Acme-The Bugs of Lightning, The Eyelids, Austin Rich

Aladdin-La Guitara: Patty Larkin, Kaki King, Muriel Anderson, Mimi Fox

Apotheke-White Rainbow, Unrecognizable Now, Gasp, 9 pm, $5; Dantronix

Ash St. Saloon-Frequency Murder, Four Dead Seasons, Godless, Apocalypse Head, 9 pm, $4

Berbati's Pan-Rogue Wave, Kelley Stoltz, Climber, 9:30 pm, $10; The Incredible Kid, DJ Anjali, 9 pm, free (barside)

Biddy McGraw's-Bug Toast

Bitter End-Chad Bault, 6 pm; Stevi Marie & Jackson Road, 9 pm

Blue Monk-Triclops Organ Trio, 9:30 pm

Boons Treasury-Blues Jam w/Richard Day Reynolds, 8 pm, free

Brasserie Montmartre-Ed Bennett Duo

Clyde's Prime Rib-Jim Mesi, Steve Bradley

Crystal Ballroom-Death Cab for Cutie, Stars

Dante's-The BellRays, The Weaklings, Legend of Dutch Savage, 9:30 pm, $5

Doug Fir-LKN, Minmae, The Empty, John Larsen

Duff's Garage-Rich Landar

Dunes-Graxxus, Tic Code, Dark Forces

Edgefield-John Bunzow, Freak Mountain Ramblers

Fez-Andi Starr & Band, Blue Star Creepers, 7:30 pm, $5-8; Invasion w/DJ Catalyst, 10 pm, free

Goodfoot-Mars Retrieval Unit, Intervision 5, 9 pm, $5

Green Room-Jaycob Van Auken 6-8 pm; Blues Night

Ground Kontrol-Highdropod, Hteath, Let's Go Outside, 9 pm, free

Hawthorne Theatre-Street Dogs, River City Rebels, Brain Failure, The Civies, 9 pm, $10

Holocene-Hand2Mouth Anniversary: 01(Pop Music), Koto y Soto, Hott Pink, Brokenwindow, P. Disco

Imbibe-Katherine Claire, 9 pm

It's A Beautiful Pizza-Bill Coomes & Larry Adair, 8 pm

Jackpot Records (Downtown)-Rogue Wave, Kelley Stoltz, 6 pm, free

Kells-Cronin Teirney, 9 pm

Kennedy School-Acoustic Minds, 7 pm, free

Laurelthirst-Lewi Longmire & friends, 6 pm; Yascha Band, $4

Loveland-The Dillinger Escape Plan, Hella, Between the Buried & Me, Horse the Band, The Flashbulb

Mississippi Pizza-Midwestern, 6 pm; Leopold & His Fiction, Anna Laube, Crystin Bird, 9 pm

Mississippi Studios-Cosy Sheridan

Mock Crest-Claes of Blueprints, Open Mic & Jammin

Pala-Evan Alexander Show

Portsmouth Club-Ground Control

Produce Row-Bronkar and Cyndi, 9 pm, free

Rock N Roll Pizza-Godson, 6 pm, $7

Roseland-Fiji, Rawsun, Three Plus, One Groove, 8 pm

Sabala's Mt. Tabor-Charlie Drown, Railer, Devilspit

Sweet Oregon Grill-Jon Koonce, 7 pm

Tillicum Club-Lloyd Jones, 8 pm

Tonic-The Moneychangers, 9:30 pm, $4

Towne Lounge-Blues Goblins, Plankton, On Off Guard, The Supreme Reality, $5

White Eagle-Muriel & The Band, 8:30 pm, $6

FRIDAY 11/18

Abou Karim Restaurant-Nancy King

Acme-Nordic, Portland Int'l, The Fast Computers

Aladdin-Charlie Sexton, Shannon McNally

Alberta St. Pub-Beglan's Irish Jam

Alexander's Lounge-Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Andina Restaurant-John Butler Trio, 8 pm

