Dry Season, Untyd, 7 pm
Roots Brewing-Crossroot, 9pm
Rosary Hall-St. Patrick's Celebration, 3 pm, $5-10
Sabala's Mt. Tabor-Dead Moon, Divining Rods, 8 Foot Tender
Siam Society-Adam Hurst, 8 pm, free
Slabtown-The Lost Creek Gang, Ken Babbs, Verde Vipers
Spot 79-Pictured Windows Band, 9 pm, free
Studio Ten-Fifty-Liv Warfield, DJ Gemo, 9:30 pm, $12
Sweet Oregon Grill-Jon Koonce, 7 pm
The City-Kalakoa, 10 pm
The Know-Polite Fiction, Protest Hill
Tillicum Club-Jim Mesi, 8 pm
Tonic-Kate Mann (Fireside), 7:30pm; Paranaut, Slave Traitor, Mendozza, Guyve, 9 pm, $5
Towne Lounge-Pan Tourismos, Orange, minethirtyseven, Virga
Twilight Cafe-Bad Goat, Ripping Texas
Valentine's-The Non-Stop Co-Op Band, Sustentacula
Viper Room-Lyle Ford, 7 pm
White Eagle-Nobody's Sweethearts, 5:30 pm, free; Scotland Barr & The Slowdrags, Drunken Prayer, Joshua James, 9:30 pm, $6
Wilf's Piano Bar-Richard Arnold & The Groove Swingers
Wong's-DK Stewart & The DK4
WOW Hall (Eugene)-Genus Pro, Lafa Taylor, Percee P, Tableek, Earatik Statik, Asamov, 8:30 pm, $5
Xenos-Aaron Lemere, 7 pm
SATURDAY 3/18
Abou Karim Restaurant-Special w/Tom Grant
Aladdin-Lynn Frances Anderson
Alberta St. Pub-The Bad Things, The Painted Saints, 9:30 pm
Alexander's Lounge-Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free
Andina Restaurant-Toshi Onizuka
Arlene Schnitzer Concert Hall-Jerry Butler Orchestra
Artichoke-Dan Compton, Fran Slefer, Jim Chapman, noon, free
Ash St. Saloon-Ruby Doe, Mos Generator, Kaskadia, The Valley, 9 pm, $7
Baraka-Xevi Nova
Beale Street NW-Cool Breeze
Berbati's Pan-Boy Eats Drum Machine, The Gentry, Sad Panda, $6
Biddy McGraw's-Terry Robb
Billy Reed's-Nobu Ozaki, Mark DiFlorio
Bitter End-Tony Smiley, Lucky Lucy, 9 pm, $5
Blue Monk-Original Cats w/Shirley Nanette
Boons Treasury-Little Joe
Buffalo Gap-Matt Vrba, 9 pm
Clyde's Prime Rib-Andy Stokes
Corner Saloon-Melody Butchers
Crystal Ballroom-Super Diamond, Funk Shui
Dante's-Mudhoney, The Stabbs, Divining Rods
Devils Point-Velebonz, The Film, The Mirrors
AT DOUG FIR
Locals Satan's Pilgrims play twangy, epic, reverb-drenched surf rock. Remember when Jimi mumble-sang "You'll never hear surf music again" in "Third Stone from the Sun"? Well, you're hearing it tonight, and it's gonna be FUCKING LOUD. w/the Nebulas, DJ Drew Groove
Dublin Pub-Blue Lightning, 7 pm; Jason Fellman Band, 10 pm, $5
Duff's Garage-Los Cowtones
Edgefield-Garett Brennan & The EBGBs, 7 pm, free
Fez-Oxcart, Noir City, 9 pm, $6
Food Hole-The Speed of Darkness
Gemini-Trouble Makers
Goodfoot-Jujuba w/Nojeem Lasisi
Grand Cafe-Doc Wilson, Lyle Ford, 6 pm
Green Room-Shawn Hawkins & The Offenders, Michael Sean Cummins, 9:30 pm