Arlene Schnitzer Concert Hall-Oregon Symphony, 7:30 pm

Artichoke-Jon Koonce, Mary Flower, Kate Power, Steve Einhorn, 8 pm, $15

Ash St. Saloon-Oliver, Mass Wedding Ceremony, Stereovega, Sweety, 9:30 pm, $6

BC's American Saloon-The Peasants, Dry County Crooks, The Chancers, 9 pm

Biddy McGraw's-Billy Kennedy Happy Hour, 5:30 pm; Funk Shui, 9:30 pm

Bitter End-Melefluent, 9 pm

Blue Monk-Bobby Torres, Donnie Osborne

Bossanova-Hell Yeahs, Leopold & His Fiction, Champagne, 9 pm, $5

Brasserie Montmartre-Gordon Lee Trio

Buffalo Gap-Lander, 9 pm

Corner Saloon-The Menace

Dante's-The High Dials, The Shrills, Go Fever, DJ Makeout, 9:30 pm, $5

Doug Fir-Laura Veirs & The Tortured Souls, Great Lake Swimmers, John Vecchiarelli, 9 pm, $10-12; Rotate w/DJ Cooley, midnight-3 am, free

At Hawthorne Theatre
The European cousin to death-metal greats like Cannibal Corpse and Morbid Angel, Vader has been turning out musical brutality since 1986. This show—a stop on the "Enemy of God Tour 2005"—should give you a pretty good idea of the face melting point.
w/Decapitated, Dew Scented, Brutal Fight

Dunes-Snow Foxxes, Rabbits

Food Hole-Claymore, To Fall Victim, Hatchet Diaries, Almost is Nothing, 7 pm, $7

Gemini-No Excuse

Haven Coffee-Charlotte Thistle, 7 pm

Holman's-Spencer Bohren, 7 pm

Holocene-EL-Fest: Jason Forrest, Try My Cabbage, Synchronicity Frquency, Ainu, Rudement, Something's Burning, To-Ka-Ge, Ernesto Martinez's Micro-Ritmia, Thollem McDonas, 8:30 pm, $5-15

Imbibe-Happy Hour w/Little Sue, 6 pm; Annalisa

It's A Beautiful Pizza-Gadjo Djazz w/Andy Emert

Jolly Roger-Earl & The All Stars, 10 pm, free

Kells-St. James Gate, 9:30 pm

Kelly's Olympian-Mira Flores

Laurelthirst-Reggie's Box of Chocolates, 6 pm; Power of County, Rhiannon, $5

Lewis & Clark College-Orla McDonagh, 8 pm, free

LV's Uptown-Darrell Grant Duo

Mississippi Pizza-Voodoo BBQ, 6 pm; Flat Mountain Girls, Broken Valley Roadshow, 9 pm

Mississippi Studios-Skye Pixton, 8 pm, $12

Mock Crest-Why Are Boys Always Like This?, Bronkar & Cindi, 9 pm

Montego Bay-Kat & The Roots Revolution, 10 pm, free

Multnomah Friends Meeting House-Steve Young, Dick Weissman, 7:30 pm, $10-15

Queer Fetish
At Noir
This month's fetish theme is food, which should get your mind a'churnin' as to the stated business this evening. Fatten up with the Trykes, a dark all-girl punk band, DJs, and other characters with scary names like "Spittles the Clown." Munch up!
w/DJ Chaotiqueer, Splendora, the Gender Fluids, DJ Stormy

Night Light Lounge-The Criminal Justi System

Pala-Miles Maeda, DJ Homewrecker, Blake Daniels

Porky's Pub-Desert City Sountrack, Runswith2horses, Secrets, free

Portsmouth Club-Dannie Vickers, Marty Henninger Band

Produce Row-Shelf Bellie and Mr. V, 9pm, $4

Pshaw!-Happy Hour w/Eric Allen

Reed College-Mount Eerie, The Watery Graves, Tom Blood, 9 pm (Chapel)

Rock Creek Tavern-Strawberry Roan, 9 pm, free

Rock N Roll Pizza-Hurricane Benefit: Falling Closer, Emberghost, Subconscious, Mindcell, Shifft, Dark Cloud 9, Divided Dream, Reclaim the Fallen, 6 pm, $8