Hawthorne Theatre-Nigel Richards 611 Records, DJ Wiggles, Drunken Monk, DJ Princess, DJ XL, 9 pm, $10
Heathman Hotel-Jessica Schultz
Holocene-Stolen Sweets, Bright Red Paper, Amoree Lovell, 9 pm, $7
Homestar-Julie Martin & The Twilight Revolvers, 9 pm
Hough Pool-blowupnihilist, Destructotron, Moloch, 12 Inches Total, Enchanted 4ST, 5:30 pm
Imbibe-Amelia, 9:30 pm, $10
It's A Beautiful Pizza-Eli & Damian Blues, 6 pm, free
Jimmy Mak's-Thara Memory's Superband
Jolly Roger-Earl & The Reggae Allstars, 10 pm, free
Kells-Irish Festival
Kelly's Olympian-Stuart Valentine, DJ Sharon Needles
Laurelthirst-James Low, 6 pm; Rogue Motel, Pete Rodocker, Sea & Sky, 9:30 pm
Lincoln Hall, PSU-Mihaela Ursuleasa, 7:30 pm
Loveland-Anti-Flag, The Casualties, The Unseen, Smoke or Fire, The AKAs, 7:30 pm, $13-15
Mississippi Pizza-Miz Kitty's Parlour: Shicky Gnarowitz, Jane Keefer, The Big Easy, Caleb Klauder, 7 pm, $13; Garrett Pierce, Alela Diane, 10 pm
Mississippi Studios-Red Scare, The Bang, Moby Dick & The Whalers, 2 pm, $5; Sonia, Disappearfear, Ter-Ra, 8 pm
Mock Crest-Blueprints, 9 pm
Montego Bay-Kat & The Roots Revolution, 10 pm, free
Nocturnal-PDX Vox, 4 pm
Pala-Chris Fortier, $10
Paris Theatre-Awakened
Porky's Pub-Hey Lover, Cafeteria Dance Fever, The Backseat Teachers
PPAA-Roughly Hewn, 8 pm, $10-12
Pshaw!-Andy Stokes, 9:30 pm
Red & Black Cafe-Matt Sheehy, Quality Name Brand, 7 pm, $4
Rock Creek Tavern-Jon Koonce, 9 pm, free
Rock N Roll Pizza-A Life Once Lost, Himsa, Darkest Hour, Dead to Fall, The Acacia Strain, Across the Sun, 7 pm, $12
Roots Brewing-Adair Village, Moodswing
Roseland-Zek, My Life Was Taken, Unmundane, 7 pm
Roseland Grill-Audio Fatigue, Almost Sober, Destination Oblivion, 7 pm
Sabala's Mt. Tabor-In Memorium, Black Goat, Castdown, Deathsaw, 6 pm; The Real McKenzies, TBA, 10 pm
Siam Society-Roma de la Couve, 9 pm, free
Slabtown-John Itkan, Kato Man, Acoustic Randall
The Hutch-Fare Game Band, 9 pm
Tiger Bar-Percee P, Taleek, Soul Plasma, Asamov, Venom 33 1/3, Gwizki, $7, 10pm
Tillicum Club-Jim Mesi, 8 pm
Tonic-The Hickmans, Ex Post Facto, Dart Gun, Marc Teain Indians, Synthesia
Towne Lounge-Rollerball, Experimental Dental School, Argumentix, GTR LKR, $6
White Eagle-Swallows, Welsh Rabbit, Vulturines
Wilf's Piano Bar-Storm Large
Wonder Ballroom-Black Rebel Motorcycle Club, Elefant, Voyager One, 8 pm, $16
Wong's-DK Stewart & The DK4
WOW Hall (Eugene)-Samite, Kudana, 7 pm, $13-15
SUNDAY 3/19
Alberta St. Pub-Gypsy Jazz Jam, 7 pm, free
Andina Restaurant-Greg Wolfe
Arlene Schnitzer Concert Hall-Jerry Butler Orchestra
Ash St. Saloon-Captain Seahorse, Revenge Upon Humanity, Superphwaa, Dopeness, 9:30 pm, $5
Augustana Lutheran Church-Augustana Jazz Quartet, 6 pm, free