Roseland-Damian "Jr. Gong" Marley, The Empire, 9 pm

Sabala's Mt. Tabor-Motorama, Teenage Frames, The Ones, The Nightmares, $6

Slabtown-At the Spine

Speakeasy Tavern-The Gruesome Twosome, Bees, DJ Pretty in Black, DJ'Had

The Old Church-John Nilsen, Jeff Leonard, Jason Moore, 8 pm, $15-20

Tillicum Club-Aaron Black, 8 pm

Tonic-Just Like Joe, 6 pm; Dead Moon, Pornstore Janitors, Dirty Lowdowns, 9:30 pm, $6

Towne Lounge-The Quags, The Small Change, Young Sportsmen, $5

White Eagle-Reverb Brothers, 5:30 pm, free; The Sort Ofs, Jeremy Mix, The Imprints, 9:30 pm, $6

Wong's-DK Stewart & The DK4

Woodstock Wine & Deli-Tim Wilcox, 7:30 pm, $10


3501 NE Simpson-Harmonica Pocket, Sounds Like Fun, 8 pm, $5

Abou Karim Restaurant-Cam & Jack Newton

Alberta St. Pub-Pearl Django, 5 pm, $8; Richard Greene & The Artichoke No-Jug Band, 8 pm, $15

Alexander's Lounge-Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Andina Restaurant-Toshi Onizuka Trio

Arlene Schnitzer Concert Hall-Oregon Symphony

Ash St. Saloon-The Very Foundation (CD Release), Empty Set, Fells Acres, DJ Anna Oxygen, 9 pm, $6

Backspace-EL-Fest: Corpus Callosum, Stalking Jane, Verbtones, Divinity, 8 pm, $5-15

Baraka-Bruno Morais

Beale Street NW-Duffy Bishop, Paul DeLay, Hohoppas Jug Band, 8 pm

Berbati's Pan-Supersuckers, Danko Jones, RockNRoll Soldiers, 9:30 pm; King Fader, 9:30 pm, free (barside)

Biddy McGraw's-Rogue Motel

Billy Reed's-Magic Matrix w/Kurt Green

Bitter End-Color of Nine, The Mello Outs, Ether Glow, The Slow Rollers

Blue Monk-Laurence Williams Project, 9 pm, $5

Bossanova-The Gallows, Devil Doll, The Stood Ups

Brasserie Montmartre-Gordon Lee Trio

Buffalo Gap-Debra Arlyn, 9 pm

Center Ring-The Funginears, Niccoluminous, DJ Fractalien, Chromatone, 10 pm, $12

Corner Saloon-The Menace

Dante's-The Standard, The Kingsbury Manx, The Heavenly States, 9:30 pm, $8-10

Doug Fir-Tom Vek, The Willowz, The Mercir 9 pm, $8-10; Knotty Disco w/DJs Mr MuMu, Barrett Paul, midnight-3 am, $5-8

Dublin Pub-Ezra Holbrook, Dr. Theopolis

Duff's Garage-Insomniacs

Fez-Deepsky, Auditory Sculpture, Sir Kutz, Vize, Keldar Polonius, Jon Cates, Deafchild, Michael Sharp, FSO DJ, Justin Munroe, 9 pm, $15

Food Hole-Please Step Out of the Vehicle, Alan Singley & Pants Machine, Summer Birds in the Cellar, $5

Gemini-Rose City Kings

Goodfoot-Triclops w/Bobby Torres, Diggin' Deeper, 9 pm, $6

Green Room-Alexa Wiley, Shayla Caprentar, 9:30 pm

Hawthorne Theatre-Filthy White Trash, Fall From Grace, Sadie Hawkins Rejects, Mere Mortals, 9 pm, $8

Imbibe-Hadia, Darshan, Shems, The Circle Dance Co., 9 pm, $6-10

Jolly Roger-Earl & The All Stars, 10 pm, free

Kells-St. James Gate, 9:30 pm

Kelly's Olympian-Donovan Breakwater, Another Cynthia

Laurelthirst-James Low & The Medicine Show, 6 pm

Lewis & Clark College-Mount Eerie, Bark, Hide & Horn, 8 pm, $5 (Rusty Nail)

Mac's Place-Sonny Hess w/Lady Kat

Mississippi Pizza-Mis Kitty's Parlour: Anne Weiss, Josh Cole Band, Roswell Sisters, Mike Danner, 7 pm, $13; Watoto Wa Dunia Benefit, 10 pm