Baraka-Trashcan Joe
Beale Street NW-Gospel Lunch, 1 pm
Billy Reed's-Cool Breeze, 8:30 pm, $5
Chance of Rain-Pepetual Motion Roadshow, 7 pm
Clyde's Prime Rib-Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free
Crush-Nobody's Sweethearts, 4 pm, $10
Dante's-Sinferno Cabaret, 11 pm, $6
Hawthorne Theatre-Aisle 3, In Her Memory, Avid, Dropout Theory, 9 pm, $6
Holocene-Church of Psychedelia: Dark Yogamega, Birch Bookaka, Heavy Lids, DJ Mordechai & Penguin Jetpack, 9 pm, free
Imbibe-Brudda Walter, 6 pm
It's A Beautiful Pizza-Peter Boesen, 6 pm
Kells-Irish Festival
Kennedy School-Greg Trooper, Tim Ellis, 7:30 pm, $10
Laurelthirst-Freak Mountain Ramblers, 6 pm; Neil Gilpin's Belmont St. Octet, 10 pm, $3
Lincoln Hall, PSU-Mihaela Ursuleasa, 4 pm
Mississippi Studios-Tom Kimmel, James Low
Mock Crest-Elizabeth Willis, 8 pm
Moon & Sixpence-Foghorn Stringband, free
Music Millennium NW-Kenny Lavitz, 5 pm
Portland Music Co.-Joe Satriani, 7 pm
Rock N Roll Pizza-Electric Chair, Buck 90, 6 pm
Saturday Market-Blue Lightning, 2 pm
The Old Church-The DePriest Project w/Akbar DePriest, Jof Lee, Ed Bennett, 4 pm, $12-15
Tillicum Club-Mike Winkle, 6 pm
Tonic-The Red Channels, Nodding, Tree Remedies, Autopilot
Towne Lounge-Liam Carey, Alela Menig, Frank Lemon, $5
White Eagle-Open Mic w/John Vecchiarelli, Garth Michael McDermott, 8 pm, free
MONDAY 3/20
Alberta St. Pub-Jackstraw, 6:30 pm, free
Andina Restaurant-Sambafeat
Arlene Schnitzer Concert Hall-Jerry Butler Orchestra
Ash St. Saloon-Amy Bleu, Kate Mann, Beth Willis
Biddy McGraw's-Lowell J. Mitchel Trio, 6 pm
Candlelight-D.K. Stewart & The DK4, 9 pm, free
Dante's-Ground Zero Lounge w/Clyde Lewis, 7:30 pm, free; Karaoke from Hell, 10 pm, $2
Doug Fir-MarchFourth Marching Band, Solovox Imbibe-Essential Ancient, 8 pm
Jimmy Mak's-Dan Balmer, 7:30 pm, free
Kells-Pat Buckley, 9 pm
Laurelthirst-Kung Pao Chickens, 7 pm
Loveland-Throwdown, The Black Dahlia Murder, The Red Chord, The Agony Scene, 8 pm, $12-15
Moon & Sixpence-Johnny B. Connolly, free
Produce Row-Ron Steen's Jazz Jam, 9 pm, $3
Pshaw!-Nada Ting, 9:30 pm
Sabala's Mt. Tabor-Lack of Respect, Royal Teats
Tonic-DJ Matt Machine (Fireside); The Spins, The Points
at TOWNE LOUNGE
Tonight humble little Dark Skies are leaving the Shire for a huge adventure out in Middle-earth. Their quest will take them all over the inns and battlefields and dragon lairs of the US, finally bringing them home (luck allowing) at the end of April. But orcs and Balrogs and evil wizards be damned; Dark Skies has ROCK (reference point: vintage Cream) on their side and nothing beats rock. Definitely not scissors and DEFINITELY not paper, contrary to popular belief. Hail the rock, hail, hail.