Mississippi Studios-Rory Stitt, 8 pm, $5; Garett Brennan, 10 pm

Mock Crest-Sneakin' Out, 9 pm

Montego Bay-Kat & The Roots Revolution, 10 pm, free

Music Millennium NW-Delmark Goldfarb, 5 pm

Pala-Luke Fair, Yoshitoshi, Bedrock Marq, Evan Alexander, $8

Paris Theater-The Phenomenauts, Teenage Harlots, Dek

Red Room-Quality Name Brand, $2

Rock Creek Tavern-X Angels, 9 pm, free

Rock N Roll Pizza-Thunderfest: Wide Eye Panic, Utterance, Section 34, Soulborne, Serial Brothers, Strenuus, 7 pm, $8

Roseland-Senses Fail, Saves the Day, Early November, Emmanuel, 8 pm, $16.50

Sabala's Mt. Tabor-Party Country, Pure Country Gold, The Headliners (CD Release Party), Power of County, The Party Favorites

Saturday Market-Leopold & His Fiction, 11 am; Charlotte Thistle, Mike Moore, 11:30 am

The Old Church-Leonid Smetannikov, Natasha Semenov, 7:30 pm

Tillicum Club-Aaron Black, 8 pm

Tonic-Ferocious Eagle, Sleeping Nations, Avery Bell

Towne Lounge-Meatpackers, 8pm, Ghost Monkey, Boyd Reno is John Center as Soul Explosion, 11pm

Vine Leaves-Bert Wilson, 8 pm, $10

White Eagle-Colorfeld, 9:30 pm, $6

Wonder Ballroom-The Foghorn Stringband, Jackstraw, Greg Clarke, 9 pm, $10-12

Wong's-DK Stewart & The DK4

SUNDAY 11/20

Abou Karim Restaurant-Randy Porter

Andina Restaurant-Toshi Onizuka

Arlene Schnitzer Concert Hall-Oregon Symphony

Ash St. Saloon-Dartgun, The Stivs (Live Video Shoot), Ms. 45, 9:30 pm, $4

Beale Street NW-Gospel Lunch, 1 pm; Robb & Kahl Jam, 7 pm

Berbati's Pan-The Drift, Moodring, 9:30 pm, $5

Beulahland-Katherine Heilesen, Viola Viedma, 8 pm

Billy Reed's-Cool Breeze, 8:30 pm, $5

Brasserie Montmartre-Creighton McGrath

Clyde's Prime Rib-Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Dante's-Drumattica, 9 pm, $6; Sinferno Cabaret, 11 pm, $6

Dunes-History of the Future, Beige Ferrari, The Party Favorites, $3

Day of Lions

At Holocene
Gena Gastaldi, the woman behind the acoustic indie sound of Day of Lions, has a voice that's sweet but not cloying, and lyrics that are sensitive but not saccharine. Pick up her new split CD with Flashing Red Lights tonight!
w/Sexton Blake, J. Nicholas Allard

Hawthorne Theatre-Allister, Fenix TX, Houston Call, Day at the Fair, Denver Harbor, 8 pm, $12

Hollywood Theatre-Tracy Grammer, Jim Henry, Jon Koonce, 8 pm, $18-20

Imbibe-The Right Reverend's Gospel Revue, 6 pm

Kells-Cronin Teirney, 9 pm

Kennedy School-Rachel Taylor Brown, Sketchy Ted, James Sasser, Mission 5, The Lonesomes, Scotland Barr & The Slow Drags, 2 pm; Sacred Harp Singing Workshop, 4 pm

Laurelthirst-Freak Mountain Ramblers, Church, 6 pm; Neil Gilpin's Belmont Street Octet, 9 pm, $3

Liberty Hall-Electric Church Open Mic w/Roxx Religion, 1 pm, donation, All Ages

Loveland-Propagandhi, Greg MacPherson Band, The Mediks, 8 pm, $12

Mississippi Pizza-Benefit for Bradley-Angle House: Trio Pan Dulce, Sonrisa Flamenca, 7 pm