White Eagle-Griffin, 8 pm, free
Wilf's Piano Bar-Susannah Mars, $15
WOW Hall (Eugene)-An Albatross, On the First Day... They Were Kittens, Brown Bath, 8:30 pm, $7
TUESDAY 3/21
Acme-Parks & Recreation, Franklin Delano, Kieksagato, 9 pm, $5
Andina Restaurant-Toshi Onizuka
Ash St. Saloon-The Front, The Lovely Mess, The Cameras, 9:15 pm, free
Biddy McGraw's-Dylan Thomas Vance, Griff Bear
Blue Monk-Ramsey's Groove Trio, free
Candlelight-Reggie Houston's Earth Island Band
Dante's-Locksley, 9 pm, $5
Duff's Garage-Dover Weinberg Quartet
Green Room-Portland Songwriter Showcase, 9 pm
Imbibe-James Low, Lewi Longmire, 6 pm; Paul Brainard, Billy Kennedy, 9 pm
It's A Beautiful Pizza-Balkan Music & Dance, 9 pm
Jackpot Records (Downtown)-Quasi, 6 pm
Jimmy Mak's-Mel Brown Septet, 7:30 pm, $6
Kells-Pat Buckley, 9 pm
Ken's Place-Steve Cheseborough, 5 pm
Laurelthirst-Jackstraw, 6 pm
Mock Crest-The Reverb Brothers, 8 pm
Nocturnal-Blues Practica, 7 pm, $5
Old Town Pizza-Acoustic Songwriter Spotlight
Pix Patisserie (N)-Travis Pants, Alan Singley
Pshaw!-Steve Smith's Jazz Jam, 7 pm; Lloyd Jones Roseland Grill-Walter Trout & The Radicals, Big Monti, 8 pm
Sabala's Mt. Tabor-Stormcrow, Order of the Vulture, Warcry
The Nest Lounge-57 Octaves Below Zero, 9 pm
Tonic-Eat Your Heart Out, Sound Boi
Tube-Behalf, Josh Hydeman, blowupnihilist, DJ Nate C
Twilight Cafe-Eric Allen & friends
White Eagle-Joe McMurrian's Acoustic Review
Wilf's Piano Bar-Susannah Mars, $15
WEDNESDAY 3/22
Acme-Nire, Ruby Starfruit, Junkface, 9 pm, $5
Alberta St. Pub-Zydeco Dance Party, 7 pm
Andina Restaurant-Neftali Rivera
Ash St. Saloon-Design.Drift.Distance, Circles into Lines, Die Kapitalist Pig, 9:30 pm, $3
Aura-John Stowell Trio, 8 pm, free
Beale Street NW-King JuJu & friends
Berbati's Pan-Ghostface Killah, M1 of Dead Prez, Cool Nutz, DJ OG-One, 9:30 pm, $20
Biddy McGraw's-Bob Soper
Blue Monk-Lloyd Allen in the Mix
Boons Treasury-Dan Neal
Buffalo Gap-Shel Bailey & The Big Package, 9 pm
Dante's-Storm & The Balls, 10 pm, $5
Doug Fir-Tony Smiley, Silverhawk, The Brother Egg
Goodfoot-Piano Throwers, free
Green Room-Stephen Ashbrook
Hawthorne Theatre-No Use for a Name, Rufio, I Am the Avalanche, Versus the World, 9 pm, $15
Heathman Hotel-David Michael Lee, 7 pm
Imbibe-The Freaquent Flyers, 8 pm
It's A Beautiful Pizza-Irish Music, 6 pm; Arabian Music, 8:30 pm
Jax-Hank Hirsh Quartet, 5 pm
Jimmy Mak's-Mel Brown Quartet, 7:30 pm, $5
Kells-Pat Buckley, 9 pm
Laurelthirst-Casey Neill, Little Sue, Lewi Longmire, 6 pm, free; Plumb Bob, 9 pm, free
Memorial Coliseum-Death Cab for Cutie, Franz Ferdinand, The Cribs, 7 pm, $30
Mississippi Pizza-Alia Farah & The Good Co., Dan Kauffman, The Educated Mess, 7 pm
Moon & Sixpence-Trashcan Joe, 8:30 pm, free
Night Light Lounge-Atomic Jazz Ensemble, 9 pm
Noche-Misterioso, 6 pm, free
Paola's-Ezra Meredith, 9 pm
Pshaw!-Charmaine Neville
Red & Black Cafe-Stephen Kattenbraker, 8 pm
Red Cap Garage-Vas-o-line, DJ Beyonda, DJ Dandylion, DJ Stormy, DJ Sol, $3-5
Rock N Roll Pizza-The Red Scare, Ballistics, 5 Days Dirty, 48 Thrills, 6 pm
Sabala's Mt. Tabor-Tom Heinl (lounge)
The Old Church-Mixed Medleys, noon, free
Tillicum Club-Jim Mesi, 8 pm
Tonic-Reggae Dancehall
Towne Lounge-Phase One: Words & Music
Twilight Cafe-Funkbuddy Jams, 8 pm
White Eagle-Iretsu, 9 pm, free
Wilf's Piano Bar-Valerie Day, Greg Goebels
DJ LISTINGS
THURSDAY 3/16
Apotheke-DJ van Dis, 8 pm
Backspace-Metronome: Microelectronic Funk
Bar of the Gods-Atom 13, Homonym, 10 pm
Baraka-Browntempo
Bettie Ford-DJ Yaz
Boxxes-DJ Sam
Chances Sports Bar-DJ DannyG, 10 pm
Crush-L Train
Delta Cafe-DJ Honeybucket
Devils Point-DJ Kenoy, 9 pm, free
East Chinatown Lounge-DJ Missnomer, 6 pm; Auditory Sculpture w/Mic Crenshaw, 10:30 pm, free
Fez-Invasion w/DJ Catalyst, 10 pm, free
Greek Cusina-B'oyfushun, DJ Wicked, Sneakers, Professor Stone (Minoan); DJ Brett (Taverna)
Ground Kontrol-TRONix: David "Davebot" Gibbs, 9:30 pm, free
Kelly's Olympian-DJ Collin Store
La Merde-DJ Monkeytek, 10 pm
Matador-DJ I Heart You, 10 pm, free
Mudai-40Z & Adderall w/Neighborhood DJ
Noir-Ravi, Scottie Soul, 9 pm, free
Porky's Pub-Booty: DJ ChaotiQueer, Puppet, Stormy, MoRocca, 9 pm, $3
Ringler's Pub-DJ Savi, 10 pm, free
Roots Brewing-Selection Cruise, 8pm
Saucebox-Techno Sol w/DJ Suppoz, 10 pm, free
Savoy-DJ No. 3, free
Stumptown (Downtown)-Searching for My Lost Soul, 6 pm
Tube-DJ KG
FRIDAY 3/17
Baraka-Solovox Synphony Orkestra, VJ Schmeejay
Berbati's Pan-Pure Impact w/DJ Scarface, Lil' Pete, DJ Bobby Terrell, Tom & Zak, free
Bettie Ford-DJ Evil One, Mr. Strack, $5
Beulahland-Seoultrain w/Seoul Brother #1, Dong Ko-Nee Lee-Us
Boxxes-DJ Sam
Chances Sports Bar-Shack Up! w/Neighborhood DJ
Crush-Beat Slap w/Alanna
Delta Cafe-Live Forever w/Ricky Pang
Devils Point-DJ Kenoy, 9 pm, free
East Chinatown Lounge-DJ Missnomer, 6 pm; DJ Izm, 10 pm
Fez-Shut Up & Dance w/DJ Gregarious, 10 pm, $5; DJ Disorder
Goodfoot-DJ Aquaman's Soul Stew, 10 pm
Greek Cusina-Body Call w/ DJ Professor Stone, DJ Sneakers, DJ Wicked (Minoan); DJ Brett (Taverna)
Ground Kontrol-Time Lapse: Moonchild
Holocene-Boombox Friday: DJs E*Rock, P. Disco, dj bj, Hooliganship, 9 pm, $3
In Other Words-DJ Haunch, DJ Freddie Fagula, DJ Wesley, DJ Fancy Valentine, 7 pm
Matador-DJ Trixie Doll, DJ Lucifina, 10 pm, free
Noir-Bassment Superstars, Heavy Rotation, Hoben, Phi, Jaziz
Pala-DJ Sang Do, Pneumo, $5
Ringler's Pub-DJ B Dangerous, 10 pm, free
Ringlers Annex-DJ Ted Striker, 10 pm, free
Saucebox-All Things Considered w/Mr Mumu
Squeez-Erik Beats, 9 pm
Tube-Rock 'Em Sock 'Em Robots w/DJ Nikki C
U&I Tavern-Small Axe Sounds
SATURDAY 3/18
Acme-Stylus 503: DJ Beyonda, Swan Island, Sick Sick Sister
Aztec Willie's-Salsa Night w/DJ Jose, 9:30 pm, free
Bettie Ford-Gemo
Bobby McGee's-Kevin Berry's Old School Jam w/DJ Michael Morris
Boxxes-DJ Dougalicious
Chances Sports Bar-DJ DannyG, 10 pm
Colosso-DJ Hwy 7, 10 pm
Crush-DJ BJ
Eagles Lodge-DJ Alacran, $1, 5pm
East Chinatown Lounge-DJ Nik Fury, 10 pm
Greek Cusina-Evil One, Professor Stone, DJ Flipsta (Minoan); DJ Brett (Taverna)
Ground Kontrol-Reagan-o-Mix: Paula B
AT HOLOCENE
To anyone still complaining that Portland doesn't have any hiphop, get thee to Holocene for their Throwback Tuesdays where DJs Evil One and Sneakers will boombap yer shit 'til you renounce hateration once and for ALL. And it's free. As in NO COVER.