Mississippi Studios-Laura Love Duo, Raina Rose

Mock Crest-Elizabeth Lewis, 8 pm

Moon & Sixpence-Foghorn String Band, free

Music Millennium NW-Fenix TX, 5 pm

Portsmouth Club-KC Murphy

Pshaw!-Chata Addy's Percussion Jam, 7 pm

River Roadhouse-Sinner's Club Open Jam, 8 pm

Rock Creek Tavern-Billy Kennedy & Jon Sokol

Rock N Roll Pizza-Bastard Saints, Caustic, Truculence, Necryptic, Desolation, 7 pm

Roseland-Living Legends, Aceyalone, Peanut Butter Wolf, One Block Radius, 9 pm, $18

The Old Church-Oregon Symphony Players, Susan DeWitt Smith, 2 pm, $15-20; Florestan Trio, Janet Guggenheim, 7 pm, $15-20

Tonic-Glass, Caveman Shoestore, 9:30 pm, $6

Towne Lounge-The Genders, Dark Skies

White Eagle-Open Mic w/John Vecchiarelli, Chad Bault, 8 pm, free

MONDAY 11/21

Andina Restaurant-Sambafeat

Arlene Schnitzer Concert Hall-Oregon Symphony

Ash St. Saloon-Open Mic, 9:30 pm, free

Berbati's Pan-Euromotion, The Snuggle-Ups, Aaron Sontag, Multiply, 9:30 pm, $5

Biddy McGraw's-Lowell J. Mitchel Trio, 6 pm

Brasserie Montmartre-Lee Reinoehl

Candlelight-D.K. Stewart & The DK4, 9 pm, free

Colosso-Alan Hunter, A.G. Donnalioa, 10 pm

Crystal Ballroom-MXPX, Relient K, Rufio, Go Betty Go, 7 pm, $20-22

Dante's-Ground Zero Lounge w/Clyde Lewis, 7:30 pm, free; Karaoke From Hell, 10 pm, $2

Doug Fir-Junior Private Detective, Binary Dolls, Dykeritz, 9 pm, free

Goodfoot-Sonic Forum Open Mic

Green Room-Open Mic w/Aaron Jorgensen, 9 pm

It's A Beautiful Pizza-City of Gypsies, 8 pm

Kells-Cronin Teirney, 9 pm

Laurelthirst-Kung Pao Chickens, 7 pm, free

Mississippi Pizza-Bright Red Paper, Jeweila Owens, The McGovern-Goldwater Ticket, Marianne Baker, 7 pm

Moon & Sixpence-Johnny B. Connolly, free

Noir-Rhode Island Music, Allegra Geller, Jacob Golden, Kevin Hann, 9 pm

Produce Row-Ron Steen's Jazz Jam, 9 pm, $3

Red & Black Cafe-Yub, 8 pm

Roseland-Trapt, Blindside, Aphasia, 8 pm, $15-18

Towne Lounge-Dead Science, Sea Weasels, The Adult Contemporary, $4


Alberta St. Pub-The Jeannie Reno Trio, 9:30 pm

Andina Restaurant-Toshi Onizuka

Ash St. Saloon-Amy Bleu, Capital R, Ripping Texas

Berbati's Pan-Tarantula A.D., Blue Cranes, Gingang, 9:30 pm, $7-8

Biddy McGraw's-Dylan Thomas Vance, Griff Bear

Bitter End-Alan Bennett, Caleb Coffee, Jeff Jourden

Blue Monk-Ramsey's Groove Trio, free

Brasserie Montmartre-Glenn Holstrom Duo

C-Bar-Pagan Jug Band

Green Room-NW-Radio Songwriter Showcase, 9 pm

H2O Martini Bar-The Session: Open Mic, Live Improv Jazz, Urban Spoken Word, DJ OG 1, 8 pm, $5

Imbibe-Paul Brainard, Billy Kennedy, 9 pm

It's A Beautiful Pizza-Balkan Music & Dance, 9 pm

Kells-Cronin Teirney, 9 pm

Laurelthirst-Jackstraw, 6 pm

Loveland-The Chariot, Evergreen Terrace, As Cities Burn, Underminded, 7 pm, $10-12

Mississippi Pizza-Mississippi Jazz Jam, 7:30 pm

Moon & Sixpence-Kung Pao Chickens, free

Nocturnal-Blues Practica, 7 pm, $5

Old Town Pizza-Acoustic Songwriter Spotlight

Pshaw!-Steve Smith's Jazz Jam, 7 pm

Roseland-Fiona Apple, David Garza, 8 pm, $35

Tillicum Club-Norman Sylvester, 8 pm

Tonic-King Khan & BBQ, Pure Country Gold, The Slip Its, Protest Hill, Radio Jetstream, 9 pm, $6

Towne Lounge-Summer Ono, Kate Tucker, $3

Tugboat-Klezmocracy Electric Band, 8:30 pm

White Eagle-Joe McMurrian's Acoustic Review

Wilf's Piano Bar-Ron Steen Jazz Jam, 7:30 pm, free

Zach's Shack-Open Mic w/Grasshoppah, 10 pm, free


Alberta St. Pub-Zydeco Dance Party, 7 pm

Andina Restaurant-Neftali Rivera

Ash St. Saloon-OK-tion, The Moriartys, Another Cynthia, 9 pm, $5

Aura-The Djangophiles, 8 pm, free

Barracuda-KNRK New Rock Rumble

Beale Street NW-New Iberians, 8 pm

Berbati's Pan-Cage, Camu Tao, Gainon the Illyrikill, DJ Wicked, 9:30 pm, $8-10

Biddy McGraw's-Elizabeth Nicholson, Bob Soper

Bitter End-Redi Jedi, Skoolyard

Blue Monk-Pendar i Paya

Boons Treasury-Joe McMurrian, 8 pm, free

Brasserie Montmartre-Charles Crosman Duo

Buffalo Gap-Toca, 9 pm

C-Bar-Hank Hirsh Quintet

Crystal Ballroom-Tal Bachman, Justin Hopkins

Dante's-Storm & The Balls, DJ Mestizo 69 10 pm, $5

Doug Fir-The Long Winters, Norfolk & Western, Hello Damascus, 9 pm, $10

Duff's Garage-Blues Jam w/Suburban Slim

Dunes-Billy Mintz, Roberta Pickett, Ratzo B. Harris

Edgefield-Charlie Nano, David Langenes, 7 pm, free

Fez-Roaring Lions, Brindle & Hank Piece, 9:30 pm, $5

Goodfoot-Ashbury Park, Ramblin' Rose, $6

Green Room-Stephen Ashbrook, 9 pm

Holocene-Castanets, Phosphorescent, 2% Majesty, 9 pm, $5

Imbibe-Ezra Holbrook, 9 pm, free

It's A Beautiful Pizza-Arabian Music & Dance, 8:30 pm

Kells-Cronin Teirney, 9 pm

Laurelthirst-Michael Hurley, 6 pm; Lewi Longmire Band, 9 pm

Memorial Coliseum-Gwen Stefani, M.I.A.

Mississippi Pizza-The Janglies, 8 pm

Mock Crest-Cotton Jenny, 5 pm; Kate Mann, 8 pm

Moon & Sixpence-Trashcan Joe, 8:30 pm, free

Night Light Lounge-Atomic Jazz Ensemble, 9 pm, free

Paola's-Ezra Meredith, 9 pm

Pshaw!-Reggie's Box of Chocolates

Red & Black Cafe-Raina Rose, Radio Jetstream, Autopilot, 7 pm

Rock N Roll Pizza-Beverly, $7

Roseland-Children of Bodom, Trivium, Amon Amarth, 8 pm, $16-18

Sabala's Mt. Tabor-The Long & Short of It, Birds of War

Tillicum Club-Jim Mesi, 8 pm

Towne Lounge-Dead Eye, The Black Black Black, $3

Twilight Cafe-Acoustic Minds w/Stevie "B"



Backspace-Metronome: Microelectronic Funk

Bar of the Gods-Atom 13, Homonym, 10 pm

Barracuda-DJ Mafia

Basta's-DJs Derek Fisher, Theperfectcyn, 9 pm, free

Berbati's Pan-Ghetturista, DJ Blackmarks, The Incredible Kid, 9:30 pm, $5; DJ P. Disco, 9 pm, free (barside)