Matador-DJ Moisti, 10 pm, free
Momo's-DJ Wicked, 10 pm, free
Noir-DJ Non, Valence, Onitako, 9 pm, $3
Ringler's Pub-DJ Miranda, 10 pm, free
Ringlers Annex-DJ Ted Striker, 10 pm, free
Saucebox-Lovely w/DJs Derek Fisher, the perfect cyn
Stumptown (Downtown)-Searching for My Lost Soul, noon
TIGA-DJ Copy, 8 pm
Tube-Gimme Danger w/DJ Maxamillion
U&I Tavern-DJ Mattbastard
SUNDAY 3/19
Berbati's Pan-Fetish Night; The Word w/Paula B
Bettie Ford-Jayanta
Crystal Ballroom-Hive: DJ Blackout, Owen, 9 pm, $3
Devils Point-Stripparaoke w/KJ Pinky, 9 pm, free
Greek Cusina-Industry Night
Kelly's Olympian-DJ One Pump
Matador-DJ Donny Don't, 10 pm, free
Night Light Lounge-SIN Night w/DJ Roommate
Noir-DJ Prove, Heavy Rotation
Stumptown (Downtown)-DJ van Dis, 4 pm
MONDAY 3/20
Aalto Lounge-DJ Maxamillion
Crystal Ballroom-Portland's Swing Dance, 8 pm, $6-8
Devils Point-DJ Brooks
Duff's Garage-Zombo's Mondo Party
East Chinatown Lounge-iPod uPod
Greek Cusina-Monday Night Raw w/DJs Hightower, My Friend Andy, ATM, Davis Cleveland, 10 pm, free (Taverna)
Kelly's Olympian-DJ Sars
Matador-DJ Hanna, 10 pm, free
Momo's-Mello Mondays w/DJ Mello Cee
Tube-DJ Pedro
TUESDAY 3/21
Aalto Lounge-DJ No. 3, 10 pm
Billy Reed's-DJ Rising Sun, $2
Boxxes-Flirt w/Cory
Crush-DJ Wann
Devils Point-DJ Kenoy
East Chinatown Lounge-DJ Warlock
Egyptian Club-DJ Atomiton, 10 pm
Fez-Angles w/o Edges: DJ Black Key, 10 pm, free
Goodfoot-Eclectic Selectors Perspective w/Seoul Brother #1, Atom13, Homonym, 10 pm, free
Greek Cusina-DJs James Steele, Antonio, 10 pm, free (Minoan)
Kelly's Olympian-DJ Makeout
Matador-DJ Pakastani Tranni, 10 pm, free
Mudai-DJ Be-1
The City-EZ Connection, Selector Johnny
Towne Lounge-Jackpot DJ Night, 9 pm, free
Wonder Ballroom-Amber Martin, 8 pm, free (cafe)
WEDNESDAY 3/22
Baraka-Wax Poetic
Bettie Ford-DJ Oso Fresh
Crush-Forge w/Nomad DJ, Blue Submarine, 9 pm
Devils Point-DJ Kenoy
East Chinatown Lounge-A New Refutation w/St. John, 6 pm; DJs Atom 13, Soil, 10 pm
Fez-Devotion w/local DJs, 9:30 pm, free
Greek Cusina-DJ Wicked, MC Gainon, (Minoan)
Ground Kontrol-PinBrawl: Moonchild, 9:30 pm, free
Jolly Roger-All Hands on Deck, 10 pm, free
Kelly's Olympian-DJ Colin Sic
Matador-FauxReal, 10 pm, free
Mudai-Relentless
Nocturnal-Tango Dancing, 7:30 pm, $5
Noir-Sappho, 31 Avas
Pix Patisserie-PRA Night, 9 pm