Bossanova-Thrillsville w/ DJ DrewGroove, 10 pm, free; DJ Blackhawk, 10 pm, free

Boxxes-DJ Sam


Delta Cafe-DJ Honeybucket

Devils Point-DJ S. Disco, 9 pm, free

East Chinatown Lounge-Auditory Sculpture

Greek Cusina-House Call w/DJ Matt-e Starr, Mike Orbit, Tyson Koski, free (Minoan); L80s Dance Night w/DJ Brett (Taverna)

Kalga Cafe-DJ Maxamillion, 10 pm, free

Kelly's Olympian-DJ Colin Sic

Matador-DJ I Heart You, 10 pm, free

Noir-Elbow Room w/DJ Ravi, Scottie Soul, 9 pm, free

Porky's Pub-Booty

Red Cap Garage-FSO DJ

Ringler's Pub-DJ Savi, 10 pm, free

Rudy's Barbershop (Division)-Heavy Metal Thursdays w/Riffless, 5-8 pm

Saucebox-Techno Sol w/DJ Suppoz, Geoff White

Tiger Bar-Native Tongues

Tube-DJ KG

FRIDAY 11/18

Beulahland-Seoultrain w/Seoul Brother #1

Billy Reed's-Grown Folk Music w/DJ Kez & DunDiggy

Boxxes-DJ Sam

Crush-DJ Stay in School

Crystal Ballroom-'80s Video Dance Attack w/VJ Kittyrox, 10 pm, $3 (Lola's)

Delta Cafe-Live Forever w/Ricky Pang

Devils Point-DJ S. Disco, 9 pm, free

East Chinatown Lounge-DJ Izm

Fez-Shut Up & Dance w/DJ Gregarious, 10 pm, $5

Goodfoot-DJ Aquaman's Soul Stew

Greek Cusina-Body Call w/DJ Wicked, DJ Professor Stone, DJ Sneakers (Minoan); DJ Brett (Taverna)

Matador-DJ Trixie Doll, DJ Lucifina, 10 pm, free

Red Cap Garage-Bump w/FSO DJ

Ringler's Pub-DJ B Dangerous, 10 pm, free

Ringlers Annex-DJ Ted Striker, 10 pm, free

Saucebox-All Things Considered w/Mr Mumu

The City-Flashback Fridays w/DJ G-Whiz, 9 pm

Tiger Bar-Fat Straw Fridays, free

Tube-Rock 'Em Sock 'Em Robots w/DJ Nikki C

U&I Tavern-Small Axe Sounds

Voodoo Lounge-Flave w/DJ Evil One


Acme-Stylus 503: DJ Dan Blaker, 9 pm, free

Aztec Willie's-Salsa Night w/DJ Jose, 9:30 pm, free

Bobby McGee's-Kevin Berry's Old School Jam

Boxxes-DJ Dougalicious

C-Bar-DJ Shirley, 7 pm

Colosso-DJ Hwy 7, 10 pm


Dunes-Bounce Back w/DJ Ninjah, DJ $ew What

East Chinatown Lounge-DJ NikFury

Greek Cusina-Hustle: DJ Professor Stone, Flipsta, Mestizo69 (Minoan), DJ Brett (Taverna)

Holocene-Atlas: State of Bengal, DJs Anjali, E3, The Incredible Kid, 9 pm, $7

Matador-DJ Jimpanzee, 10 pm, free

Momo's-DJ Wicked, 10 pm, free

Noir-Dementia w/DJ Valence, Wrexx, James D Stark

Red Cap Garage-DJ Blu

Ringler's Pub-DJ Miranda, 10 pm, free

Ringlers Annex-DJ Ted Striker, 10 pm, free

Roots Brewing-DJ Incognito, 9 pm

Rudy's Barbershop (Division)-Punk Cuts w/Riffless, 4-7 pm

Saucebox-Lovely w/DJs Derek Fisher, theperfectcyn

Tiger Bar-Sick Bay Saturdays w/ Venom 33 1/3, ATM

Tube-Gimme Danger w/DJ Maxamillion

U&I Tavern-DJ Mattbastard

SUNDAY 11/20

Acme-El Hefe Bastardo, Hydroxycutz, 9 pm, free

Baraka-DJ Anjali, The Incredible Kid

Crystal Ballroom-Hive: DJ Blackout, 9 pm, $3

Devils Point-Stripparaoke w/KJ Pinky, 9 pm, free

Goodfoot-Trinity Sounds

Greek Cusina-Industry Night: Rotating DJs

Kelly's Olympian-DJ Nik

Masu-Ladytron DJ Set, DJ Santo, DJ Joelskool, 9 pm, $12

Matador-DJ Donny Don't, 10 pm, free

Night Light Lounge-S.I.N. Night w/DJ Roommate

Noir-31Avas, Semblence, Mr. Romo, 8 pm, free

Pala-Adam, Demetre

Red Sea-"Nice" Hip Hop & Rock Industry Night w/DJ Hightower, DJ ATM, L'Train, 10 pm, free

Tube-I Got 5 On It w/DJ $ew What, 10:30 pm, free

Twilight Cafe-Ladies Night, All Women DJs

MONDAY 11/21

Acme-Happy Hour w/Kieskagato, 6:30 pm, free; Dantronix, 9 pm, free

Beulahland-Monday Megamix Massive, 10 pm

Bossanova-Argentine Tango, 7 pm, $8; DJ Modified

Chances Sports Bar-Synthpop/Discohouse Dance Party w/Neighborhood DJ, free

Devils Point-DJ Addiction

East Chinatown Lounge-Double Barreled Soul

Greek Cusina-Monday Night Raw w/DJs Hightower, My Friend Andy, ATM, Davis Cleveland, free, 10 pm

Imbibe-Happy Hour w/Solovox, 7 pm, free

Kelly's Olympian-DJ Sars

Matador-DJ Mr. E, 10 pm, free

Momo's-Mello Mondays w/DJ Mello Cee

Tiger Bar-Mattress Mondays: DJ Makeout

Tube-DJ Pedro


Billy Reed's-DJ Rising Sun, $2

Bossanova-Love It To Death w/DJ Modified, Ramblin' John, 9 pm, free; DJ Koto, DJ Soto, 10 pm, free

Boxxes-Flirt w/Cory

Devils Point-DJ S. Disco

East Chinatown Lounge-King KG

Egyptian Club-DJ Atomiton, 10 pm

Fez-Angles w/o Edges: Suckapunch, DJs BeLo, Black Key, Auditory Sculpture, 9 pm, free

Goodfoot-Eclectic Selectors Perspective w/Seoul Brother #1, Atom13, Homonym, 10 pm, free

Holocene-Throwback Tuesdays: Evil One, Sneakers

Kelly's Olympian-H.O.G.: DJ Hott Scott

Matador-DJ Pakastani Tranni, 10 pm, free

Night Light Lounge-Laptop Lounge Collective

Noir-Mena, Aizlyn, 9 pm, free

Amber Martin
At Café Wonder

Known around town for her offbeat performance art, singing, and wigs, Amber Martin has taken on a new identity: DJ! Check the new café attached to the Wonder Ballroom, while listening to everything from goth and buttrock to funk and disco.

Pala-Ignite, 8 pm

Portsmouth Club-DJ Patches O'Hoolihan

Twilight Cafe-Concrete Tuesdays w/Pedulum, DJ Elementary


Acme-Craft Night, 5 pm, free; The Lingua Franca Project: Mr. Romo, Chris Cottrell, Tomonori, 9 pm, free

BC's American Saloon-DJs Slim, Buckshot

Bossanova-Strictly Salsa w/DJ Rumba, 9 pm, $5; Moonchild, 9 pm, free

Devils Point-DJ S. Disco

East Chinatown Lounge-Dj's Atom 13 + Soul

Greek Cusina-Crush (D&B): Rotating DJs, (Taverna), Bless Up: DJs Paula B, Snackmaster, Riddim Ali, free

Kelly's Olympian-DJ Teenage

Level-Family Night, free

Matador-DJ Throb, 10 pm, free

McFadden's-Satin w/DJ Evil One, Reckless, $10


Pala-DLS, Levente, $3

Produce Row-Happy Hour w/DJ Motif; Open Mic w/June Bunton

Saucebox-Transistor Lounge w/DJ Santo, 10 pm, free

Tiger Bar-DJ Fader, DJ Izm

Tonic-Level the Vibes, 9:30 pm, $0-3

Viper Room-Wicked Wednesday w/DJ Wicked